Pálili jeho knihy, dnes je turistickým lákadlem

Četli jste knihy Na plechárně, Pláň Tortilla, Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu? Jestli ano, tak asi víte, že jejich autorem byl John Steinbeck, nositel Nobelovy ceny za literaturu a jeden z nejznámějších amerických spisovatelů. Pojďme se vypravit do severní Kalifornie, kraje, kam tento slavný spisovatel zasadil děje mnoha svých románů.

Populární destinací spojenou s knihami Johna Steinbecka je pobřežní město Monterey. Z kdysi chudých míst knihy Na plechárně, kde se odehrávaly příběhy Dannyho, Macka a jejich parťáků, je dnes rušná turistická oblast. Autentické prostředí tu nenajdete. Jsou tu hotely, restaurace a jiná lákadla pro turisty. Zajeďme proto trochu do vnitrozemí – do Salinas, kde strávil John Steinbeck dětství a kde dnes stojí jeho muzeum.

Výkonná ředitelka Coleen Finegan Baileyová mluví především o hrdosti na Johna Steinbecka. Skutečnost je však komplikovanější. Abychom měli informace „z první ruky“, museli jsme zajet o několik set kilometrů jižněji, do Santa Barbary.

Právě tam bydli Thomas, 67letý syn Johna Steinbecka. Thomas je mimochodem také spisovatel a jeho kniha Ve stínu cypřiše vyšla nedávno i v Česku. Na otce prý vzpomíná rád.

V Salinas vzniklo muzeum věnované Johnu Steinbeckovi

„Byl úchvatný a byla s ním legrace. Psal o temných věcech, ale on sám byl velmi zábavný. Svým způsobem bychom ho mohli považovat za dětinského, ale spíš laskavým přátelským způsobem,“ vysvětluje Thomas Steinbeck. „Navíc miloval hlouposti. Psal písničky pro psa, aby ho pobavil. Vždycky jsem si jeho přítomnost užíval,“ dodává.

„Od útlého věku jsem chápal, že je pod obrovským tlakem. Čelil tvrdé kritice kvůli věcem, o nichž psal,“ zmiňuje Thomas Steinbeck.

Jeho otec John přitom psal o Salinas v pozdním věku velmi pozitivně. Podle Thomase tomu bylo proto, že jeho vztah k rodnému městu byl rozporuplný. „Měl na Salinas špatné vzpomínky, protože právě tam pálili jeho knížky a jeho rodina s ním v politických otázkách vůbec nesouhlasila. Celá rodina byla konzervativní,“ popisuje Thomas Steinbeck.

V Salinas, které je dnes na svého rodáka hrdé, se opravdu veřejně pálily Steinbeckovy knihy a on sám nebyl mezi místními lidmi vítaný. „Jeden člověk mi vysvětlil, proč všichni v Salinas nenáviděli mého otce. Řekl, že zradil svou vlastní třídu. Jako dítě a teenager se mu v Salinas žilo dobře. Když potom začal psát o místní mocné rodině Gilroyů, kteří neplatili svým nádeníkům, považovali ho za někoho, kdo zradil,“ nastiňuje Thomas Steinbeck.

John Steinbeck se do Salinasu vracíval nerad

John Steinbeck se do Salinasu nikdy nevracel s radostí. Nešlo o návraty oslavovaného syna. „Vzpomínám, že když jsem chodil do školy, přijel za mnou, ale nezůstával příliš dlouho,“ potvrzuje Thomas Steinbeck.

Dnes už je všechno jinak. Steinbeckovy knihy se nepálí a jeho jméno slouží k oživování turistického ruchu. Podle všeho úspěšně. Co by tomu říkal sám John Steinbeck, se už nedozvíme.

Třetí soutěžní otázka

Reportáží Víta Pohanky pokračuje naše velká letní soutěž o drobné ceny od zahraničních zpravodajů, poukázky na pohonné hmoty za 5 tisíc korun a zájezdy v hodnotě 10, 20 a 40 tisíc korun. Třetí otázka a překážka na cestě k luxusní dovolené zní:

Kde se narodil John Steinbeck?

Odpovědi:
A … San Francisco
B … Salinas
C … Monterey

Odpověď zašlete SMS zprávou ve tvaru ZAPISNIK X jmeno prijmeni adresa, kde X je písmeno zvolené odpovědi, na číslo 9077706. Cena jedné zprávy je 6 Kč včetně DPH. Odpovídat můžete od sobotních 5.00 hodin do nedělních 5.00 hodin. Bližší informace o podmínkách posílání zpráv a o výběru výherců najdete v podrobných pravidlech soutěže.

Po skončení 3. kola soutěže jsme gratulací k výhře potěšili tyto posluchače:
Jitka Astalosova, Jiri Bitomsky, Blanka Bulková, Josef Donar, Marie Gruberova, Irena Hublova, Pavel Chmelar, Petr Slintak, Milos Sramek, Jarka Zollpriesterova.
Gratulujeme!


Zobrazit místa spjatá s Johnem Steinbeckem na větší mapě

autor: vpo
Spustit audio