Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?

„Lidé chtějí mít jistotu, že v Americe bude demokracie.“ Jak dopadne vyrovnaný souboj v Pensylvánii?

Ještě pár hodin mají kandidáti na amerického prezidenta na to, aby přesvědčili voliče. V úterý 5. 11. Spojené státy čeká hlavní hlasovací den. Další díl seriálu sleduje situaci v Pensylvánii – tam je souboj demokratky Kamaly Harrisové a republikána Donalda Trumpa zatím naprosto vyrovnaný. Poslechněte si reportáž.

Čtěte také

Čekám na začátek jedné oficiální akce z Trumpovy kampaně bez Trumpa, ale s jeho politickými podporovateli, na které tady u otevřeného skladu s materiálem čeká asi stovka příznivců s vlajkami a transparenty.

 „To je poprvé, co jsem na takové akci. V autobuse jedou samí skvělí lidé, doufám, že s námi budou všichni mluvit. Jihovýchodní Pensylvánie je zásadní pro to, aby Donald Trump vyhrál, protože tu máme tak půl napůl republikány a demokraty. Takže pokud by se tady zadařilo, mohl by mít velkou šanci vyhrát,“ vysvětluje Kim s růžovou kšiltovku Ženy pro Trumpa.

Ochránit naši hranici

Do toho začala hrát „Trumpova hymna“ a přijíždí autobus s velkou fotkou republikánského kandidáta. Místo, na kterém se akce koná, patří podnikateli ve stavebnictví. „Přijeli jsme sem v 87. roce s dvouletým dítětem a kufrem. Vyrůstali jsme v komunistické zemi a víme, jaké to je. A to mě děsí. To není země, do které jsme přišli. Víme, co to znamená svoboda, tu teď lidé berou jako samozřejmost. Proto už dlouho podporuji změny.“

Čtěte také

Už skoro hodinu se tady střídají u mikrofonu politici. Velmi ostře se ohrazují proti Trumpově soupeřce Kamale Harrisové. Republikánský člen sněmovny reprezentantů za Floridu, Byron Donalds, pak ale před námi novináři mluví hlavně o Trumpových prezidentských plánech.

„Máme pro tuto zemi vizi – snížit ceny, zajistit, aby naše ekonomika prosperovala, rostly mzdy, firmy zůstávaly ve Spojených státech. A ochránit naši hranici. A to je to, co lidi chtějí, aby se stalo. Takže teď běžte volit.“

Bojujeme proti fašismu

Přesunula jsem se v centru Filadelfie do průmyslové oblasti. Tady naopak uspořádali akci odbory na podporu kandidátky demokratů Harrisové. „Téměř všechny odbory podpořily Kamalu Harrisovou s jednou nebo dvěma výjimkami, ale žádné odbory nepodpořily Donalda Trumpa. Důvod je jasný – bojujeme proti fašismu,“ vysvětluje mi Diamon, který pracuje pro federace odboru.

Čtěte také

Je tu hodně různobarevných transparentů podle toho, ke kterým odborům kdo patří. A i na pódiu se střídají řečníci z různých organizací. Jednou z nich je i prezidentka učitelských odborů Randi Weingartenová.

„Moji členové chtějí mít jistotu, že děti v Americe budou mít příležitost díky veřejnému školství a díky tomu, že pro jejich rodiče tu je odborové hnutí. Chtějí mít jistotu, že jejich děti nebudou mít méně práv, než máme my. Chtějí mít jistotu, že v Americe bude demokracie.“

Nerozhodnutí voliči

Už několik týdnů Spojené státy křižuje ve velkém autobusu dobrovolník odborů, které zastupují zdravotní sestry a pečovatelky, chodí dům od domu odborových členů a zve je k volbám.

Čtěte také

„Jsem tu od května a moje odbory dohromady zaklepaly na dveře pěti milionů domácností. Jen já na 10 tisíc dveří ve Filadelfii a okolí. Reakce se měnily po situaci s Joe Bidenem, až když to převzala Kamala Harrisová. Lidi to povzbudilo. Říkali nám – mám ji rád, líbí se mi, co prosazuje. Ale i dnes jsem potkal nerozhodnuté voliče.“  

Do klíčové Pensylvánie, poslední den předvolební kampaně, míří Donald Trump i Kamala Harrisová. Oba kandidáty zítra představíme v reportážích z New Yorku a Kalifornie, tedy států, ve kterých vyrůstali a dlouho žili.

autoři: Jana Karasová , prh
Spustit audio

Související