Pardubický hejtman k energetické krizi: Vláda nástroje má, ale je potřeba je vhodně využívat

27. srpen 2022

Je potřeba zastropovat ceny energií, ale na úrovni celé Evropské unie. To je podle premiéra Petra Fialy z ODS jeden z bodů řešení současné energetické krize. Reagoval tak mimo jiné na apel Asociace krajů, která vyzvala vládu, aby regulovala ceny plynu a elektřiny pro všechny domácnosti. Co by měla vláda udělat? „Zastropování je jedno z opatření, musí být doprovázeno dalšími,“ zdůrazňuje pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD.

Úsporný tarif, který kabinet představil v tomto týdnu, je podle Asociace hejtmanů nedostatečný a rodinám nepomůže. Podle čeho tak soudíte?

Čtěte také

Přepočítejte si, jakou může mít domácnost zvýšené náklady a kolik úsporný tarif přináší. To jsou jednotky tisíc korun na měsíc, mluví se tam o čtyřech tisících korunách do konce letošního roku, maximálně 18 tisících, ale to jenom v případě, že splníte všechny podmínky. A nárůsty cen jsou tak enormní a drakonické, že mohou být pro některé rodiny likvidační. Třeba pro podnikatele jediná vstřícná záležitost je schválení toho, že nebude poplatek na obnovitelné zdroje… Reakce státu jsou velice pomalé, protože o úsporném tarifu se mluvilo několik měsíců. A situace je dynamická, vláda musí reagovat výrazně rychleji.

Regulaci cen energií požadujete od ledna příštího roku – to se podle vás dá reálně stihnout?

Musí se to stihnout, bude muset dojít k nějaké změně legislativy… Zvládnutelné to je, na úrovni vlády, a případně jednání s partnerskými státy, tak tam se musí začít opravdu rychle. Pokud je potřeba změna legislativy, to musí identifikovat ministerstvo průmyslu.

Jaké problémy kvůli vysokým cenám energetiky hrozí v Pardubickém kraji? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související