Prezidentské volby na Slovensku. Koho si Slováci zvolí do čela státu?

„Rodina se pohádala, celé Slovensko je půl na půl,“ říká volička. Klíčové budou hlasy Maďarů

Zítra budou Slováci volit prezidenta ve druhém kole prezidentské volby. Své hlasy může přidat také přibližně 350 000 etnických Maďarů. V prvním kole měli ještě maďarského kandidáta, teď si musejí vybrat mezi diplomatem Ivanem Korčokem Petrem Pellegrinim. A mají s tím trochu problém, takže není jisté, kolik jich k volbám přijde. V městečku Královský Chlumec, které leží 10 km od ukrajinských a 3 km od maďarských hranic, s nimi mluvil reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana.

„Včera jsem byl v jedné vesnici, odkud pocházím. Mají 400 voličů, z toho jen 28 procent šlo,“ popisuje Ján Juhás. A zamýšlí se, že někteří Maďaři k volbám nepůjdou.

Ján Juhás a manželka Katarína jsou penzisté. Paní Katarína učila ve škole a Ján byl mistr odborného výcviku. Shodují se, že volí Petera Pellegriniho. „Podle mě je nejmenším zlem pro Slovensko,“ vysvětluje svou volbu Ján.

Média kontrolovaná maďarskou vládou

„Budeme volit, ale jsme velmi na vážkách, co dělat. Volit si z dvou špatných lidí se nedá. Je to těžké,“ přiznává učitelka Gabriela. V prvním kole volila Krisztiána Forró, ale teď neví. S manželem se kvůli tomu dohadují. „Celá rodina se pohádala, jsme půl na půl. Netuším, kdo vyhraje. Podle mě je teď celé Slovensko půl na půl,“ dodává.

Čtěte také

„Spíš budu volit pana Pellegriniho,“ říká Ištván Pastor, který pracuje v Maďarském institutu. Královský Chlumec je jedna dlouhá ulice lemovaná drobnými obchody. Veškerý průmysl tu dávno zkrachoval. Hlavním zaměstnavatelem je stát. Kvůli tomu se místní Maďaři cítí na Slovensku zapomenutí.

„Posloucháme maďarský rozhlas, sledujeme maďarskou televizi z Budapešti,“ vypráví Ištván. Budapešť a média kontrolovaná maďarskou vládou podporují Petera Pellegriniho a dělají s ním předvolební rozhovory. To je možná další důvod, proč tu má výrazný náskok před Ivanem Korčokem.

Klíčová účast

Čtěte také

Jedním z jeho mála voličů je Bartoloměj Genci, který se po 16 letech v Praze vrátil domů. „Druhá věc je ta, že vždycky říkají, že všechny volby jsou kritické a že teď se všechno láme. Pak se druhý den probudíte, pošta je otevřená, Lidl funguje, policie funguje... Takže asi to asi není až tak potřeba vždy hrotit,“ konstatuje Bartoloměj a doufá, že to jsou slova optimisty.

Volby podle analytiků skončí mimořádně těsně, a tak je i volební účast maďarských voličů klíčová.

autoři: Ľubomír Smatana , vma
Spustit audio