Petr Tláskal: Obezita nám zkracuje život
Zatímco v roce 1950 trpělo obezitou 1,5 % sedmiletých dětí, dnes je jich obézních 5 až 10 %. Co s tím? Také nad touto otázkou se zamyslel Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a primář dětské polikliniky FN Motol, který byl jedním z hostů moderátorského maratónu 90 statečných. Mezi 10. a 11. hodinou si s ním povídala Lucie Výborná.
„Rozlišujeme obezitu a nadváhu,“ připomíná Petr Tláskal s tím, že právě obezitu považuje za nemoc a vystupňovaný stav, který přináší celou řadu komplikací. „Obezita nám zkracuje život, proto se snažíme proti ní bojovat,“ zdůrazňuje. „Zvyšují se náklady na léčbu a tím i výdaje společnosti. Tyto prostředky bychom mohli investovat do něčeho jiného,“ domnívá se.
Děti ovlivňuje už i prenatální věk. „Důležité je, jak se stravuje těhotná matka. Ukazuje se, že dítě s nižší porodní hmotností bývá v dospělosti často ohroženo obezitou,“ konstatuje. Takové novorozeně totiž nemá dotvořené orgány a ty ještě zatíží výživa. „Organismus to nezvládne a inklinuje k obezitě,“ shrnuje.
A jak na obezitu reagují rodiče dotčených dětí? „V rodinách se silnějšími lidmi, si rodiče ani příbuzní často neuvědomují, že je s dítětem něco v nepořádku,“ uvažuje Petr Tláskal. Připomíná však, že obezita nemusí být jen odrazem špatného životního stylu, ale také nemoci.
Jakou roli dnes hraje školní stravování, kterého se Petr Tláskal zastává? Jak se u dětí počítá index tělesné hmotnosti, takzvané BMI? A co by pondělní host Radiožurnálu rád vzkázal rodičům? Také to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Petrem Tláskalem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.