Přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma? Je to spíš symbolický krok, komentuje budoucí velvyslankyně v Izraeli

Martina Stropnického ve funkci velvyslance v Izraeli nahradí diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová. Jak hodnotí vládou zvažovaný krok přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma? Proč se stupňuje izraelsko-palestinský konflikt? A jaké jsou v současnosti česko-americké vztahy? Budoucí české velvyslankyně v Izraeli a ředitelky Odboru amerických států na ministerstvu zahraničí se ptal Vladimír Kroc.

Po dvou letech se do Prahy vrací velvyslanec Spojených států. 15. února má předat prezidentu Zemanovi pověřovací listiny nový ambasador Bijan Sabet. Jaké jsou současné americko-české vztahy?

Jsou dobré, přátelské, založené na spolupráci v celé řadě oblastí. Ale fakt, že tady dlouhou dobu velvyslanec nebyl, je přinejmenším v té symbolické rovině trochu poznamenal.

Jsou věci, u kterých se počítá s tím, že zastupuje zemi velvyslanec. A při vší úctě k tomu skvělému týmu, který tady na americké ambasádě v Praze je, bez velvyslance tam něco trochu chybí, takže jsme moc rádi, že přijel.

Proč tady dva roky velvyslanec Spojených států chyběl?

V tomto případě to vidím spíš jako technickou, provozní otázku na té americké straně. Po vítězství prezidenta Bidena měla Demokratická strana poměrně malou většinu v Kongresu a potřebovala prosadit mnoho nominací.

Všechny velvyslanecké nominace včetně té naší byly na druhé koleji a začaly se schvalovat až pozdě.

Nevnímám to jako problém v česko-amerických vztazích, ale spíš jako neuspořádaný nástup Bidenovy administrativy, kde se ty poslední věci, které souvisí s nástupem, vyřizují v zásadě až teď.

Čtěte také

V létě zamíříte jako velvyslankyně Česka do Izraele, ale už víte kam? Do Tel Avivu nebo do Jeruzaléma? Premiér Petr Fiala řekl, že je myšlence stěhování ambasády do Jeruzaléma nakloněn, ale kvůli válce na Ukrajině má teď naše diplomacie jiné starosti.

Zamířím do Tel Avivu, protože si nemyslím, že k rozhodnutí v této věci by do té doby došlo. Zároveň je to rozhodnutí výsostně politické, které musí přijmout nejvyšší političtí představitelé této země. O tom, kde budu působit, nerozhoduji. A kdyby naši političtí představitelé rozhodli o přesunu ambasády, tak já budu v Jeruzalémě působit velmi ráda.

Izraelské úřady jsou všechny v Jeruzalémě. Takže i když budu působit v Tel Avivu, tak do Jeruzaléma budu dojíždět, budu tam chodit na schůzky. Některé z nich budou i v budově naší pobočky, kterou kvůli tomu máme v Jeruzalémě zřízenou. Takže ať budu sídlit kdekoli, tak předpokládám, že se budu pohybovat po celém Izraeli a v Jeruzalémě strávím hodně času.

Může stěhování ambasády do Jeruzaléma poškodit diplomatické vztahy s jinými zeměmi?

V posledních několika letech došlo k velmi výraznému posunu ve vztazích Izraele s arabskými zeměmi. Je nepochybně pravda, že například země Zálivu nevnímají palestinskou otázku už jako překážku navazování vztahů s Izraelem.

I arabské země, které s Izraelem nemají mírové smlouvy nebo navázané diplomatické vztahy, s ním v řadě otázek konzultují a spolupracují. Domnívám se, že celý ten rámec, u který jsme byli zvyklí, že je dlouhodobě statický, se hodně posunul díky mezinárodní situaci a vývoji ve světě. Nevnímala bych to jako neměnné.

Čtěte také

V poslední době se opět vyhrotil palestinsko-izraelský konflikt. Ať už jde o razie izraelské armády v Džanínu na západním břehu Jordánu, další letecké údery v Pásmu Gazy nebo útok třináctiletého Palestince na synagogu v Jeruzalémě. Proč se ty násilnosti právě teď stupňují?

Ty násilnosti se objevují periodicky, po nějaké době.

Domnívám se, že jedním z důvodů násilností je nespokojenost běžných Palestinců se svým životem.

Palestinská administrativa příliš nefunguje, nefunguje ani ve smyslu udržování bezpečnosti, Palestinci potom obracejí svůj hněv proti Izraeli.

Nástup nové izraelské vlády také přinesl novou dynamiku do těch vztahů, Palestinci nevědí, co přesně mohou očekávat. To vede ke zvýšenému napětí a takové napětí bohužel potom často vede k obětem na životech.

Nakolik je ministerstvo zahraničí nakloněno přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma? Jak proběhne předání agendy s Martinem Stropnickým, stávajícím velvyslancem v Izraeli? A jaký je postoj Veroniky Kuchyňové Šmigolové k dodávkám zbraní na Ukrajinu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , vpl
Spustit audio

Související