Plzeňský kraj očekává od krizového štábu povolení nového stanového městečka pro romské uprchlíky

6. červen 2022

Plzeňský kraj předpokládá, že od ústředního krizového štábu získá povolení a následně vybavení ke stavbě stanového městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Chce ho postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku.

Pro lokalitu Nové Domky kraj potřebuje povolení ministerstva školství, kterému patří bývalá škola i přilehlý pozemek. Po vyřízení úředních záležitostí by městečko mohlo stát do týdne. ČTK to dnes řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) ukrajinských Romů začíná přibývat a jejich lustrace, která trvala dříve 24 až 48 hodin, se prodloužila na 80 hodin. "Lidé, kteří přišli v pondělí do Pekla (plzeňský kulturní dům pro nouzové ubytování s 50 lůžky), tak byli vylustrováni v pátek ráno v devět," řekl. Do doby, než se prověří, zda nemají dvojí občanství, nemohou dostat vízum ani sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Kraj se podle hejtmana snaží zrychlit proces lustrace, ale prověření občanství zdržuje maďarská strana.

"Pokud nám to ministerstvo nepovolí, tak máme ještě v záloze další lokality, které zveřejníme až poté, pokud Nové Domky nedopadnou. Bylo by to určitě mimo Plzeň, v Plzni to stavět nechceme," uvedl.

Podle Špotáka se ústřední krizový štáb schází v pondělí 6. června, kdy by měl žádost kraje probrat. "Rozhodne, jestli nám dají stany ze státních hmotných rezerv," řekl hejtman. Pak by se muselo vyjádřit ministerstvo školství.

Stanové městečko bude spravovat kraj a provozovat ho bude ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Dohled by měla policie a hasiči, na čemž se bude vedení kraje teprve domlouvat. Uprchlíky by tam dvakrát denně odvážel autobus s hasiči a policisty.

Stanové městečko pro dočasné nouzové přístřeší má mít kapacitu zhruba 100 míst, dalších 50 lůžek bude v sousední zděné škole, kam už nechal kraj ve středu převézt 34 ukrajinských Romů z ubytovny ve Strašicích na Rokycansku. Ti měli po lustraci na ubytování a dávky nárok.

"Předpokládáme, že až se jim v pondělí dávky vyplatí, tak tam ten počet klesne. Odjedou pak s penězi zpátky do Maďarska nebo na Ukrajinu a přijedou zas příští měsíc," řekl. Podle hejtmana také někteří zkouší požádat o další dávku v jiném krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).

Podle informací ČTK kraj v žádostech uvádí, že potřebuje "navýšit kapacitu ubytování pro uprchlíky ze specifické a zranitelné skupiny z důvodu jejich odlišného sociokulturního původů". Dále uvádí, že chce využít pozemky přilehlé k objektu bývalého výchovného ústavu, tedy dětského domova ze základní školou, kam by se vešlo 52 lidí. "My ale potřebujeme mít rezervu," uvedl hejtman.

Kraj chce být také připraven na to, že Praha v polovině června může zavřít své krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, což plánuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Plzeňský kraj, kam dosud přišlo téměř 27.000 ukrajinských uprchlíků, podle hejtmana ubytovává 4500 z nich, což je druhé největší zatížení po Praze. Většinou bydlí v soukromých ubytovnách a ve veřejných budovách.

zdroj: ČTK
Spustit audio