Před 30 lety se rozpadlo Občanské fórum. Být proti komunismu přestalo stačit

„Strany jsou pro straníky, Občanské fórum pro všechny,“ znělo heslo Občanského fóra, jehož stoupence spojoval především odpor ke komunismu. Když ale režim v Československu padl, společný nepřítel zmizel a začaly se více projevovat rozdílné názorové proudy. Přesně před 30 lety se Občanské fórum rozhodlo, že pro všechny být nemůže, a zhruba rok po revoluci se rozpadlo.

„Tak je to rozumný rozvod, s tím, že se oba rozvedení manželé ještě po přátelsku domlouvají na tom, kdy budou navštěvovat děti,“ komentoval před 30 lety rozpad Občanského fóra jeho tehdejší předseda Václav Klaus. Hnutí se na sněmu rozdělilo na Klausovu Občanskou demokratickou stranu a na Občanské hnutí vedené někdejším ministrem zahraničí Jiřím Dientsbierem.

Čtěte také

Mimořádný sněm tenkrát v pražské Lucerně sledoval i reportér Rozhlasových novin. „Václav Klaus v úvodu označil OF v nynější podobě za nevypočitatelný subjekt, kde panuje ideová bezbřehost a politický marasmus,“ neslo se éterem.

Logický rozchod

Občanské fórum se rozcházelo v názorech na vlastní vnitřní organizaci i samotnou politiku. Pro jeho další fungování přestalo stačit shodnout se na tom, co nechce, jako tomu bylo v listopadu 1989, kdy dva dny po demonstraci na Národní třídě vzniklo. O založení Občanského fóra tehdy informovalo vysílání zahraničních rozhlasů.

Po pádu komunismu a suverénním vítězství Občanského fóra v prvních svobodných volbách se rozdílné názorové proudy projevily silněji. Václav Klaus byl konzervativec a ekonomický liberál, zatímco Jiří Dienstbier reprezentoval středové křídlo. První neformální lídr Občanského fóra a pozdější prezident Václav Havel tehdy řekl, že jde o výraz politického realismu obou hlavních proudů.

Spustit audio

Související