Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?

Polosocialismus, strach z migrace i napětí uvnitř komunity. Čeští krajané v Texasu poodkryli své volební preference

28. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Krajanské folklorní tance | Foto: Pavel Novák, Český rozhlas

Polosocialismus, strach z migrace i napětí uvnitř komunity. Čeští krajané v Texasu poodkryli své volební preference (1. díl z 14)

Předchozí díl
Následující díl

V následujících dnech navštívíme několik amerických států před volbami. Naši reportéři křižující USA sbírají příběhy různých skupin voličů a důvody jejich rozhodování. Začínáme v Texasu mezi českou krajanskou komunitou.

Čeští krajané oslavili státní svátek vzniku Československa v českém pivovaru ve Waco ve chvíli, kdy ve střední Evropě odbila půlnoc. Pochutnali si na guláši a vepřovém kolenu a zatancovali si při dechovce univerzitní kapely Kovbojanka.

Podle průzkumu vede v Texasu jasně Donald Trump, ale ani Kamala Harrisová a její demokratická strana tu není v městských aglomeracích bez šance, může ale uspět spíš ve volbách do Sněmovny reprezentantů.

Polosocialistická demokracie 

Mezi českými krajany jsou jak voliči Kamaly Harrisové, tak exprezidenta Trumpa. Třeba pan Adam. „Budu hlasovat pro Trumpa. Nejen kvůli jeho plánu ochrany hranice, ale tak nějak všeobecně. Demokratická strana směřuje k nějaké polosocialistické demokracii, kde chce mít vláda kontrolu nad stále větší částí našich životů. S tím já nesouhlasím. Viděl jsem, že to moc nefungovalo, když se to pokusili uplatnit jinde,“ míní stavební inženýr.

Jinak to vidí restaurátor Michal Peichl, který žije ve Spojených státech už od roku 2004. „Minule jsem volil Bidena. Co se týče mojí inklinace, spíš Harris, ale je to tak 55 na 45. Kdyby republikánská strana měla o něco lepšího kandidáta, tak bych volil republikánsky,“ říká.

Dříve se žilo lépe

Paní Milada Soukup si zase stěžuje na to, že dříve byly nižší ceny a žilo se lépe. Po covidové pandemii se to změnilo. „Bylo to špatné a ještě je to špatné. Něco se s tím musí udělat. V celé Americe, nejen v Texasu,“ míní. Obává se také migrace z Mexika.

Lenka Pavlová na oslavu vzniku Československé republiky dodala trubičky a koláčky. „Je napjatá situace i v té československé skupině, kdy dochází k takovému až rozporu. Když se bavíme, kdo je republikán a kdo demokrat, je to napjatá situace i mezi naší komunitou,“ líčí předvolební atmosféru.

Zítra zamíříme s Janou Karasovou na americký středozápad za tamními mladými voliči.

autoři: Pavel Novák , krt

Související