Přes tři tisíce dobrovolníků zaplaví krajská města. Sbírkové dny Světlušky probíhají po celý týden
V ulicích měst po celém Česku začíná akce Sbírkové dny Světlušky organizovaná Nadačním fondem Českého rozhlasu. Dobrovolníci budou lidem nabízet dárkové předměty a výtěžek poputuje do veřejné sbírky na podporu zrakově postižených lidí.
Dobrovolníci budou do sbírky pro Světlušku vybírat celý týden a zapojí se především středoškolští studenti. „V letošním roce se zapojilo 270 organizací a škol. Předpokládáme, že počet dobrovolníků bude kolem tří a půl tisíc. Zapojují se ve všech krajských městech,“ říká ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.
Kromě krajských měst budou dobrovolníci vybírat taky v některých obcích, kde budou předměty nabízet studenti menších škol.
Shromážděné prostředky budou v rámci grantového řízení rozděleny na přímou pomoc nevidomým a slabozrakým jednotlivcům a neziskovým organizacím.
Čtěte také
Světluška má e-shop
Pokud lidé nepotkají dobrovolníky v ulicích, můžou koupit sbírkové předměty v e-shopu na webových stránkách Světlušky. Přispět je možné i prostřednictvím dárcovské SMS nebo online platbou přes internet na webu darujme.cz/svetluska.
„Poslední dva roky uspíšily některá naše rozhodnutí a současně nám nabídly prostor zamyslet se nad tím, jak lépe dělat naši práci. Spustili jsme nový e-shop se sbírkovými předměty, každé dva týdny publikujeme podcast POTMĚ, a hlavně jsme získali silného partnera pro celonárodní vánoční sbírku pro Světlušku,“ vysvětluje Drastichová, proč dobrovolníky potkáte letos v ulicích naposledy.
Od roku 2003, kdy se Sbírkové dny Světlušky konaly vůbec poprvé, vybralo v ulicích po celém Česku celkem 114 tisíc dobrovolníků přes 94 milionů korun. Nejúspěšnější byl rok 2007, kdy v pokladničkách dobrovolníků skončilo 6,7 milionu korun. Co do počtu dobrovolníků byl nejúspěšnější rok 2019.
Související
-
Rozsviťme to zase. Komu loni pomohly peníze ze sbírky Světluška?
Za týden se ulice českých měst znovu rozblikají světýlky dobrovolníků sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Jak naložila s penězi, které jí poslali dárci loni?
-
Nemám hudební talent ani jazykové vybavení. Sport je východiskem ze slepoty, říká nevidomý sportovec
Dlouho jsem před slepotou utíkal, nechtěl jsem se učit pohyb se slepeckou holí. Dávali mi naděje, než aby mě učili se slepotou žít, vzpomíná Ivo Budil, masér a sportovec.