Po dešti a kroupách se na Tour vrátilo vedro. Silnice měla přes 60 stupňů

17. červenec 2015

Vedra trápí nejen Česko, ale celou Evropu a jih Francie nevyjímaje. Právě tam pod ostrým sluncem ujeli cyklisté skoro 200 kilometrů během 13. etapy slavné Tour. Trpěli úplně všichni, v cíli došlo i na kolaps jedno z nich. A teplota silnice dosáhla i letošního rekordu. A v těchto podmínkách dojel Zdeněk Štybar na 15. místě.

Nejvíce asi dostali zabrat cyklisté týmu Tinkoff-Saxo, kteří v závěru etapy sjížděli skupinku uprchlíků pro svého spurtéra Petera Sagana. Peloton dostihl trojici jen 300 metrů před cílem.

„Vpředu byla celkem silná skupina. Bylo to hlavně o tom vedru, každý se trápil a v závěru jsme v podstatě nejeli v žádném velkém tempu. Lidé odpadali, což není úplně normální,“ popisoval drsné podmínky Zdeněk Štybar.

Mimochodem, Tiňkovovi hoši sice dřeli, ale Sagan v závěrečných metrech prohrál s Belgičanem Van Avermaetem. Štybar chtěl dojet lépe, ale doplatil na neznalost závěru etapy.

„Znal jsem ho v podstatě jen díky Google Street View. Těžko se to odhaduje, ale každopádně jsem šel moc brzy na špici. Dojezd pak byl hodně těžký,“ přiznal Štybar.

Vedro u týmového autobusu bylo k nepřečkání. Stejně jako na trati. „Člověk si na sebe oblékne nějakou tu aero kombinézu, ale když je takovéhle vedro, tak vám toho moc nepomůže,“ podotkl 29letý cyklista.

Čtěte také

Na Tour se měří kde co. Kromě teploty vzduchu, která dnes vyšplhala na 39 stupňů, i asfalt. Ten měl dnes dokonce 61 stupňů. Cyklistovi tak nezbývá než neustále pít. Štybar ani netušil, kolik toho do sebe během etapy nalil.

„Vůbec nevím, ale myslím, že každých deset kilometrů jsem vypil tak půl litru,“ dodal vítěz šesté etapy letošní Tour.

autoři: kyk , Petr Hašek
Spustit audio