Plukovník Petráš: Odhodlaní vojáci a schopné velení jsou ve válce důležitější než moderní technika

Před rokem Vladimir Putin rozpoutal nejrozsáhlejší ozbrojený konflikt v Evropě od 2. světové války. Agresivní akt zdůvodnil obranou ruskojazyčné populace východní Ukrajiny a snahou „denacifikovat a demilitarizovat“ režim sousední země. Jak vývoj války hodnotí Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z brněnské Univerzity obrany?

Nový podcast

Rok ve válce

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Rok ve válce
Přehrát

Do jakého bodu dospěl po roce střet na bojových liniích? Respektive jakým okolnostem především připsat nynější zjevně patový stav na frontách?

Čtěte také

Domnívám se, že příznačným faktem pro dosavadní vývoj konfliktu, který můžeme sledovat u obou stran, je a bylo střídání ofenzivní činnosti s poměrně vysokou stagnací, která přecházela až do poziční zákopové války, kterou de facto známe z 1. světové války.

Vzhledem k tomu, že tato ofenzivní činnost ze strany Ruska i ze strany Ukrajiny neměla patřičnou razanci, palebnou podporu, a tím pádem neměla ani potřebné operační vyústění, tudíž stagnace a ztráta operační iniciativy, která byla patrná na obou stranách a která přecházela do opotřebovávací války, byla logickým vyústěním tohoto konfliktu.

Ani na jedné, ani na druhé straně nevidíme zásadní možnosti, které by mohly radikálním způsobem převrátit vývoj dosavadního konfliktu.
Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z brněnské Univerzity obrany

Pokud došlo k určitým územním ziskům na straně Ruska, pak určitě nebyly zásadním strategickým cílem. Myšleno tím především to, k čemu došlo v oblasti Luhaňska a Doněcka, tedy k separatistickým republikám. A ta frontová linie, kterou nyní vidíme, de facto odráží špatně připravenou operaci ze strany Ruska a morálku a odhodlanost ukrajinských obránců bránit se. Ale ani na jedné, ani na druhé straně nevidíme zásadní možnosti, které by mohly radikálním způsobem převrátit vývoj dosavadního konfliktu.

Pokud jde o další vývoj na bojištích, klíčové jsou dodávky těžké techniky a munice pro ukrajinskou armádu. Například podle komentáře listu Washington Post pár dnů před výročím agrese se ne právě dostatečně akční a koordinovaný postup aliančních spojenců podepisuje na nynějším statu quo na frontě. A Západ by měl bez váhání vyslat arzenál s větší kapacitou a schopností prolomit aktuální pat.

Je to podle vás reálné v nejbližších týdnech, měsících?

Těžko říct, zdali materiální podpora, dodávky zbraní budou realizovány v krátké době na patřičná místa na ukrajinskou frontu a zdali se podaří s pomocí těchto dodávek vyrovnat technologickou a materiální disproporci mezi ukrajinskou a ruskou stranou.

Čtěte také

Ale to, co je důležité v tuto chvíli: opakuje se stará známá pravda, že více než moderní technika a materiální nadvláda je ve válce důležitější mít odhodlané vojáky, schopné velení, které se umí orientovat v dané situaci a efektivně řešit vzniklou situaci. Ten lidský a psychologický faktor – ochota, odhodlání bojovat – je v tuto chvíli výsadou především ukrajinské strany. Že tento faktor nevidíme na ruské straně, dokládá i to, že ruské jednotky se v tuto chvíli nenachází v Kyjevě.

Ochota a odhodlání bojovat je v tuto chvíli výsadou především ukrajinské strany.
Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z brněnské Univerzity obrany

Přestože bychom mohli říci, že dodávky zbraní, dodávky materiálu by měly být ve vyšší kvantitě dodány na Ukrajinu, pořád ten psychologický a lidský faktor odhodlání bojovat hraje důležitější roli.

Polský ministr obrany řekl, že tanky Leopard, které Polsko slíbilo dodat Ukrajině, už jsou v této chvíli na místě. Když se podíváme, jaké všechny druhy obrněných vozidel pěchoty, raketové systémy HIMARS, dělostřelecká munice, moderní obranné protivzdušné systémy Ukrajinci dostávají... Které z nich byste označil za důležité?

Všechny tyto druhy zbraní jsou důležité. Kombinace všech těchto druhů zbraní by mohla hrát důležitou roli, ale pořád je nutné mít na zřeteli, že velitelé a štáby musí patřičným způsobem nasměřovat údery, útoky a manévr ve smyslu překvapení a proniknutí do hloubky operační sestavy protivníka a snažit se ruské jednotky vytlačit ze zájmového území. Jenom technika svoji roli nemůže hrát.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

Související