Písničkář, popularizátor moravských písní i signatář Charty 77. Jaroslav Hutka slaví 70. narozeniny

21. duben 2017
Jaroslav Hutka, koncert ČRo Znovu 89

Sedmdesáté narozeniny dnes slaví písničkář Jaroslav Hutka. V roce 1989 se stal jedním ze symbolů sametové revoluce, když zazpíval před zaplněnou Letenskou plání. Jen pár hodin předtím se vrátil do vlasti z exilu.

„V 67. jsme začali vystupovat a já jsem si říkal, to bude na dva, na tři roky. Je příjemný sdílet s publikem to, co člověk nese, je to něco jiného než malířina. A pak jsem si říkal, vrátím se. Jenže přišli Rusové a nešlo se vrátit. To už by byla zrada. A najednou se roky nastavovaly, nastavovaly a já jsem uvízl v roli písničkáře,“ vzpomíná.


Sedmdesátiny oslaví Jaroslav Hutka koncertem v pražském divadle Semafor

Jaroslav Hutka také založil folkové sdružení Šafrán a byl jednou z vůdčích osobností až do jeho zániku v druhé polovině 70. let. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1978 kvůli policejní šikaně odešel do exilu. Vrátil se až v roce 1989.

Hutka se věnoval i popularizaci moravských lidových písní, vydal několik básnických sbírek a knihy fejetonů, podílel se také na televizních cyklech Příběhy železné opony a v Zajetí železné opony.

„Problém českých hrdinů je v tom, že je neznáme a že se nesnažíme je znát, že je nemíníme následovat nebo si z nich nemíníme postavit tu historii, která je naše. To je strašná škoda, tím se připravujeme o zážitek, co je to pocházet z nějakého národa nebo společnosti, která má úroveň, protože má hrdiny,“ říká.

  • Reportáž
  • písničkář
  • Jaroslav Hutka