Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?

Kolébka Trumpova byznysu mu politicky nakloněná není. V New Yorku dostane po volbách trest za podvod

Kamala Harrisová versus Donald Trump. Ve Spojených státech začíná hlavní den prezidentských voleb, proto postupně představujeme oba kandidáty. Exprezident Donald Trump bude volby sledovat ze své rezidence na Floridě, vyrůstal ale a svůj byznys začal rozvíjet v New Yorku. „Určitě si myslí, že New York utvářel,“ vzpomíná na Trumpovo působení jeden z Newyorčanů.

Jsem v Trump Tower, kde sídlí i rodinné impérium Trumpových. Sjíždím po eskalátoru, na kterém Donald Trump v roce 2015 oznámil svoji prezidentskou kandidaturu. V přízemí je několik vitrín s předměty, které odkazují na Trumpa, včetně ikonické fotky z mítinku v polovině července, kdy se Trump stal terčem atentátníka a vyvázl se zraněním ucha.

Čtěte také

Před proskleným zlatým vchodem do Trump Tower se můžete za 20 dolarů vyfotit s člověkem, který má masku Donalda Trumpa. Na fotku tady čeká také Robert z Kalifornie.

„Už jsme volili. Volili jsme Trumpa, protože se snaží udělat Ameriku zase skvělou. Všichni ostatní už jsou ztracení, posílají naše peníze pryč. Po tom, co Trump odešel z Bílého domu, měli jsme na své výplatní pásce najednou míň peněz. To bylo hrozné,“ popisuje Robert.

Město New York ale není Trumpovi politicky vůbec nakloněné. Newyorčan Kasper není nadšený ani z jeho podnikání. „Vyrostl jsem v New Yorku, takže do mého života zasahoval od 80. let. Vždycky byl v bulváru, koupil si tu loď, on a Ivanka se rozvedli a podobně. Určitě si myslí, že New York nějak utvářel, ale já o tom pochybuji,“ říká Kasper.

Skryté platby za mlčenlivost

Na jižním Manhattanu, tři a půl míle od Trump Tower, stojí budova newyorského trestního soudu. Na šedé fasádě z žuly a vápence ve stylu Art Deco je citát třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, který by se dal přeložit jako: Rovná a přesná spravedlnost pro všechny lidi, bez ohledu na jejich stav a přesvědčení.

Potkávám předního novináře americké CBS, Andrese Gutierreze. „Každý, kdo je zatčený v této čtvrti, bude nejspíš souzený tady. Bylo tu hned několik velkých případů, jedním z nich je ten s Trumpem,“ líčí.

Čtěte také

Newyorská porota zde na konci května shledala Donalda Trumpa vinným z falšování finančních záznamů v souvislosti s platbami pornoherečce, známé jako Stormy Daniels, za mlčenlivost před volbami z roku 2016.

Někteří Trumpovi podporovatelé, kteří sem přijeli na jednu jeho předvolební akci, s tím výsledkem ale nejsou spokojeni. „Porota v New Yorku? Pokud něco víte o New Yorku, tak taky víte, co to znamená. Je to práce jeho politických oponentů,“ zaznívá.

Naopak Newyorčanka Kelly považuje výsledek procesu za důvěryhodný. „Jižní okrsek by případ nezačal, kdyby si nemyslel, že ho můžou vyhrát. Pokud vás jižní okrsek obviní, tak je dost pravděpodobné, že jste opravdu vinní. Neudělali by to, kdyby si nebyli jistí, že je opravdu hodně důkazů, které to můžou podpořit,“ myslí si.

Trest by se měl Trump dozvědět 26. listopadu, tedy v době, kdy už by mělo být jasné, jestli se vrátí, nebo nevrátí do Bílého domu.

autoři: Jana Karasová , jkh
Spustit audio

Související