Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?
Ve Wisconsinu se volí republikáni i demokraté. Jaká je tam nálada před blížícím se hlasováním?
Reportéři Jana Karasová a Pavel Novák se vydali na cestu po Spojených státech amerických, sledují nálady před úterním hlasováním v prezidentských volbách. V reportáži se spolu s nimi vydáváme do státu Wisconsin – zatímco zemědělské obce zdobí hlavně červená barva republikánů a vlajky s podobou Donalda Trumpa, ve velkých městech, jako je třeba Madison nebo Milwaukee, to vypadá přesně naopak. V minulých volbách ve Wisconsinu těsně vyhrál Joe Biden.
Reportérka Jana Karasová ve městečku Burn ve venkovském Wisconsinu zkouší štěstí u jednoho domu, který má na předzahrádce asi pět cedulí na podporu Donalda Trumpa.
„Ty cedule dostal můj manžel jako narozeninový dárek,“ vysvětluje majitelka domu Sylvia. Vysvětluje, že se jí i manželovi Edovi líbí postoj Donalda Trumpa k potratům. Během hovoru se domů vrací i pán domu, který se pro návštěvu obléká jako Donald Trump – kromě gumové masky bývalého prezidenta má na sobě sako a červenou kravatu.
„Donald Trump je lídr,“ odpovídá Ed na otázku, co má na Trumpovi rád. Ed je jeho fanouškem už od roku 2015, kdy ho viděl sjíždět na známém eskalátoru.
Sylvia a Ed jsou už v důchodu, dříve pracovali na krocaní farmě. Shodují se, že menších farem ubývá, což má dopady na komunitu. „Pozorujeme to i v kostele, tím, jak odcházejí menší zemědělci, nám ubývá podpory,“ zmiňují.
Shoda v životě, ne v politice
Malou ekologickou farmu se už 20 let snaží udržet Michael. „Je to trochu moc práce na to, kolik vyděláte,“ povzdychne si s tím, že zemědělství v USA je v podstatě průmyslová záležitost.
Na trhu, kde se s reportérkou potkal, Michael prodává druhy různé podzimní zeleniny, jako je česnek nebo dýně.
Představu o malém farmáři, která se líbí Edovi a Silvii, by Michael splnil, ale politicky by se neshodli. „Mám pocit, že na venkově si lidé myslí, že se na ně zapomnělo, a když přijde někdo, kdo řekne, že je zase dostane do popředí, tak na to slyší,“ tvrdí Michael. On sám ale nechce být na vrcholku takové pyramidy, chce, aby se dařilo všem dohromady.
Uvědomuje si však, že v tomto názoru je spíše osamocený. „Když se nebavíme o politice, jsme všichni velmi přátelští,“ doplňuje. Konkrétní volbu si však nechává pro sebe.
Tématem další reportáže Pavla Nováka z Arizony bude nebezpěčí syntetického fentanylu.
Související
-
Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“
Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.
-
Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka
Část voličů, především republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb.
-
Leckde si brokovnici odnesete ihned. Sáhnou Spojené státy ke zpřísnění pravidel držení zbraní?
Rok od roku stoupá ve Spojených státech amerických počet útoků se střelnou zbraní. Volání po zpřísnění pravidel držení zbraní ale Kongres zatím nikdy nevyslyšel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.