Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?
Jedna pilulka může zabít zástupy lidí. Američané volají po striktnější politice proti fentanylu
Už za 4 dny půjdou do volebních místností miliony Američanů hlasovat o složení Sněmovny reprezentantů a o novém prezidentovi nebo prezidentce. Jedním z předvolebních témat je obrana proti pašování drog. Jen lodi zemřelo na předávkování drogami v USA 112 tisíc lidí. 70 procent těchto úmrtí přitom způsobila syntetická droga fentanyl, mnohokrát silnější než heroin.
Bratr Seleny Isaac z arizonského Tucsonu je závislý na fentanylu. V současné době je ve vězení. Jeho sestra věří, že tam může podstoupit odvykací kúru.
Přítel Seleny vidí fentanyl jako velký problém hlavně mezi bezdomovci. Tato droga je často příčinou toho, proč tito lidé skončí na ulici.
Pašovaný i dostupný v lékárnách
Otec biologa Aleca zemřel na předávkování předepsaným lékem obsahujícím fentanyl. Tato droga se totiž používá jako silné anestetikum k tišení bolesti například při nádorových onemocněních. Podle Aleca tedy není problém jen pašovaný fentanyl, ale i ten, ke kterému se lidé dostanou v lékárnách.
Předávkování fentanylem se přežít nedá.
Manželé Laura a Larry měli firmu na distribuci léků v Texasu. Vědí dobře, co je fentanyl zač. Podle paní Laury se musí velmi jemně dávkovat. Celá pilulka by dokázala zabít zástupy lidí. „Je to něco, co by lidé měli mít na paměti, že je to velmi silná droga. Je to něco, čeho by se měli bát,“ zdůrazňuje paní Laura. Jak ale šíření fentanylu zastavit paní Laura neví.
To, že i malé množství fentanylu zabíjí, by se měli podle pana Larryho dozvědět hlavně mladí lidé. Začínají třeba s kouřením marihuany, pak třeba experimentují s pervitinem. To všechno se dá přežít, když si vezmou drogy moc. Předávkování fentanylem se přežít nedá, jak upozorňuje farmaceut pan Larry.
Škola vs. drogy
Čtěte také
Jana Magnuson žije v Missouri, je matkou dvou teenagerů. Bojí se toho, že přijdou do styku s drogami? „Samozřejmě, tady je to dost běžné, že ve školách mají přístup k drogám. Ten strach, že to bude fentanyl a že se jim něco stane... Doufám, že jsem je vychovala tak, aby si našli správné kamarády, kteří nebudou na drogy. Že jsem je naučila, že je nebezpečí, že se jim něco může stát, že to nestojí za to,“ říká Jana Magnuson.
Přikyvuje, že ve školách jsou osvětové kampaně, aby si na to dali pozor. „Je to tady velice běžné, učivo je. Ale jsou to teenageři. Náchylky budou. Budou se snažit zlepšit si život, nebo když mají stres ve škole, nějak si to obejít. Vždy to tam bude,“ uzavírá.
Lepší ochrana hranic
Podle biologa Aleca z Arizony nemá běžný občan žádnou možnost pašování a šíření fentanylu zabránit. Musí jen přijmout fakt, že se najednou ve společnosti objevila nová droga, silnější než heroin.
Čtěte také
Pomohla by prý lepší ochrana hranic. To je základ bezpečného státu. Je dobré mít otevřené hranice, ale i zabezpečené. Jako Američan si přeje, aby někdo stanovil jasnou politiku, jak se bude postupovat proti pašování a pašerákům drogy, která jen loni zabila přes 112 tisíc Američanů.
V dalším díle se vydáme znovu na sever do Michiganu. Reportérka Jana Karasová tam mluvila s muslimskými voliči, kteří nesouhlasí s americkou blízkovýchodní politikou. Na tom, koho volit, se ale neshodnou.
Související
-
Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“
Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.
-
Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka
Část voličů, především republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb.
-
Leckde si brokovnici odnesete ihned. Sáhnou Spojené státy ke zpřísnění pravidel držení zbraní?
Rok od roku stoupá ve Spojených státech amerických počet útoků se střelnou zbraní. Volání po zpřísnění pravidel držení zbraní ale Kongres zatím nikdy nevyslyšel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.