Pacienti v afghánské nemocnici si západních lékařů velmi váží, říká Kristina Höschlová

19. únor 2014

Měsíční pobyt v nemocnici v afghánské provincii Kundúz, kde pracovala jako anestezioložka a lékařka, ji v profesním životě povzbudil. „Člověk v takové nemocnici musí zvládat několik věcí najednou, musí se improvizovat a všichni jsou naučení si navzájem pomáhat. Bavilo mne se do tohoto systému zapojit,“ vysvětluje po měsíční zkušenosti s Lékaři bez hranic v Afghánistánu Kristina Höschlová, která byla hostem Lucie Výborné.

Během první služby přijímala jednoletou holčičku s prostřeleným břichem a vyhřezlými střevy, která nakonec zemřela. „Řekli mi, že už nic horšího mne nemůže potkat. Za měsíc mi rukama prošly desítky pacientů, nikdo nezemřel a všechny děti přežily,“ popisuje Kristina Höschlová.

V Afghánistánu musela dodržovat pravidla, která platí pro muslimské ženy – halit se šátky, adekvátně se oblékat a během transportu sedět na oddělených sedadlech. „Muslimští pacienti na mne jako na lékařku reagovali s respektem a úctou. Měla jsem se představovat jako doktor Kristina, tento titul mě stavěl mimo skupinu řadových žen. Váží si toho, že tam ze Západu jezdíme,“ vysvětluje.

Čtěte také

Nemocnice v Kundúzu byla sice jednoduchá, na JIP se pacienti převáželi v rozvrzaném vozítku mrazivou nocí, přesto nelze říci, že lékaři pracovali někde ve stanu na poli. Obtížná však byla doprava zraněného pacienta do nemocnice. „Transportní doba trvala i několik hodin, než se k nám zranění dostali. Je obdivuhodné, kolik pacientů přežilo,“ popisuje Kristina Höschlová.

Během své pracovní zkušenosti v Afghánistánu se setkala s dvojí tváří islámu. „Lékaři prezentovali pravidla štědrosti, vstřícnosti a dobrého srdce. Vnímala jsem však také, kdy se náboženství stane fanatismem, když po útoku Talibanu na restauraci zahynulo přes dvacet lidí,“ dodává.

Co vše obnáší práce v afghánské nemocnici? Jak taková nemocnice funguje? To vše jste se mohli dozvědět mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.