Pesticidy v ukrajinské pšenici? Nafouknutá bublina, zemědělcům jde jen o tržby, namítá ekonom

8. květen 2023

Z ukrajinské pšenice nepečeme. To je vývěska, na kterou se dá narazit i před českými pekárnami. Nález zbytků pesticidu chlorpyrifosu v zásilce ukrajinského obilí na Slovensku vyvolal v Česku a dalších unijních zemích obavy o bezpečnost potravin dovezených z Ukrajiny. „Je to jen nafouknutá mediální bublina,“ upozorňuje ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Zemědělci se podle něj jen snaží nález zneužít ve snaze vytlačit levnější konkurenci z trhu.

Nový podcast

Rok ve válce

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Rok ve válce
Přehrát

Nadlimitní nález zbytků pesticidů v jedné zásilce ukrajinské pšenice nijak nevybočuje z toho, co je u kontrol bezpečnosti potravin obvyklé, upozorňuje agrární ekonom Tomáš Maier. Podle něj proto prý není důvod se ukrajinského dovozu bát: „Je to pšenice jako každá jiná, já bych dokonce řekl, že je kvalitnější, protože přírodní podmínky jako bohatá černozem, které mají na Ukrajině, jsou odlišné ve srovnání s podmínkami u nás,“ říká.

Tomáš Maier, ekonom ČZU

Nález dříve běžné látky

Rozsah reakce na nález, který v některých zemích vedl až k dočasnému zákazu ukrajinské pšenice, je proto podle Maiera nepřiměřený. Tvrdí, že je ve skutečnosti motivovaný snahou zemědělců ochránit domácí trh před konkurencí. „Na Ukrajině mají lepší klimatické podmínky, obilí tam roste samo v podstatě jako plevel, když to přeženu. Navíc jsou tam výrazně nižší výrobní náklady. Ale o tom jsou ekonomika, trh a konkurence,“ namítá Maier.

Podle Maiera je na celém případu kuriózní, že jej odstartoval nález látky, která byla ještě před třemi lety v zemích Evropské unie povolená a hojně využívaná. Zemědělci tehdy naopak lobovali proti jejímu zákazu. Kampaň proti ukrajinskému dovozu v případě Polska navíc souvisí i s volbami: „V Polsku mají zemědělci silnou agrární lobby, jsou tam velkou voličskou skupinou a strany to musí reflektovat,“ vysvětluje ekonom.

Jak do celé hry o celní bariéry vstupují rozkolísané ceny potravin? Doplatili čeští zemědělci na vlastní cenové spekulace? A může budoucí prohloubení integrace Ukrajiny na unijní trh do budoucna ohrozit zemědělství v zemích EU? To jsou otázky, na které odpovídá nový díl podcastu Českého rozhlasu o unijní politice Bruselské chlebíčky.

autoři: Viktor Daněk , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.