Pozadí filmu Skleněný pokoj
Sága rodiny Tugendhatových. Jak vila vznikla a co bylo dál?
Vila Tugendhat v brněnských Černých polích získala jméno po svých prvních majitelích. Fritz a Greta Tugendhatovi si ale život v honosné vile neužívali moc dlouho. Na konci třicátých let odešli do emigrace a do Československa se někteří z nich už nikdy nevrátili. Osudy rodiny Tugendhatových popisuje první díl seriálu. Také proto, že se blíží premiéra filmu Skleněný pokoj.
Greta Löw-Beerová byla jedinou dcerou Alfréda Löw-Beera, významného brněnského textilního magnáta. Ten v Brně obýval secesní vilu v ulici, která dnes nese jeho jméno. Greta se s Fritzem Tugendhatem znala od dětství. Jak říká historička Petra Svobodová: „Jejich rodiny se společensky stýkaly i v rámci profesních spolků.“
V hlavní roli vila Tugendhat. Skleněný pokoj vstoupí do kin v polovině března
Film režiséra Julia Ševčíka Skleněný pokoj bude mít slavnostní premiéru 12. března v brněnském Univerzitním kině Scala, do široké distribuce vstupuje 14. března 2019.
Sňatku s Fritzem předcházelo Gretino šestileté manželství s průmyslníkem Hanzem Weissem. S ním měla dceru Hanu. S Fritzem se vzali ani ne rok po rozvodu. Od Gretina otce získali svažitý pozemek v ulici Černopolní. Pro stavbu rodinného sídla si vybrali německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
Historik umění Jiří Kroupa vysvětluje, proč jejich volba mnohé překvapila: „Když si vybírali architekta, mohli zvolit někoho z brněnského prostředí. Tehdejší židovští podnikatelé čekali, že si nová rodina najme nejvýznamnějšího brněnského architekta Arnošta Wiesnera.“ V nově postaveném domě strávila rodina osm let. Podle historičky Petry Svobodové to byly idylické roky: „Z rodinných fotografií Fritze Tugendhata, nadšeného amatérského fotografa, dýchá pohoda a rodinné štěstí.“
Fritz a Greta měli za dobu svého manželství další čtyři děti. Ve vile s nimi pobývali synové Ernst a Herbert, později v emigraci se jim narodily dcery Rút a Daniela. Do emigrace rodinu vyhnala hrozba blížící se války. Díky svým podnikatelským stykům tušili, co by je jako Židy čekalo. V květnu 1938 odjeli do Švýcarska, pak pokračovali do Venezuely.
Do Československa se z obou manželů podívala už jen Greta. Do Brna přijela v roce 1969, rok před svou smrtí. Dcery Rút a Daniela Brno navštěvují dodnes. „Daniela Tugendhat-Hammer byla čestnou předsedkyní výboru, který odborně garantoval památkovou obnovu vily Tugendhat,“ doplňuje historička Petra Svobodová.
Zítra se budeme věnovat samotné funkcionalistické vile. V 8:50 na Radiožurnálu.
Související
-
Od skleněného pokoje po trezor na kožichy. Projděte si s námi vilu Tugendhat
Na virtuální procházku slavnou brněnskou vilou zve Dagmar Černoušková, zazní i vzpomínky manželů Tugendhatových.
-
Mawer: Čtenáři se o historický kontext vily Tugendhat moc nezajímají, ale architekti knihu přijali
V Praze byl v těchto dnech britský spisovatel Simon Mawer, a to krátce před premiérou filmu Skleněný pokoj podle jeho románu, který se odehrává v brněnské vile Tugendhat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.