Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

Každý den dvě stě druhů jídel. V olympijské kantýně je servíruje bezkontaktní robotická obsluha

Jedno čínské přísloví říká, že „člověk vydrží spíše tři dny bez jídla, než jeden den bez čaje.“ Olympionici ale hlady ani žízní rozhodně netrpí. V Pekingu je obstarávají robotičtí kuchaři, které však mají hosté zakázáno fotit.

Ochutnat některou ze čtyř čínských kuchyní s místními lidmi, přímo na ulici? O tuhle gurmánskou nirvánu jsou letos všichni účastníci olympiády ochuzeni.

 „To je obrovská škoda, protože dát si třeba v ulici Wu-Tao-jing pekingskou kachnu, nebo knedlíčky v páře, to je prostě nezapomenutelné,“ lituje mladý Ir Richard, který v Pekingu žije dlouhodobě.

Odtud vyráží  jídlo k zákazníkovi. Roboti zvládnou špagety, hamburger, čínská jídla i polévky

Jinak ale olympijští hosté nestrádají. Každý den jim ve všech olympijských jídelnách nabízejí pořadatelé dvě stě druhů jídel a aby výběr byl pestrý, denně jídelníček obměňují. Za sedmnáct dní olympiády tak protočí skoro sedm set gastronomických položek.

Respektují i spojení gastronomie a náboženství, takže tu najdete halal, košer nebo vegetariánské oddělení. „Jím tady naprosto všechno – brokolici, kung-pao i ty malé čínské knedlíčky. Všechno je to tak dobré,“ pochvalují si nabídku v olympijské vesnici američtí olympionici.

Technologická vychytávka

V tomto matrixu u stropu jídelny jezdí váš oběd nebo večeře. Váš stůl najde naprosto spolehlivě

Hitem jsou roboti, kteří jídlo ohřejí a železným chňapadlem hostu přisunou až pod nos. Zvládnou namíchat i drink a živá obsluha už jen přidá závěrečnou limetku. Číňané si toto robotické know how úzkostlivě hlídají, takže fotit a natáčet kovové kuchaře je zakázáno.

 „Tohle se Číňanům povedlo. Člověk by to čekal spíše v Japonsku. Jen to dokazuje, jak tahle země technologicky pokročila,“ uznává irský novinář Greg. Dodává, že až covid-19 pomine, na své oblíbené čínské jídlo, ťin-ťjá žao s´, zajde do obyčejných, lidových uliček nedaleko náměstí Nebeského klidu. Jediným robotem je tam ten kuchyňský na mixování ovoce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.