Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?
„Lidé chtějí mít jistotu, že v Americe bude demokracie.“ Jak dopadne vyrovnaný souboj v Pensylvánii?
Ještě pár hodin mají kandidáti na amerického prezidenta na to, aby přesvědčili voliče. V úterý 5. 11. Spojené státy čeká hlavní hlasovací den. Další díl seriálu sleduje situaci v Pensylvánii – tam je souboj demokratky Kamaly Harrisové a republikána Donalda Trumpa zatím naprosto vyrovnaný. Poslechněte si reportáž.
Čtěte také
Čekám na začátek jedné oficiální akce z Trumpovy kampaně bez Trumpa, ale s jeho politickými podporovateli, na které tady u otevřeného skladu s materiálem čeká asi stovka příznivců s vlajkami a transparenty.
„To je poprvé, co jsem na takové akci. V autobuse jedou samí skvělí lidé, doufám, že s námi budou všichni mluvit. Jihovýchodní Pensylvánie je zásadní pro to, aby Donald Trump vyhrál, protože tu máme tak půl napůl republikány a demokraty. Takže pokud by se tady zadařilo, mohl by mít velkou šanci vyhrát,“ vysvětluje Kim s růžovou kšiltovku Ženy pro Trumpa.
Ochránit naši hranici
Do toho začala hrát „Trumpova hymna“ a přijíždí autobus s velkou fotkou republikánského kandidáta. Místo, na kterém se akce koná, patří podnikateli ve stavebnictví. „Přijeli jsme sem v 87. roce s dvouletým dítětem a kufrem. Vyrůstali jsme v komunistické zemi a víme, jaké to je. A to mě děsí. To není země, do které jsme přišli. Víme, co to znamená svoboda, tu teď lidé berou jako samozřejmost. Proto už dlouho podporuji změny.“
Čtěte také
Už skoro hodinu se tady střídají u mikrofonu politici. Velmi ostře se ohrazují proti Trumpově soupeřce Kamale Harrisové. Republikánský člen sněmovny reprezentantů za Floridu, Byron Donalds, pak ale před námi novináři mluví hlavně o Trumpových prezidentských plánech.
„Máme pro tuto zemi vizi – snížit ceny, zajistit, aby naše ekonomika prosperovala, rostly mzdy, firmy zůstávaly ve Spojených státech. A ochránit naši hranici. A to je to, co lidi chtějí, aby se stalo. Takže teď běžte volit.“
Bojujeme proti fašismu
Přesunula jsem se v centru Filadelfie do průmyslové oblasti. Tady naopak uspořádali akci odbory na podporu kandidátky demokratů Harrisové. „Téměř všechny odbory podpořily Kamalu Harrisovou s jednou nebo dvěma výjimkami, ale žádné odbory nepodpořily Donalda Trumpa. Důvod je jasný – bojujeme proti fašismu,“ vysvětluje mi Diamon, který pracuje pro federace odboru.
Čtěte také
Je tu hodně různobarevných transparentů podle toho, ke kterým odborům kdo patří. A i na pódiu se střídají řečníci z různých organizací. Jednou z nich je i prezidentka učitelských odborů Randi Weingartenová.
„Moji členové chtějí mít jistotu, že děti v Americe budou mít příležitost díky veřejnému školství a díky tomu, že pro jejich rodiče tu je odborové hnutí. Chtějí mít jistotu, že jejich děti nebudou mít méně práv, než máme my. Chtějí mít jistotu, že v Americe bude demokracie.“
Nerozhodnutí voliči
Už několik týdnů Spojené státy křižuje ve velkém autobusu dobrovolník odborů, které zastupují zdravotní sestry a pečovatelky, chodí dům od domu odborových členů a zve je k volbám.
Čtěte také
„Jsem tu od května a moje odbory dohromady zaklepaly na dveře pěti milionů domácností. Jen já na 10 tisíc dveří ve Filadelfii a okolí. Reakce se měnily po situaci s Joe Bidenem, až když to převzala Kamala Harrisová. Lidi to povzbudilo. Říkali nám – mám ji rád, líbí se mi, co prosazuje. Ale i dnes jsem potkal nerozhodnuté voliče.“
Do klíčové Pensylvánie, poslední den předvolební kampaně, míří Donald Trump i Kamala Harrisová. Oba kandidáty zítra představíme v reportážích z New Yorku a Kalifornie, tedy států, ve kterých vyrůstali a dlouho žili.
Související
-
Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“
Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.
-
Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka
Část voličů, především republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb.
-
Leckde si brokovnici odnesete ihned. Sáhnou Spojené státy ke zpřísnění pravidel držení zbraní?
Rok od roku stoupá ve Spojených státech amerických počet útoků se střelnou zbraní. Volání po zpřísnění pravidel držení zbraní ale Kongres zatím nikdy nevyslyšel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.