Porucha erekce může být znamením závažnějšího onemocnění, varuje androlog Libor Zámečník

20. leden 2018

Když dostaneme od svého praktického lékaře doporučení jít na urologii, někteří se zastydí a začnou přemýšlet, jestli jejich problém je tak velký. Že by z toho lidé tak zamotanou hlavu mít nemuseli vysvětluje urolog a androlog Libor Zámečník.

U urologa si hlavní náplň dokážeme představit. Co je ale náplní andrologie? „Říká se andrologům, že jsou mužští gynekologové. Jak chodí muži do center asistované reprodukce s tím, že jsou neplodní, vznikla poptávka po lékaři, který by je vyšetřil a zhodnotil hormonální stav, stav močopohlavního ústrojí, plodnosti... Vznikl podobor, který se tím zajímá a jde všemi obory napříč,“ popisuje Zámečník.

Nejčastěji se andrologie zabývá mužskou neplodností, dysfunkcemi erekce, ejakulace, orgasmu a onemocněními prostaty, varlat a penisu. Jak přesvědčit muže, aby tyto citlivá témata řešili? „Nedaří se je přemlouvat, aby se nechali vyšetřit. Ani v urologii se lékaři a lékařky mnohdy nedokážou plně otevřeně o těchto intimních problémech bavit, lékaři je nechtějí s pacienty probírat,“ upozorňuje urolog.


V případě poruch erekce se muži se stydí a raději koupí potravní doplňky. Porucha erekce může být znamením něčeho, co může být jenom znamením závažnějšího onemocnění například kardiovaskulárního systému a může to skončit mrtvicí, infarktem myokardu.urlog Libor Zámečník

V televizi vidíme spoustu reklam na zlepšení erekce, kdy si stačí vzít prášek a vše je tak jak má. Jsou pilulky jediným prostředkem, který pomáhá a pomáhá vůbec? „Byl bych zdrženlivý. Jsou muži i ženy, kteří jsou přesvědčeni, že jejich zdravotní problém ta volně prodejná pilulka vyřeší a oni nebudou muset k lékaři, protože se bojí nebo stydí. Jsou stavy, kdy potravinové doplňky mohou pomoci proti příznakům onemocnění, ale je dobré přijít k lékaři a nechat si doporučit léčbu.“

Moderní urologie byla založena v 19. století. Historie oboru se však obvykle nestuduje. „Bylo by dobré vědět, kteří muži byli našimi učiteli, jsou mezi nimi i velikáni a průkopníci z Československé republiky, je dobré, abychom věděli, po kom se jmenují některé operace, některé přístroje.“


Na prevenci nádoru prostaty by měli pacienti dbát. Jestliže je nádor zastižen v časném stádiu je léčitelný a vyléčitelný. Je potřeba, aby muž po 50. roce věku přišel na urologické vyšetření. U mužů, v jejichž rodinné anamnéze je onemocnění prostaty, ti by měli být vyšetřeni již okolo 40. roku.

Původně byla urologie pod chirurgií. „V minulosti se řešily spíše akutní obtíže, selhání ledvin, blokády močových cest,“ vysvětluje jeden z nejlepších českých urologů a andrologů Libor Zámečník. Dnešní moderní urologie je multioborová. „Dělíme se o pacienty s gynekology, onkology i pediatry, urologických oddělení nejsou ušetřeny ani malé děti. Obecně jde o záněty, léčba močových kamenů, nádorových onemocnění i andrologie.“

Co je vlastně prostata? „Orgán, složený ze žlázek, umístěný kolem močové trubice, pod močovým měchýřem. Pomáhá spermiím, aby se dobře pohybovaly a dostaly tam kam mají. Přestože je prostata zkoumaná dlouho, odpověď na otázku proč se zvětšuje, nemáme.“

autoři: špo , jaw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.