Přežije Rock Café stížnosti nájemníků?

28. duben 2009
Pod kůži

Už téměř čtrnáct dní je v koncertním sále hudebního klubu Rock Café pusto. Místo dunivých tónů rockové hudby sedá na podium prach. Současná situace je výsledkem dlouholetého boje lidí z bytů nad klubem o to, aby mohli v noci nerušeně spát. Až do poloviny dubna se provozovatelům klubu dařilo živou hudební produkci, která je pro rockový klub stejně nezbytná jako vzduch k dýchání, hájit. Aktuálně museli plánované koncerty zrušit, stížnosti nájemníků nabývaly na intenzitě.

Koupili jste si byt na takzvaně dobré adrese v centru Prahy. Na první pohled dobrá investice. Jednu vadu na kráse ale má. Je v domě, kde sídlí renomovaný rockový klub. Každý večer k vám vniká do bytu nevítaný a vlezlý host - hluk.

20. října 2008, klub Rock Café v Praze, na pódiu se čile koncertuje. Jeden z obyvatel domu na Národní třídě 20 volá hlídku městské policie. Ruší ho hluk, který do jeho bytu proniká z klubu. "40 až 50 žádostí o zjednání nápravy prostřednictvím městské policie z podnětu občanů evidujeme na stavebním úřadu," říká vedoucí odboru výstavby úřadu Městské části Praha 1 Oldřich Dajbych.

Před zhruba třemi lety nechala Městská část Praha 1 jako majitel nebytových prostor Rock Café rekonstruovat. Stavební úpravy měly přispět k odhlučnění klubu. Koncertní sál se během zmíněných prací přestěhoval o patro níž. "Při rekonstrukci a odhlučnění se stala chyba, protože, laicky řečeno, spojili to, co hlučí s nosnými stěnami baráku a konstrukcí se to nese," vysvětlil jeden z vlastníků bytů Josef Hník.

Podle jeho názoru se situace od té doby zhoršila. "Bydlím v 7. patře a někdy to bylo tak hrozné, že jsem si v noci hledal místo, kam bych si dal matraci, abych to tam neslyšel," vysvětlil.

Praha 1 podle starosty Petra Hejmy zmíněnou rekonstrukci zrealizovanou firmou Arwen prověřuje. "Byly tam skutečně nalezeny nějaké důvody k reklamacím. Ty byly uplatněny, ale stavební firma je odmítá, takže v současné době jsme s nimi v nějakém dokazovacím řízení," doplnil Petr Hejma.

Pojďme ještě dál do minulosti. Na adrese Národní 20 sídlila dlouhá léta jazyková škola. Po jejím zrušení Městská část Praha 1 přebudovala prostory na byty. Toto rozhodnutí svaluje současná radnice na své předchůdce. A jinak jsme nepochodili ani na odboru výstavby u Oldřicha Dajbycha, který neví, proč se v domě stavěly byty, když se vědělo, že v domě působí rockový klub. "V té době jsem tu nebyl, takže jaké správní uvážení mých předchůdců vedlo k tomu, že se tam byty zkolaudovaly..." doplnil.

"Nejhůř je na tom zadní trakt baráku. Tam je to tak, že to šlo až kolem 11 decibelů nad nulu. Měli hrát do deseti hodin, ale když se rodině v půl jedné v noci dítě budilo, tak sem volali policii, protože hráli dál. Neměli třeba živé vystoupení, ale měli reprodukovanou hudbu, která někdy byla horší," přiblížil jeden z nájemníků.

Od poloviny dubna letošního roku klub utichl. Důvodem bylo překračování hygienických limitů zvuku. Objevily se i spekulace o tom, že by za tímto krokem mohly být i jiné zájmy než pohoda bydlení těch, kteří obývají patra nad klubem. Starosta první městské části to ale kategoricky odmítá. "To absolutně vylučuji. Jediné důvody jsou právě dodržení příslušných vyhlášek. Vlastníci bytů mají právo se domáhat dodržování příslušných hygienických norem a limitů," dodal starosta.

Živé hraní je prozatím u ledu a záleží na tom, jestli majitel prostor Praha 1 najde pro rockový klub i obyvatele domu schůdné řešení.

Ztišit hudbu už nelze

Na podiu Rock café se za dvacet let jeho existence vystřídala řada kapel. Klub je vyhledávaným místem také zahraničními turisty. Od poloviny dubna museli provozovatelé zrušit živou hudební produkci. Vrátí se někdy na podium Rock café živá hudba?

"Jsme krajně nespokojeni, petici jsem podepsal," říká Honza Horváth z kapely Freak Parade, která měla v polovině května na pódiu Rock Café pokřtít svou desku. S radikálním zásahem do provozu klubu nesouhlasí ani režisér a herec Zdeněk Suchý. "Chtěl bych, aby špatné úmysly shnily v hlavách těch lidí. Asi se skutečně raději rozhodují povolovat neonacistické srazy, než aby byl otevřené kluby pro mladé lidi, kteří jsou normální," řekl.

Dramaturgie klubu se zaměřuje punk, ska, indie a nechybí ani projekty pro začínající kapely. Podařilo se tu rozjet také malou divadelní scénu a dlouhá léta se sem chodí i za kvalitními filmy. Rock Café dlouhodobě podporuje například Magistrát hlavního města Prahy. Letos klubu přidělil šestimiliónový grand. "Ze strany Hlavního města Prahy byl vždycky podporován a věříme tomu, že se celá situace vyvine tak, aby to bylo ku prospěchu všem," vysvětlil jeho mluvčí Jiří Wolf.

Jednou z možností, kterou by uvítali jak nájemníci, tak i provozovatelé Rock Café, jsou další stavební úpravy klubu. "Podle soudního znalce, se kterým jsme tuto záležitost konzultovali, tak je potřeba vybourat celou podlahu a udělat ji nově, protože se nedá přesně vytipovat místo, kde ta závada je. Dva až tři milióny jsou dle mého odhadu náklady na reklamace, které někdo musí nést," myslí si Michal Pánek z Rock Café.

Ale řešení by mohlo být i jiné. Městská část Praha 1 si nechala zpracovat takzvaný akustický paspart budovy. Je to něco jako vysvědčení o tom, jakou hlukovou zátěž dům snese, aby živé hraní nerušilo nájemníky. Ze závěru tohoto útlého dokumentu v cihlově červených deskách plného tabulek a grafů vypracovaných specializovanou firmou v oboru akustika vyplývá, že zatížení hlukem, za kterého by nemusely být překročeny hlukové limity v bytech nad klubem, je pro živé hraní 95 decibelů.

Michal Pánek to ale s ohledem na zaměření klubu považuje za limitující. "Ztišení hudby je tady téměř nereálné. Už teď tu hrajeme potichu tak, že už řada kapel tady odmítá hrát. Pokud bychom tu hudbu ztišili ještě víc, tak se dostaneme na úroveň akustické kytary a došlo by k takové absurditě, že při koncertu by třeba nesměli diváci ani tleskat," vysvětlil.

Vedoucí odboru výstavby první městské části Oldřich Dajbych navrhuje následující postup: "Tříměsíční zkušební provoz při omezení klubovou aparaturou 95 decibelů. Na základě vyhodnocení by se vedlo řízení o tom, zda se doplní kolaudační rozhodnutí, že se hudební produkce budou moci nadále provozovat."

Budoucnost živého hraní v tomto už téměř tradičním prostoru je stále plná otazníků. Lidé z bytů chtějí klid, návštěvníci klubu živé hraní. Otázkou je, co chce a bude chtít radnice první městské části.

0:00
/
0:00

Důkladně odhlučnit Rock Café by bylo velmi složité

Pražský klub Rock Café musel od poloviny letošního dubna zrušit živé hudební produkce. Hluk z nich se v během koncertů šíří do pater, kde bydlí lidé.

Josef Novák ze společnosti Akustika Praha uvedl, že v případě Rock Café je přenos hluku z koncertního sálu do bytů ve vyšších patrech šířen konstrukcemi. Vibrace se v suterénu dostanou do skeletu budovy, kterým se pak šíří dál. "V tomto domě, kde je část skeletu železobetonová, to jde obzvláště snadno. To platí hlavně pro nízké kmitočty, které jsou nahoře v bytech podle našich informací vnímány zvláště rušivě," řekl Josef Novák s tím, že při posledních úpravách se sál posunul o podlaží níže, což ale z hlediska šíření hluku příliš neznamená. "Na druhé straně se tímto opatřením nemohl hluk ještě zvýšit," upřesnil.

Během rekonstrukce došlo podle Josefa Nováka k některým chybám. "Případ, jako je tento, vyžaduje zásadní řešení. Toto bylo řešení, které mohlo trochu pomoci a pravděpodobně i pomohlo, nicméně nebylo důsledné," řekl Josef Novák. Systém, který by pomohl vyřešit přenášení hluku do bytů nad klubem, Josef Novák označil jako "dům v domě". "Hlučný prostor se kompletně uzavře do zvukově-izolační konstrukce, která je pružně oddělena od všech ostatních konstrukcí, takže je šíření vibrací minimalizováno. Takové opatření se ale v domech, které nebyly s tímto záměrem projektovány, realizuje docela těžko. V Rock Café by byla řada problémů, jako je výška sálu, železobetonové nosné sloupy, návaznost na okolní prostory a tak dále," doplnil Josef Novák.

I tak ale zcela nevyloučil, že by se takové řešení dalo v Rock Café provést. Realizace tohoto opatření by ovšem byla velmi těžká a nešlo by zaručit, že by nakonec byla i úspěšná. "Určitě by to bylo i drahé," dodal Josef Novák.

Brnu došla trpělivost a chce mít alespoň ve svém centru pořádek a bezpečno. Radnice Městské části Brno - střed proto chystá tažení proti nešvarům v lokalitě, které se říká brněnský Bronx. Je z velké části obydlená sociálně nepřizpůsobivými obyvateli a šíří se tam kriminalita a užívání drog. Nalaďte si ve středu 29. dubna Radiožurnál po 14. hodině.

Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.

autoři: jch , vij , era
Spustit audio

    Více z pořadu