Prezidentské volby na Slovensku. Koho si Slováci zvolí do čela státu?

Voliči v Banské Bystrici ještě nejsou rozhodnutí. Z města pocházejí oba kandidáti na prezidenta

Na Slovensku končí kampaň před sobotním rozhodujícím kolem přímé volby prezidenta. Podle průzkumů budou výsledky velmi těsné. A tak se před hlasováním hraje o každý hlas. Kandidující expremiér Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok svádí ještě jeden osobní souboj. O vítězství ve městě svého dětství. Oba totiž pocházejí ze středoslovenské Banské Bystrice.

Čtěte také

V Banské Bystrici získal Ivan Korčok v prvním kole polovinu všech hlasů. Přesto jeho tým nezahálí, dobrovolníci na náměstí Slovenského národního povstání v závěru kampaně získávají nerozhodnuté voliče.

„Půjdu, ale ještě stále nevím koho budu volit. Pan Pellegrini má za sebou více trochu šedého, asi to bude pan Korčok,“ uvažuje paní Lubica. Pellegriniho tým prý v Bystrici kampaň nevede. Paní Žaneta má ale rozhodnuto, s Petrem Pellegrinim chodila na stejné gymnázium. „Výborný žák, co se týče politiky, dá se ho poslouchat.“

Směs venkovského a městského

Město pod horou Urpín bude už brzy mít vlastního prezidenta. Oba kandidáti se k němu hrdě hlásí, oba tu zahájili kampaň a opakovaně přichází za voliči. Ivan Korčok sem zamířil krátce po prvním kolu voleb. Před téměř dvěma tisíci příznivci mimo jiné vzpomínal, jak v roce 1968 z okna sledoval okupační tanky Varšavské smlouvy. Pellegrini do rodiště přijel během velikonočního víkendu a s přáteli poseděl na pivu.

Proč právě Banská Bystrica generuje úspěšné prezidentské kandidáty, se pokusím zjistit v místní krčmě, na náměstí, kde prý najdu zástup politických analytiků.

Čtěte také

„To bude náhoda, shoda okolností. Bystrica je městem ve střední části Slovenska, která je taková reprezentativní, je to taková směs venkovského a městského,“ říkají Juraj a Ivan.

Odlišné názory

Názory na kandidáty tu mají různé, jak dokládá Martin a Robert. „Petera podpoříme, poznali jsme se před deseti lety, je to velmi inteligentní a cílevědomý člověk, kterému fandím. “

„Nesnáším lidi, kteří klamou, jsou falešní a kývají se jako větvička podle větru, odkud fouká, tam sem. Takže určitě ne Pelleginiho, jednoznačně pana Korčoka.“

Štamgasti se shodují, že vyhráno nemá ještě žádný tábor. Mnozí známí prý před druhým kolem mění názor, nebo se teprve rozhodují. Jisté je jen to, odkud bude příští hlava státu.

autoři: Ladislav Novák , prh
Spustit audio