Prázdninové potápění

24. červen 2002
Dobrá rada

Přemýšleli jste, čím vším se dá vylepšit vaše dovolená? Pokud jedete k moři, nabízí se zkusit potápění. Takzvané potápění na nádech zvládne každý, stačí překonat strach a vzpomenout si na naše dětská léta. Libor Cempírek z firmy Cevox nabízí několik rad do začátku.

Cempírek: Aby se mohl potápěč na nádech zanořit, tak musí zvládnout techniku vyrovnání tlaku v uších a tím se dostane do hloubky 3 metry a níže, to záleží na kondici a tréninku.

Jak dlouho vydrží začátečník s nádechem?

Cempírek: Tipuji 20 vteřin a po cvičení se dostane na minutu i déle, rekord našeho Martina Štěpánka v nádechovém potápění je 8 minut a 6 vteřin.

To je výsledek tvrdého trénování, osobního přizpůsobení se a také cviků jógy. Vaše výsledky budou skromnější. K tomu, abyste se mohli potápět potřebujete nezbytnou výbavu.

Cempírek: Potápěčskou masku se šnorchlem a ploutve. Rozhodující je kvalita masky, její dobré těsnění, šnorchl doporučuji s výdechovým ventilem, výhodou je rychlého zbavení se vody uvnitř šnorchlu.

Předpokladem příjemného zážitku pod vodou je její čistota, s ideální viditelností na dno. Začátečníkům to usnadňuje orientaci, která pod hladinou není jednoduchá. Především v moři je potřeba mít na paměti, že ne všichni živočichové jsou mírumilovní.

Cempírek: Narazíme i na jedovaté, jedná se o různé druhy ryb, medúzy, sasanky a tak dále.

Pokud se nám potápění v moři zalíbí, můžeme tuto zálibu rozvíjet. Dalším krokem k poznávání podvodního světa je přístrojové potápění.

Cempírek: Tam bych nejdříve doporučil absolvování kurzu, kde se naučíme všechno potřebné do začátku.

Kde se dají najít kontakty?

Cempírek: Vhodná místa pro potápění jsou většinou označena v lepších mapách. Ve větších kempech si šnorchl, brýle i ploutve můžeme půjčit. Vybavení pro přístrojové potápění bývá také k dispozici, ale podmínkou je potápěčský průkaz s potvrzením příslušného školení.

autor: zva