Podnikatelské kurzy na jihu Čech

20. leden 2005
Trendy

Lidé, kteří se na jihu Čech chtějí pustit do samostatného podnikání, nemusejí začínat od úplné nuly. Přesněji řečeno, mají možnost předem se vybavit potřebnými znalosti, a to v rekvalifikačních kurzech pro začínající podnikatele. Na jihu Čech organizují tyto kurzy Regionální poradenské a informační centrum při Jihočeské hospodářské komoře a Regionální poradenské informační centrum v Českém Krumlově Legro Plus.

První letošní kurzy startují v únoru a jak říká zástupkyně ředitelky Jihočeské hospodářské komory Ondřejka Harvalíková, důvod jejich existence je zřejmý.

Harvalíková: Je důležité podporovat začínající podnikatele nejen morálně, ale i finančně. K tomu, aby začínající podnikatel mohl být podporován, musí dokladovat, že jeho podnikatelský záměr má hlavu a patu.

Paní Harvalíková upřesňuje, že do rekvalifikačního kurzu se teoreticky může přihlásit kdokoliv.

Harvalíková: Je zaměřený na legislativu, to je velké množství informací, také na daně, ekonomiku, psychologii v podnikání. Hlavním cílem kurzu je pomoci připravit podnikateli jeho záměr, aby si sám vygeneroval, co bude dělat.

Pokud absolventi kurzu obhájí svůj podnikatelský záměr, mohou u Českomoravské záruční a rozvojové banky požádat o bezúročný úvěr.

Harvalíková: Právnické osoby do miliónu, fyzické do 500 tisíc korun. Zásadní podmínka je, aby šlo o člověka, který vůbec nikdy nepodnikal, nebo podniká maximálně 2 roky včetně či na 7 let zrušil svou podnikatelskou činnost.

Komora nezapomíná ani na zpětnou vazbu. S absolventy kurzu zůstává i nadále v kontaktu.

Harvalíková: V jižních Čechách proběhla těchto kurzů celá řada, za minulý rok 7 a zúčastnilo se jich 80 začínajících podnikatelů. Většině se daří, vracejí se k nám třeba pro odborné poradenství, pomoc s financováním. Zájem o kurzy je veliký, plánujeme další už na březen, máme hodně přihlášek.

autor: Ivan Mls
Spustit audio