Pozadí filmu Skleněný pokoj

Sága rodiny Tugendhatových. Jak vila vznikla a co bylo dál?

Vila Tugendhat v brněnských Černých polích získala jméno po svých prvních majitelích. Fritz a Greta Tugendhatovi si ale život v honosné vile neužívali moc dlouho. Na konci třicátých let odešli do emigrace a do Československa se někteří z nich už nikdy nevrátili. Osudy rodiny Tugendhatových popisuje první díl seriálu. Také proto, že se blíží premiéra filmu Skleněný pokoj.

Greta Löw-Beerová byla jedinou dcerou Alfréda Löw-Beera, významného brněnského textilního magnáta. Ten v Brně obýval secesní vilu v ulici, která dnes nese jeho jméno. Greta se s Fritzem Tugendhatem znala od dětství. Jak říká historička Petra Svobodová: „Jejich rodiny se společensky stýkaly i v rámci profesních spolků.“

V hlavní roli vila Tugendhat. Skleněný pokoj vstoupí do kin v polovině března

Carice van Houtenová ve filmu Skleněný pokoj

Film režiséra Julia Ševčíka Skleněný pokoj bude mít slavnostní premiéru 12. března v brněnském Univerzitním kině Scala, do široké distribuce vstupuje 14. března 2019.

Sňatku s Fritzem předcházelo Gretino šestileté manželství s průmyslníkem Hanzem Weissem. S ním měla dceru Hanu. S Fritzem se vzali ani ne rok po rozvodu. Od Gretina otce získali svažitý pozemek v ulici Černopolní. Pro stavbu rodinného sídla si vybrali německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Historik umění Jiří Kroupa vysvětluje, proč jejich volba mnohé překvapila: „Když si vybírali architekta, mohli zvolit někoho z brněnského prostředí. Tehdejší židovští podnikatelé čekali, že si nová rodina najme nejvýznamnějšího brněnského architekta Arnošta Wiesnera.“  V nově postaveném domě strávila rodina osm let. Podle historičky Petry Svobodové to byly idylické roky: „Z rodinných fotografií Fritze Tugendhata, nadšeného amatérského fotografa, dýchá pohoda a rodinné štěstí.“

Mladší dcera Daniela Hammer-Tugendhat

Fritz a Greta měli za dobu svého manželství další čtyři děti. Ve vile s nimi pobývali synové Ernst a Herbert, později v emigraci se jim narodily dcery Rút a Daniela. Do emigrace rodinu vyhnala hrozba blížící se války. Díky svým podnikatelským stykům tušili, co by je jako Židy čekalo. V květnu 1938 odjeli do Švýcarska, pak pokračovali do Venezuely.

Do Československa se z obou manželů podívala už jen Greta. Do Brna přijela v roce 1969, rok před svou smrtí. Dcery Rút a Daniela Brno navštěvují dodnes. „Daniela Tugendhat-Hammer byla čestnou předsedkyní výboru, který odborně garantoval památkovou obnovu vily Tugendhat,“ doplňuje historička Petra Svobodová.

Zítra se budeme věnovat samotné funkcionalistické vile. V 8:50 na Radiožurnálu.

autoři: Hana Floriánová ,
Spustit audio

Související