Pomůže v boji proti koronaviru plazma? „O covidu-19 zatím nevíme dost,“ říká hematolog
Poprvé byla krevní plazma masivně nasazována během pandemie španělské chřipky, nyní má pomáhat v boji proti covidu-19. „Covid je příliš mladá diagnóza, většina specifické léčby nemá zatím dostatečnou evidenci. Podobné je to s plazmou, zatím nebyl prostor na klasické randomizované studie,“ říká Miloš Bohoněk, primář hematologie ÚVN Praha. Zároveň ale dodává: „Plazma je obecně známé léčivo, ročně se podá 200 tisíc transfuzí, nežádoucí účinky jsou malé, známé a očekávatelné.“
Jak funguje léčba rekonvalescentní krevní plazmou a kdo jsou ideální dárci? Jak vypadají vedlejší účinky této léčby? A budeme v budoucnu umět vyrobit umělou krev? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Plazma lidí, kteří prodělali covid-19, může zachraňovat životy. Nemocnice teď shánějí její dárce
České nemocnice stále shání nové dárce takzvané rekonvalescentní plazmy. Tu mohou darovat lidé vyléčení z onemocnění covid-19.
-
Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí
Server iROZHLAS.cz vyzpovídal doktory, kteří léčí těžce nemocné, imunology a další odborníky a prostudoval poslední dostupné studie. Co dnes víme o novém typu koronaviru?
-
Hrdinové s jehlou. Krevní plazma z Litomyšle pomáhá těžkým covidovým pacientům
Krevní plazma je médium, které nese bílé a červené krvinky a krevní destičky. Pokud se ale krvinky a destičky oddělí, zůstane čistá. Proč je tak cenná?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.