Pospolitost Kurdů je komplikovaná režimy, které území ovládají, přibližuje kurdský lékař žijící v Praze

Turecko na pět dní přerušilo vojenské operace proti kurdským jednotkám v severní Sýrii. Kurdské milice se mají stáhnout a odevzdat těžké zbraně. Teprve pak prý Turecko operaci ukončí. Jak vnímá turecký útok Kurd žijící v Česku? A jakou jsou vztahy mezi Kurdy v jednotlivých zemích na Blízkém východě?

„Na útoky jsme zvyklí, dějí se opakovaně,“ říká kurdský lékař Jakub Nabi, který vyrostl v severním Iráku, byl člen Kurdské povstalecké armády a nyní žije a pracuje v Praze.

Kurdové žijí na území několika států – Turecka, Iráku, Sýrie a Íránu. Jak hodně drží pospolu? Závisí především na státech, na jejichž území je Kurdistán rozdělen. Donedávna například nebylo umožněno cestovat z Iráku do Turecka nebo do Sýrie. „Hranice zůstaly uzavřené,“ vysvětluje.

Kurdský problém není ekonomický, ale politický
Jakub Nabi

Připouští zároveň, že nedáno došlo k boji mezi jednotlivými kurdskými frakcemi, což bylo ovlivněno místem, kde žijí, a jak jsou ovlivněni režimy, na jejichž území část Kurdistánu leží. „Pospolitost je komplikována režimy, které to ovládají,“ dodává.

Na druhé straně má každý Kurd v sobě touhu pro velký, svobodný a samostatný Kurdistán. „Ale jestli se to uskuteční, to je jen sen každého z nás,“ říká.

Jakub Nabi v Iráku sloužil v Kurdské povstalecké armádě, a to v roce 1991. Tehdy Kurdové bojovali proti Saddámu Husajnovi. Jaký vztah mají nyní ke Spojeným státům americkým? „Pokud by tam Američané neměli své zájmy, tak by Kurdům nepomáhali,“ míní.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související