Prezident se pohybuje na hraně ústavnosti, přesto tahá za delší konec provazu, říká předseda Pirátů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Bartoš

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Jak se Piráti dívají na současnou politickou situaci? Podpořili by vypsání předčasných voleb? A je vedení strany spokojeno s tím, jak vede Prahu pirátský primátor Zdeněk Hřib? Ptal se Tomáš Pancíř.

Schůzka prezidenta Zemana s premiérem Babišem ohledně odvolání ministra kultury se kvůli Evropskému summitu posunula. „Věřím, že pan premiér Babiš situaci vyjedná, protože prezident se pohybuje na hraně ústavnosti. Jsme v parlamentní demokracii a za delší konec provazu tahá prezident. Kdyby došlo k rekonstrukci vlády, bude někoho pověřovat sestavením vlády a to Andrej Babiš dobře ví,“ komentuje situaci Bartoš.

HLASUJTE: Dostalo se Česko na hranu ústavní krize, jak tvrdí Hamáček z ČSSD?

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček (vlevo) a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman přeruší dovolenou a v úterý se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Kdyby došlo na pád vlády nebo odchod ministrů ČSSD, situaci by měl vyřešit premiér. „O předčasných volbách bychom s hnutím ANO komunikovali. Máme ale pevně dané požadavky: Andrej Babiš by nesměl být premiérem a hnutí ANO by nesmělo mít většinu. Jinak bychom s Piráty zůstali konstruktivní opozicí.“

Širší vedení KDUČSL pověřilo předsedy ODS, STAN a TOP 09 o sestavení koalice proti ANO. Proč neoslovili také Piráty? „Je to půdorys demokratického, respektive konzervativního bloku. Jednali jsme spolu o vyslovení nedůvěry vládě, shodneme se na potřebě svobodných médií, nezávislé justice, ale antibabišovské hnutí není program. Stranické rozdíly například v sociální politice jsou markantní,“ vysvětluje Bartoš.

Zatímco na úrovni státu jsou Piráti v opozici, na pražském magistrátu mají svého primátora. Jak je s ním předseda Pirátů spokojen? „Myslím, že Zdeněk Hřib je dobrý primátor. Na vedení Prahy je nutno nahlížet optikou pěti politických stran, z nichž řada má i evropské zájmy. Jako předseda strany mohu vystupovat razantně, ale na magistrátu je nutné hledat široký konsensus. Je to těžká pozice,“ uzavírá.

autoři: Tomáš Pancíř ,
Spustit audio