Pracují, pomáhají, chodí do školy. Jak si na život v Česku zvykají „naši“ Ukrajinci?

Škola jako poslání. Na Ukrajině učila na střední škole, v Česku se Olga stala nepostradatelnou pomocí pro ukrajinské děti i rodiče

Na Ukrajině působila 39letá Olga jako učitelka geografie na střední škole. V Česku nyní získala práci jako asistentka pedagoga. Stala se prostředníkem mezi učiteli a ukrajinskými dětmi, kterých je na základní škole Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm 19. 

Čtěte také

„Jsme velmi rádi, že tady takového prostředníka máme. Je to pomoc dětem, rodičům i nám učitelům,“ říká ředitelka školy Zdeňka Murasová. „Budeme hledat veškeré možné cesty, aby se nám podařilo tuhle pozici zachovat i do příštího školního roku. Víme, že mnohé děti nám tady zůstanou.“

Olga netráví čas pouze ve škole, ale poznává město. Se svou rodinou by tu chtěla také zůstat. Pro komunitu uprchlických rodin se za pouhý jeden měsíc stala nepostradatelným pilířem.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.