Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?
„Není to potratová turistika, ale každodenní cesta,“ říká lékařka. Za potraty po Americe loni cestovalo 170 tisíc žen
Kandidáti na post v Bílém domě – viceprezidentka Kamala Harrisová a exprezident Donald Trump – se zásadně rozcházejí mimo jiné v názoru na podmínky interrupcí na federální úrovni. Dnes je umělé přerušení těhotenství v polovině amerických států zakázané anebo striktně omezené – v té druhé je povolené. Podle průzkumu deníku The New York Times se loni na často dalekou cestu za interrupčním zákrokem vydalo 170 tisíc amerických žen.
Protesty zastánkyň práva na svobodné rozhodnutí ženy o jejím těhotenství nikde žádnou změnu nepřinesly. Obránci práva na ochranu počatého života v konzervativních amerických státech vítězí.
Čtěte také
V některých státech se ale lékaři bojí provádět i legální interrupce v případě zdravotních komplikací a ohrožení zdraví nebo života matky. Ženy proto odjíždějí podstoupit gynekologický zákrok do liberálnějších států. Potratová turistika napříč Amerikou kvete. „To není turistika. To je cesta,“ opravuje mě lékařka Caroline Adam.
„Turistika pro mě znamená, že to děláte, protože máte čas a něco děláte. Tady to je každý den, kdy někdo musí odletět, nebo odjet někam jinam,“ vysvětluje lékařka z Texasu. Pro místní ženy jsou nejbližší zdravotnická zařízení provádějící interrupce v sousedním Novém Mexiku.
Rizikový kontakt
Klinika Freedom Care v příhraničním městě Hobbs v Novém Mexiku je ukrytá ve čtvrtém patře administrativní budovy. Schůzku tam si ale není možné domluvit, telefonní záznamník je stále plný. Podle ceníku na webu kliniky přijde interrupce v přepočtu na 16 až 19 tisíc korun.
Jak se ženy do kontaktu s interrupční klinikou dostanou? „Máme centra v Novém Mexiku, v Coloradu, v Kalifornii, v Bostonu, kde se o naše pacienty postarají,“ říká lékařka Caroline Adam.
Poradit ženám ovšem nesmí. „Nesmíte, protože teď je takový hrozný zákon, že kdokoliv vás může udat, na kterémkoliv soudním místě – už pokud jenom slyšel, že o tom mluvíte, anebo když se pacient jen zmínil, že o tom uvažuje,“ líčí lékařka situaci na hraně zákona.
Čtěte také
„Takže když máme pacientky, které opravdu potřebují interrupci, vždy se jim musí vysvětlit, že o tom nemůžou mluvit. Samy si musí sehnat kontakt, my jim poskytneme jen telefonní čísla, kde si ten kontakt mohou sehnat. Potom, až se s klinikou zkontaktují, pošleme dokumenty,“ popisuje Adam.
„Je to taková švejkovárna, že člověk napíše do chorobopisu, že pacientka jde pro posouzení jiným odborníkem do Bostonu – a přijede buďto s mrtvým dítětem, nebo už dítě cestou ztratila. Je to velmi těžké,“ pokračuje lékařka z Texasu.
Zařídit potrat je zde o něco snazší, pokud má žena při těhotenství zdravotní komplikace. „Máme povolení, abychom to dokončili, aby nám ženy neumřely. I tak nám umřela jedna žena v Texasu, v místě, kde se doktoři báli, a když se rozhodli ji poslat někam jinam, už bylo pozdě. To by se nemělo nikde stát. Rozhodně nechceme, aby žádná žena umřela,“ vysvětluje obavy lékařů z tvrdých protiinterrupčních zákonů a mechanismu transamerických potratových cest Caroline Adam.
Vdalší reportáži vás Jana Karasová vezme mezi farmáře do Wisconsinu, ve kterém o vítězi prezidentských voleb možná opět rozhodne jen několik tisíc hlasů.
Související
-
Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“
Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.
-
Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka
Část voličů, především republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb.
-
Leckde si brokovnici odnesete ihned. Sáhnou Spojené státy ke zpřísnění pravidel držení zbraní?
Rok od roku stoupá ve Spojených státech amerických počet útoků se střelnou zbraní. Volání po zpřísnění pravidel držení zbraní ale Kongres zatím nikdy nevyslyšel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.