EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert
Ruská vojenská agrese proti Ukrajině trvá už skoro rok. Nevyprovokované napadení státu sousedícího s Evropskou unií představovalo v mnoha oblastech obrovskou výzvu i pro samotnou unii a její členské země. „EU ukázala i vlastnosti, ve kterých není moc silná, jako je kreativita a inovace, protože v přístupu k Ukrajině překročila některá procedurální tabu,“ hodnotí reakci sedmadvacítky na konflikt seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík.
„Z pohledu Ukrajiny mohla být reakce pomalá, ale z evropského pohledu jsme zareagovali raketovou rychlostí, protože dříve se Evropská unie a její státy nebyly schopné takhle rychle domlouvat třeba na sankčních balíčcích,“ doplnil odborník na východní Evropu, který v minulosti 12 let působil v delegaci EU na Ukrajině.
Kyjev teď unii žádá o další vojenskou pomoc, ale také o rychlé zahájení přístupových rozhovorů o vstupu do EU a o brzké členství v evropském bloku. To mu Brusel slíbit nechce a podmiňuje to provedením rozsáhlých reforem na Ukrajině. Podle Davida Stulíka si ale unie nemůže dovolit ukrajinské aspirace úplně zklamat tak, jako se toho dopouští v případě zemí Západního Balkánu.
„Kdyby se to stalo, dalo by se to označit za jakési vítězství Putina nad Ukrajinou. To zklamání a frustrace na ukrajinské straně by byla obrovská. Vedení Evropské unie si to velice dobře uvědomuje a je tam vidět snaha hledat kreativní řešení,“ tvrdí znalec kyjevského i unijního prostředí.
O jakých možnostech pro Ukrajinu se teď v sedmadvacítce diskutuje? Jaké další unijní sankce by na Rusko skutečně tvrdě dopadly a proč se jim EU zatím vyhýbá? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky k ročnímu výročí ruské války na Ukrajině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.