EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině trvá už skoro rok. Nevyprovokované napadení státu sousedícího s Evropskou unií představovalo v mnoha oblastech obrovskou výzvu i pro samotnou unii a její členské země. „EU ukázala i vlastnosti, ve kterých není moc silná, jako je kreativita a inovace, protože v přístupu k Ukrajině překročila některá procedurální tabu,“ hodnotí reakci sedmadvacítky na konflikt seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík.

„Z pohledu Ukrajiny mohla být reakce pomalá, ale z evropského pohledu jsme zareagovali raketovou rychlostí, protože dříve se Evropská unie a její státy nebyly schopné takhle rychle domlouvat třeba na sankčních balíčcích,“ doplnil odborník na východní Evropu, který v minulosti 12 let působil v delegaci EU na Ukrajině.

Filip Nerad a David Stulík při natáčení dílu Bruselských chlebíčků

Kyjev teď unii žádá o další vojenskou pomoc, ale také o rychlé zahájení přístupových rozhovorů o vstupu do EU a o brzké členství v evropském bloku. To mu Brusel slíbit nechce a podmiňuje to provedením rozsáhlých reforem na Ukrajině. Podle Davida Stulíka si ale unie nemůže dovolit ukrajinské aspirace úplně zklamat tak, jako se toho dopouští v případě zemí Západního Balkánu.

„Kdyby se to stalo, dalo by se to označit za jakési vítězství Putina nad Ukrajinou. To zklamání a frustrace na ukrajinské straně by byla obrovská. Vedení Evropské unie si to velice dobře uvědomuje a je tam vidět snaha hledat kreativní řešení,“ tvrdí znalec kyjevského i unijního prostředí.

O jakých možnostech pro Ukrajinu se teď v sedmadvacítce diskutuje? Jaké další unijní sankce by na Rusko skutečně tvrdě dopadly a proč se jim EU zatím vyhýbá? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky k ročnímu výročí ruské války na Ukrajině.

autoři: Filip Nerad , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová