Prezidentské volby na Slovensku. Koho si Slováci zvolí do čela státu?

Volby rozhodnou voliči, kteří v prvním kole hlasovali pro proruského kandidáta Harabina. Výsledky budou mimořádně těsné

Východoslovenský okres Snina leží na hranicích s Ukrajinou. Právě zde získal téměř 16 procent hlasů voličů prezidentský kandidát Štefan Harabin, proruský kandidát, který se proslavil výrokem, že jeho první zahraniční prezidentská cesta by vedla do Moskvy. Do druhého kola nepostoupil, ale podle průzkumů právě jeho voliči o příští hlavě Slovenska rozhodnou. Záleží na tom, jestli dají hlas Pellegrinimu, nebo zůstanou doma, a tím pomohou Korčokovi.

Ve vesnici Osadné prodává poslední pár rohlíků a kousek koláče žena přímo na obecním úřadě, který je prázdný, starosta má dovolenou. Na návsi je prázdno, dokonce i hospoda je přes informace na vývěsním štítě také zavřená.

Paní Jarmila s paní Annou, sousedky, které půjdou volit, chtějí jako příštího prezidenta zvolit dobrého a spravedlivého člověka, který bude myslet na lidi. Obě ženy se hlásí ke svému rusínskému původu, ale v prvním kole volily Harabina. Teď sice k volbám opět půjdou, ale říkají, že nebudu volit progresivce ani liberály. 

Na válku nevěříme

Fakt, že Harabin je protiukrajinský, ale přitom Rusíni jsou z povahy Ukrajinci, ženám nevadí. „U nás není válka, nevím, jak tomu mám rozumět. Lidé prakticky jen odešli z Ukrajiny a my je živíme, nevěřím tomu, co je v televizi,“ vysvětluje obyvatelka Osadné svůj názor. Dál mluví o obrázcích, na kterých bylo na Ukrajině stále vše stejné. Proto věří tomu, že co se ukazuje v médiích je z jiných zemí, například z Afghánistánu. 

Nebezpečná nostalgie

Tomuto postoji rozumí Juraj Lukáč, který v Osadném dvacet let bydlí. „Rusíni jsou vlastně geneticky Ukrajinci, vzhlíží k politickému systému, nostalgii za Ruskem a Sovětským svazem,” říká. Sedmdesátník Lukáč se netají tím, že bude volit Ivana Korčoka. Své sousedy ale chápe. „Vytahují mléko za dvě koruny, ale zapomínají na plat, který byl 800 korun a žili jsme v chudobě. Všichni jsme byli mladí, děvčata pěkná, teď jsme staří a nemocní,“ popisuje Lukáč. Nostalgií po časech dávno minulých podle něj vznikají vazby na Rusko.

Prezidentské volby se konají v sobotu 6. dubna a podle průzkumů mimořádně těsné.

autoři: Ľubomír Smatana , zup
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.