Prezidentské volby na Slovensku. Koho si Slováci zvolí do čela státu?
Zahraniční agent, deepfake, štváč. Předvolební dezinformace na Slovensku frčí, stát na boj s nimi rezignoval
Už za čtyři dny si Slovensko vybere prezidenta: expremiéra Petera Pellegriniho, nebo bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka. Právě v posledních dnech kampaně se mohou vynořit nepravdy, které mají potenciál ovlivnit výsledek. Slováci jsou podle průzkumů ochotni dezinformacím uvěřit spíš než jejich sousedi, a experti upozorňují, že nejcitlivější je doba od čtvrtečního moratoria, kdy média o volbách nemohu informovat, a kandidáti tak ztrácí možnost se lžím efektivně bránit.
Dezinformace před slovenskými volbami se podle odborníků týkají zejména dvou témat. Jedna část straší možným zfalšováním voleb, ta druhá se snaží vykreslit jednoho z kandidátů jako válečného štváče.
Co se vám vybaví, když slyšíte jméno Ivana Korčoka? ptá se reportér. „To ne. Chce válku,“ odpovídá Slovenka. „My nechceme válku, chceme mír. Už máme dost roků, abychom riskovali s někým, kdo nás dovede do války,“ dodává důchodce.
Čtěte také
Podle analytičky společnosti Globsec Kataríny Klingové to připomíná předvolební kampaň v Česku. „Tento narativ je velmi podobný narativům, které šířil Andrej Babiš během českých prezidentských voleb,“ míní Klingová.
I na Slovensku se kandidát brání vysvětlováním, že prezident nemá pravomoc posílat vojáky na zahraniční mise. Část slovenských voličů je ale přesvědčená, že Česko směřuje do války a Slovensko se může po volbách vydat stejným směrem.
„Byli bychom na tom velmi zle, protože by přinutil naše chlapce jít na Ukrajinu. A to je velmi zle,“ míní další volička.
Očernit pro zisk
Z postupujících do druhého kola je terčem nepravd spíš Ivan Korčok. „Například že má americký pas, a tedy je zahraničním agentem. Potom se šířily dezinformace, že kdysi byl agentem StB, což vyvracel Ústav paměti národa, že to není pravda,“ popisuje analytička Klingová.
Čtěte také
Kandidát Peter Pellegrini byl zneužitý formou deepfake videa, tedy videa, které napodobí vzhled i hlas člověka a vloží mu do úst slova, která nikdy neřekl. Tento deepfake se snažil známou tvář během kampaně využít k finančnímu podvodu.
Týden před druhým kolem se na internetu objevila také webová stránka, která se tváří jako oficiální web Ivana Korčoka a snaží se ho očernit. „Naši analytici si všimli, že na těch stránkách se nacházejí jisté stopy, které vedou k jisté soukromé reklamní společnosti, která má prokazatelný vztah s jedním z kandidátů,“ říká zakladatel projektu Hoaxy a podvody David Púchovský. Oba kandidáti obviňují z vytvoření webu protistranu, distancuje se od ní i zmíněná reklamní agentura.
Stát kapituloval
Slovensko je podle Klingové náchylné k dezinformacím i proto, že je běžně šíří samotní politici. „Zapněte si televizí, zapněte si politickou debatu o nedělním poledni a uvidíte to v přímém přenose,“ poukazuje.
Čtěte také
Po nástupu vlády premiéra Roberta Fica stát výrazně omezil boj s dezinformacemi. Desítky odborníků podle Davida Púchovského dostali výpověd, nebo sami odešli. „Stát v podstatě kapituloval k boji proti dezinformacím. Já jsem pracoval u policie Slovenské republiky, vedl jsem tam boj proti dezinformacím. Ten boj byl na policii úplně zrušen,“ říká Púchovský.
Nyní pracuje jako asistent jednoho z opozičních poslanců. Varuje, že dezinformace se mohou pokusit ovlivnit výsledek voleb i ve volební den, zvlášť pokud budou průzkumy předvídat těsný souboj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.