Petra Doležalová a Libor Špaček

Moderátorka Hanka Shánělová si v pátek povídala s Liborem Špačkem a Petrou Doležalovou, cestovateli, kteří svými dokumenty odhalují taje podmořského světa. Přírodu však zkoumají nejen z vody, ale i ze vzduchu a ze země. Jak připomínají, objevování přírody je relaxací a zároveň dobrodružstvím.

„Pod vodou je klid, dostanete se do stavu uvolnění. Jste v přírodě a můžete s ní určitým způsobem souznit,“ popisuje Petra Doležalová fotografování pod vodní hladinou. Připomíná však, že je třeba být také ostražitý. „Nikdy nevíte, co plave za vámi. Navíc se nesmíte vzdálit od svého partnera,“ upozorňuje.

Řada fotografů a potápěčů fotí nebo natáčí ve vodě přes den, ale Libor Špaček si oblíbil noční focení. „Ve tmě máte zúžený fokus, zaměřujete se jen na to, co vidíte, tedy na několik málo metrů před sebou,“ popisuje své oblíbené noční potápění. „Bohužel nevidíte, co je za vámi,“ varuje Petra Doležalová.

Jejich dokumentární film Útěk na Mauricius byl oceněn na několika filmových festivalech. Před rokem se cestovatelé vrátili z Tahiti. „Natáčeli jsme tam mezi žraloky, projeli jsme sedm ostrovů a podnětů k focení bylo hodně,“ shrnuje Petra Doležalová s tím, že po čase si na krásu okolo sebe zvykly a chtěli jít dál. „Viděli jsem výjimečné rituály místních, což bylo velké štěstí,“ zmiňuje Libor Špaček, podle něhož si Tahiťané umí užívat života.

Libor Špaček doporučil potápěčům zajímavé lokality

Na podmořský svět se hostů ptali také posluchači. Jaké je opojení z podmořského světa? Kolik techniky s sebou oba fotografové vozí? A proč je třeba mít při potápění dobrého parťáka? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Petrou Doležalovou a Liborem Špačkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše