Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?

Mladé ženy volí liberálně, mladíci spíš Trumpa. Čím mladé oslovují kandidáti na viceprezidenta?

Přesně za týden čeká Spojené státy hlavní den prezidentských voleb. Ať už v nich uspějí republikáni, nebo demokraté, průměrný věk prezidentsko-viceprezidentského dua bude zhruba 60 let. V dnešním díle seriálu z americké cesty reportérka Jana Karasová zjišťovala, jestli a čím obě strany dokážou oslovit mladé voliče.

Ve městě Middletown v Ohiu to přes poledne vypadá, že na hlavní třídě je otevřený jenom komiksový obchod, kavárna a pekárna donutů. Tak si na doporučení majitelky Very dva kupuji. „Manžel je ze třetí generace československých migrantů, proto je moje příjmení Slamka,“ říká mi.

Čtěte také

Do middletownské pekárny jsem nicméně nevyrazila pátrat po českých krajanech, ale po viceprezidentském kandidátovi republikánů J.D. Vancovi. Právě zde totiž vyrůstal.

„Byl tu už předminulou sobotu, přišel těsně před zavírací dobou, už jsme tu skoro nic neměli. Vyprávěl, že sem chodíval se svou babičkou,“ líčí návštěvu Vera. „Pekárnu vlastníme 40 let a čtyřicet je i JD Vancovi,“ utkvělo jí.

Jako důkaz ukazuje společnou fotku za pultem pekárny. Na tu se přišel podívat i pětadvacetiletý Spencer. „Myslím si, že je úžasné, jak někdo z toho města, z poměrů, ve kterých začínal, teď žije americký sen a stoupá vzhůru. Bylo by skvělé, kdyby byl jednou viceprezidentem,“ představuje si.

Vypadá to, že od Spencera má republikánské duo hlas jistý. „Trump je očividně velmi arogantní a některé věci, které říká, se mi nelíbí. Ale je to byznysmen. Je inspirativní tím, že se snaží dělat všechno nejlepší pro svou zemi, vrátit sem pracovní místa, podpořit těžbu ropy tady, ne import ze zahraničí,“ říká Spencer.

Čtěte také

Rozhodnutí mladí pro Kamalu

O více než tisíc kilometrů severně, v Minneapolis, největším městě Minnesoty, vzbuzuje mezi mladými voliči nadšení spíše kandidátská dvojice demokratů. „Jsem nadšená, že volím Harrisovou a Walze. Je trochu dojemné, že je Walz odsud z Minnesoty, je to takový dotek domova,“ říká vysokoškolačka Diana.

„A ona je žena u moci, jak bych ji mohla nevolit? Když Harrisová a Walz mluví, tak mám pocit, že znají naše problémy a jsou tu víc pro lidi,“ líčí na procházce podzimně zbarvenými parkem podél řeky Mississippi. „Jako žena si myslím, že otázky reprodukčního zdraví by neměly být diskutované v místnosti plné bílých mužů,“ naráží Diana na jedno z hlavních témat kampaně.

Čtěte také

Podle říjnového průzkumu Harvardovy univerzity mezi lidmi pod 30 let většina rozhodnutých volit plánuje hodit hlas Kamale Harrisové. Diana a Spencer ale dobře ilustrují rozevírající se nůžky mezi mladými voliči. Mladé ženy jsou více liberální, naopak mladí muži se častěji než dřív přiklání ke konzervativnějším politikám. Zdaleka ne všichni mladí ale mají jasno.

Koho bude nakonec volit, se ještě rozmýšlí i mladý afroameričan Tenny. „Budou to moje první volby, je mi osmnáct. Teď se přikláním spíš k Donaldu Trumpovi, ale jsem otevřený tomu si poslechnout, co vlastně Kamala Harrisová nabízí,“ říká. Právě tito nerozhodnutí mladí voliči by mohli zasáhnout do celkových výsledků. V některých státech totiž může o vítězi rozhodovat jen několik tisíc hlasů.

V dalším díle seriálu se vrátíme za reportérem Pavlem Novákem na jih Spojených států. Řeč bude o interrupcích a potratové turistice.

autoři: Jana Karasová , jkh
Spustit audio

Související