Ozvěny dne 9. prosince 2006

9. prosinec 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Novým předsedou KDUČSL je senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Novým předsedou KDUČSL je senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek. Rozhodl o tom mimořádný sjezd strany. Čunka podpořilo hned v prvním kole volby osmapadesát procent delegátů. 1. místopředsedou lidovců je ode dneška zástupce hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Brněnské jednání KDUČSL sledují reportérky Milada Richterová a Hana Hikelová.

redaktorka:
Zvolení Jiřího Čunka vyvolalo u lidovců nadšení i skřípění zubů. Většina ho ale považuje za schopného, razantního a neokoukaného politika. Jiří Čunek hned ve svém kandidátském projevu řekl, že pokud bude předsedou, nechce ve vedení strany nikoho z vedení bývalého. Podle něj pochybili, když souhlasili s letním vyjednáváním o vládě s ČSSD podporované komunisty.

Jiří ČUNEK, senátor, starosta Vsetína, nově zvolený předseda KDUČSL:
Já bych neuměl být předsedou, to znamená, musel bych odstoupit, kdyby někdo ze starého vedení byl zvolen. Mimo toho, co jsem řekl, s tím, že právě novinářům bych neuměl obhajovat skutečnost, proč když hlásáme reformy, jsme je neudělali.

redaktorka:
Jedinou výjimkou minulého vedení byl podle Čunka Roman Línek. Po svém zvolení označil právě jeho za nejlepšího kandidáta na 1. místopředsedu a delegáti mu vyšli vstříc. Nový 1. místopředseda tvrdí, že by se měla KDUČSL především zmodernizovat, otevřít mladým a využít vazby na Evropskou lidovou stranu.

Roman LÍNEK, 1. místopředseda KDUČSL:
Náš program by měl být programem lidí dobré vůle a tyto lidi bychom měli integrovat jako naše nejpřirozenější voličské jádro.

redaktorka:
Kteří čtyři lidovci doplní tandem Čunek Línek na místopředsednických postech, zatím není jasné. Nový předseda ale delegáty po svém zvolení vyzval k podpoře Mariána Hoška, Vlasty Parkanové, Jiřího Carbola a Stanislava Juránka.

redaktorka:
Právě spory Stanislava Juránka s Janem Kasalem a Ladislavem Šustrem způsobily ráno téměř hodinový odklad začátku jednání sjezdu. Na uzavřeném jednání celostátního výboru byl Juránek vyzván k tomu, aby odstoupil z kandidatury na místopředsedu strany. Objevila se totiž zpráva, že ho chtějí právě Kasal a Šustr fyzicky zlikvidovat.

Stanislav JURÁNEK, hejtman Jihomoravského kraje /KDUČSL/:
Říkám, že si nemyslím, že by chtěli mě zlikvidovat tady tito lidé a říkám zde současně, že ta záležitost je záležitostí, o které je dobře, aby všichni věděli, protože o tom vědí i novináři.

redaktorka:
K odstoupení Juránka vyzvala i Michaela Šojdrová, vyčetla mu, že věděl o jednáních Miroslava Kalouska s ČSSD o vládě podporované komunisty, a to jednání schvaloval. On sám ale tvrdí, že neměl úplné informace.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Nový šéf lidovců Jiří Čunek chce co nejdřív jednat s vedením ODS a ČSSD o nové vládě. Podle svých slov nikdy nepodpoří vznik jakékoliv vlády založené na přeběhlících. Nevylučuje, že by do nového kabinetu mohl sám usednout.

redaktorka Milada RICHTEROVÁ Hana HIKELOVÁ:

Velkým zklamáním je vítězství Jiřího Čunka pro občanské aktivisty

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Velkým zklamáním je vítězství Jiřího Čunka pro občanské aktivisty. Už ráno přišli před budovu, ve které lidovci jednali, vyjádřit nesouhlas s jeho kandidaturou. Nelíbí se jim způsob, jakým se vsetínský starosta vypořádal s neplatiči nájemného. Protestující sice krátce po poledni své stanoviště opustili, ale po Čunkově zvolení se na místo opět vrátili. Organizátorka protestu Edita Stejskalová neskrývala rozčarování z toho, že je možné jakékoliv volby vyhrát na základě diskriminační politiky a segregace Romů. S protesty proti Čunkovi občanská sdružení nekončí. Další akci plánují v pondělí na půdě parlamentu.

Při požáru v moskevské nemocnici zemřelo pětačtyřicet lidí

Hana HIKELOVÁ:
Při požáru v ženském oddělení Centra pro drogově závislé na okraji Moskvy zahynulo pětačtyřicet lidí. Všechny oběti jsou ženy. Zemřely ještě do příjezdu hasičů. Většina se nadýchala jedovatého kouře. Dalších deset osob leží v nemocnici, z toho pět v kritickém stavu. Podle expertů mohlo být obětí mnohem méně, kdyby personál nemocnice spící pacientky na nebezpečí upozornil. Událost sleduje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Petr VAVROUŠKA:
Vyšetřovatelé tvrdí: "Požár byl nejspíše dílem žháře." Podle zvažované verze mohlo jít o pomstu jedné z pacientek, která nedostala požadovaná narkotika. "Požár vznikl uvnitř, nenašli jsme žádné stopy po výbuchu. Podle všeho jde o úmyslně založený oheň," oznámil moskevský prokurátor Jurij Sjomin. Za tragédii může především personál nemocnice, jak potvrdil Alexander Čuprian z ministerstva pro mimořádné události. "Záchranné práce zaměstnanci ignorovali, po začátku požáru opustili budovu a nikoho neupozornili. Navíc neodemkli nouzové východy," dodal Čuprian. Teprve až první skupina hasičů začala pomáhat dusícím se lidem z budovy ven. "Mříže na dveřích a na oknech byly zamknuté, hasiči je museli složitě páčit," popsal chaos při evakuaci protipožární expert Viktor /nesrozumitelné/. Dnešní požár v ruské metropoli je nejhorším za poslední tři roky. V roce 2003 uhořelo na jedné z moskevských vysokoškolských kolejí čtyřiačtyřicet studentů.

Do vyšetřování vraždy Litviněnka se vložila německá policie

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Do vyšetřování vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka se vložila německá policie. V Hamburku prohledala dva byty a v jednom z nich zjistila nepatrné stopy radioaktivního polonia 210, kterým byl Litviněnko otráven. Jak dodává z Německa náš tamní zpravodaj Jiří Hošek, hamburská policie a Spolkový kriminální úřad už zřídily společný vyšetřovací tým.

Jiří HOŠEK:
Byty v hamburské čtvrti Altona obývali Dmitrij Kovtun, klíčový svědek v případu Litviněnko, a jeho německá manželka. Právě v jejím bytě experti potvrdili lehké radioaktivní záření, které ovšem nedosahovalo úrovně zamoření. Policejní mluvčí Ulrike Swedenová nevyloučila, že se v bytě nacházeli člověk nebo předmět, ze kterých záření mohlo vycházet. Obyvatelům podle odborníků žádné nebezpečí nehrozí, a tak policie ráno zrušila mimořádnou uzavírku kolem inkriminovaného domu. Specialisté ale budou pokračovat v dalších měřeních, protože alfa záření pocházející z polonia 210 má jen velmi malý dosah. Ruský podnikatel Kovtun, který podle nepotvrzených zpráv trpí sám těžkou radioaktivní otravou, měl podle britských médií v Německu trvalý pobyt. Policie zřídila zvláštní telefonní linku, na kterou se mají přihlásit lidé, kteří s ruským podnikatelem přišli do kontaktu.

Autobusová doprava v Ústeckém kraji se opět zkomplikovala

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Autobusová doprava v Ústeckém kraji se opět zkomplikovala. Pokračuje totiž spor mezi krajem a Dopravním podnikem Ústeckého kraje o zajišťování základních linek. Události posledních hodin shrnuje redaktorka Petra Báčová.

Petra BÁČOVÁ:
Ústecký kraj včera informoval, že Dopravní podnik Ústeckého kraje, který v regionu zajišťuje dopravu, využil změny v jízdních řádech a zrušil tři sta osmdesát spojů z dvanácti set padesáti. Podle mluvčího kraje Františka Janačíka tak hrozí, že se cestující v Ústeckém kraji od zítřka opět nedočkají autobusů. Mluvčí dopravního podniku Marek Ženkl ale označil vyjádření kraje za alibistické.

Marek ŽENKL, mluvčí Dopravního podniku Ústeckého kraje:
Před pětačtyřiceti dny jsme ohlásili na krajský úřad, že se 10. prosince mění jízdní řády, a dopravní podnik nahlásil, že prostě ruší tři sta osmdesát spojů, protože je nemá od kraje hrazeny. A kraj to 24. listopadu schválil. A oni 8. listopadu dají poplašnou zprávu do médií, obáváme se, že dopravní podnik zastaví tři sta osmdesát spojů.

Petra BÁČOVÁ:
Na Teplicku Dopravní podnik Ústeckého kraje vyřadil z jízdních řádů dvě stě šestnáct spojů. Kraji se prý už podařilo ale většinu z nich zajistit jinými dopravci. Všechny zrušené spoje se ale nahrazovat nebudou. Řekl nám to vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jindřich Franěk.

Jindřich FRANĚK, vedoucí odboru dopravy krajského úřadu:
Problém je totiž v tom, že ty spoje nebyly dotovány Ústeckým krajem, nebyly dotovány teda ani obcemi, takže ty rozpočtové prostředky prostě na ně vyhrazeny nejsou.

Silný vítr komplikuje život lidem v Moravskoslezském kraji

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Silný vítr komplikuje život lidem v Moravskoslezském kraji. Hasiči tam od včerejšího podvečera vyjížděli už ke třem desítkám nehod, odstraňují hlavně spadlé stromy a provizorně zajišťují uvolněné plechy na střechách domů. Napilno mají i energetici, na řadě míst musí opravit spadlé dráty elektrického vedení. Nejhůř je na tom FrýdeckoMístecko a Třinecko. Silný vítr se přehnal také Zlínskem. Nejvíc výjezdů měli podle mluvčího tamních hasičů Ivo Mitáčka na Vsetínsku a ve výše položených místech Uherskohradišťska.

Ivo MITÁČEK, mluvčí HSZ Zlínského kraje:
Z jednotlivých případů byla asi nejvážnější situace v okolí Rasové, kde směrem na Lopatu došlo k pádu mnoha vzrostlých smrků. Doprava byla značně omezena a mezi stromy došlo i k uvěznění jednoho osobního auta. Samotný zásah byl pro hasiče velmi nebezpečný, protože stále hrozil pád dalších stromů, a likvidační práce proto byly několikrát přerušeny. Ve spolupráci s policií se dařilo průběžně situaci zvládat a uvažovalo se i o uzavření komunikace. Práce hasičů trvaly na místě asi dvě hodiny a postupně došlo k odstranění spadlých stromů.

Orlovou na Karvinsku pochodovali odpoledne pravicoví extremisté

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Orlovou na Karvinsku pochodovali odpoledne pravicoví extremisté. Skupina Národní korporativismus demonstrovala za svobodu slova. Akci sledoval redaktor Ivan Sekanina.

Ivan SEKANINA:
Při zhruba hodinovém pochodu městem skandovali účastníci hesla "Nic než národ" a "Čechy Čechům". Při projevech před Městským úřadem v Orlové kritizovali řečníci stav společnosti, politiky a sdělovací prostředky. Průběh pochodů monitorovala policie.

Petr LESSY, velitel zásahu:
Nedošlo k narušení veřejného pořádku, ani k žádnému protiprávnímu jednání jak ze strany účastníků tohoto pochodu, tak i ze strany ostatních občanů.

Ivan SEKANINA:
Říká velitel zásahu Petr Lessy. Na průběh demonstrace pravicových radikálů dohlížela necelá stovka policistů.

Turecká policie zadržela údajného šéfa tamní odnože Al Kajdy

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Turecká policie zadržela údajného šéfa tamní odnože Al Kajdy. Jedná se o právníka, který se měl k vedení teroristické sítě přiznat. Při policejní razii v Istanbulu, Ankaře a v západní provincii Izmir bylo zatčeno i dalších devět podezřelých.

Návrh zákona umožňující dodávky civilní jaderné technologie do Indie

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Americký Senát i Sněmovna reprezentantů schválily návrh zákona, který umožňuje dodávky civilní jaderné technologie do Indie. Pozorovatelé to hodnotí jako zásadní změnu v dosavadní politice Spojených států a novou situaci v oblasti nešíření jaderných materiálů a zbraní.

Historické centrum severoitalských Benátek se znovu ocitlo pod vodou

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Historické centrum severoitalských Benátek se znovu ocitlo pod vodou. Může za to mimořádně vysoká hladina moře a silný vítr. Radnice oznámila, že moře zaplavilo pět procent rozlohy města, především oblast kolem náměstí svatého Marka, kde je hladina více než metr nad normálem. Situace se může ještě zhoršovat.

Filipíny zasáhl další tajfun

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Filipíny zasáhl další tajfun. Silný vítr a déšť způsobily v centrální části země sesuvy půdy, tajfun Utor ale teď míří do oblasti, kterou minulý týden zdevastoval supertajfun Durian. Jeho řádění nepřežilo přes dvanáct set lidí. Jak dodává náš zpravodaj v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš, úřady už vyzvaly tamní obyvatele k evakuaci.

Robert MIKOLÁŠ:
V centrální části Filipín už bylo evakuováno na patnáct tisíc lidí. Některé vesnice už totiž zcela obklopila voda. Obyvatele ohrožených oblastí odvážejí hlavně nákladní automobily. Tisíce lidí přitom zůstávají v provizorních stanových městečkách, které byly vybudovány po řádění supertajfunu Durian minulý týden. Mnozí se ale vrátili do svých zničených domů, protože, jak říkají, nemají už co ztratit. Kvůli tajfunu Utor navíc filipínská vláda zrušila summit šestnácti asijských zemí, i když podle neoficiálních informací byla hlavním důvodem hrozba teroristického útoku.

V australském státě Victoria zuří osmnáct ničivých požárů

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V australském státě Victoria zuří osmnáct ničivých požárů na celkové ploše sto sedmdesáti tisíc hektarů. S plameny bojují tisíce hasičů, podporují je letouny a buldozery. Podle odborníků hrozí vážné nebezpečí, že se požáry sloučí v jedinou obrovskou výheň, která by mohla zachvátit více než šest set tisíc hektarů suchem postižené zemědělské půdy a lesních porostů. Záchranáři varovali obyvatele asi dvaceti měst, že by je v brzké době mohly ohrozit plameny.

Kennedyho vesmírné středisko se pokusí o start raketoplánu Discovery

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kennedyho vesmírné středisko se večer znovu pokusí o start raketoplánu Discovery. Ani dnes tomu ale nepřeje počasí. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha, experti nedávají úspěšnému startu ani poloviční šanci.

Alexandr PÍCHA:
Mise Discovery podmiňuje další práci na mezinárodní stanici. Posádka totiž musí vyvést kabeláž z nových solárních panelů do amerických, evropských a japonských přístrojů, aby měly energii pro svou funkci. NASA také poprvé vyzkouší nové radary pro noční vidění. Právě s jejich pomocí bude sledovat, zda se při nočním startu neuvolní nebezpečná část těsnící hmoty. Po katastrofě Columbie v roce 2003 investovali Američané do pozorovacích přístrojů deset milionů dolarů. NASA také ke startu potřebuje, aby bylo přijatelné počasí aspoň v jedné z evropských lokalit, kde by Discovery v případě potíží nouzově přistál.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Posádka se musí vrátit ze své mise ještě do konce letošního roku. Palubní počítače by se totiž nevyrovnaly s příštím přestupním rokem.

Český slavík 2006

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V pražské Státní opeře se dnes večer budou vyhlašovat výsledky ankety Český slavík 2006. Jak dodává redaktor Michal Trnka, hlasy tentokrát poslalo více než sto padesát tisíc fanoušků naší populární hudby.

Michal TRNKA:
Šanci na vítězství v kategorii Zpěváků mají Dan Bárta, Petr Bende, Karel Gott, Petr Kolář, Daniel Landa a Jaromír Nohavica. Mezi zpěvačkami může zabodovat Lucie Bílá, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková a Helena Zeťová. Právě třeba Helena Vondráčková je v šestici nominovaných zpěvaček pravidelně.

Helena VONDRÁČKOVÁ, zpěvačka:
Cením si tohoto ocenění proto, protože to je hlas lidu, je to anketa, která prostě je anketou popularity.

Michal TRNKA:
Mezi skupinami se pak do první šestky probojovaly Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof a Olympic.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu