Pomaličku se vsakovat do prostředí může trvat i měsíc, říká výsadkář o návratech z misí
Výsadkář Michal Černý krátce po vojně zjistil, že má k armádě vztah – a z kuchaře se stal voják. O své práci hovoří otevřeně: Mám za sebou osmdesát osm seskoků a bojím se pořád stejně, říká. Bál jsem se také oznámit doma svou první misi – což platí dodnes, směje se. Když se na misi něco seběhne, je lepší to zamlžit a skutečnost prozradit až doma. Návraty si užívám, ačkoli chvíli trvá, než se člověk mentálně přehodí.
Související
-
Jde o to kontrolovat, co se ve vzduchu děje, říká Pavel Pavlík o misi českých pilotů v Pobaltí
Čeští piloti začínají hlídat vzdušný prostor Pobaltí. Co bude jejich úkolem? A za jakých okolností mohou použít zbraně?
-
Afghánistán bez dohody by byl katastrofou, píše zahraniční tisk
Americký prezident Donald Trump přerušil jednání se zástupci Tálibánu o mírové dohodě, což neušlo pozornosti ani evropských médií.
-
Vojáci v Táboře vzpomínali na své kolegy, kteří před rokem zahynuli Afghánistánu
Armáda si připomněla památku tří českých vojáků. Rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek zemřeli při sebevražedném atentátu v Afghánistánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.