Pomůže v boji proti koronaviru plazma? „O covidu-19 zatím nevíme dost,“ říká hematolog

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miloš Bohoněk, primář hematologie ÚVN Praha

Poprvé byla krevní plazma masivně nasazována během pandemie španělské chřipky, nyní má pomáhat v boji proti covidu-19. „Covid je příliš mladá diagnóza, většina specifické léčby nemá zatím dostatečnou evidenci. Podobné je to s plazmou, zatím nebyl prostor na klasické randomizované studie,“ říká Miloš Bohoněk, primář hematologie ÚVN Praha. Zároveň ale dodává: „Plazma je obecně známé léčivo, ročně se podá 200 tisíc transfuzí, nežádoucí účinky jsou malé, známé a očekávatelné.“

Jak funguje léčba rekonvalescentní krevní plazmou a kdo jsou ideální dárci? Jak vypadají vedlejší účinky této léčby? A budeme v budoucnu umět vyrobit umělou krev? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.