Ozvěny dne 8. července 2006

8. červenec 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Republiku zasáhla vlna bouřek.

Polský premiér Marczinkiewicz v pondělí oficiálně podá demisi.

Astronauti z raketoplánu Discovery zahájili šestihodinový výstup do vesmíru.

V Karlových Varech vrcholí mezinárodní filmový festival.

Bouřky, přívalové deště a někde i kroupy

Bouřky, přívalové deště a někde i kroupy, takové bylo dnešní počasí na některých místech republiky. Už v noci zasahovali hasiči na jihu Čech. Na Českokrumlovsku a na Prachaticku odčerpávali vodu ze zatopených přízemních prostor. Jak se situace vyvíjela během dne, sledovala redaktorka Lenka Rákošová.

Lenka Rákošová: Bouřka přešla na jižní Moravu a v Brně zatopila kvůli přívalům deště voda z kanalizace část přízemí brněnské obchodní galerie Vaňkovka. Operační důstojník jihomoravských hasičů potvrdil, že některé rozmary počasí nebyly bez nebezpečí.

Host: V Hrušovanech u Brna bouchl blesk do trafostanice.

Lenka Rákošová: Déšť způsobil potíže i na Krnovsku. Řeka Opava dosáhla v Karlovicích prvního stupně povodňové aktivity a hasiči pomáhali u několika zatopených sklepů. V okolí Vrbna pod Pradědem napršelo podle Mileny Ferebauerové z Českého hydrometeorologického ústavu až 90 milimetrů vody.

Milena Ferebauerová: V této oblasti je i pravděpodobné, že se mohly rozvodnit některé z menších toků. Intenzívní bouřku jsem měli taky v Liberci. Tam spadlo 9 milimetrů během hodiny. Takže v některých místech se zaplavila silnice nebo mohlo dojít k zatopení níže položených bytů nebo jindy suchých koryt.

Lenka Rákošová: Podle meteorologů hrozí bouřky i během noci a zítřka. Jejich varování pro celou Českou republiku tedy platí až do zítřejších 23 hodin.

Vodáci by se při bouřkách neměli vydávat na řeky. Riziko je podle instruktorů vodních sportů velké. Lijáky mohou spustit najednou a zvednout hladinu i více než o metr.

Silné lijáky a prudké poryvy větru napáchaly škody i v sousedním Německu

Silné lijáky a prudké poryvy větru napáchaly škody i v sousedním Německu. Nejhorší situace byla v Berlíně. Večer a v noci se výjezdy hasičů a policistů v metropoli počítaly na tisíce. Podrobnosti od německého zpravodaje Českého rozhlasu Jiřího Hoška.

Jiří Hošek: V Berlíně spadlo za pouhou hodinu 30 litrů vody na metr čtvereční. To je polovina množství, které průměrně naprší za celý červenec. Voda vyřadila z provozu řadu semaforů a paralyzovala veřejnou dopravu. Kvůli prudké bouřce musel být zrušen i obří koncert pro fanoušky fotbalového Mistrovství světa. Silný vítr lámal větve stromů a vzduchem létaly v centru města i celé pivní stany. Hasiči a policisté hlásí od včerejšího odpoledne neskutečných 12 000 výjezdů. Ve čtvrti Lichtenberg museli kvůli nebezpečí zřícení evakuovat obyvatele několikapatrového obytného domu. Déšť poničil i trávník olympijského stadionu v Berlíně, kde je zítra na programu finále fotbalového šampionátu. Týmy Francie a Itálie tak musely vzít pro dnešek za vděk náhradními tréninkovými plochami. Škody na majetku hlásí také další východní spolkové země - hlavně Braniborsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko.

Kazimierz Marczinkiewicz po 8 měsících ve funkci končí

Nejoblíbenější polský politik premiér Kazimierz Marczinkiewicz po 8 měsících ve funkci končí. Demisi podá oficiálně v pondělí ráno. Ve stejný den prezident pravděpodobně pověří předsedu strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, aby zahájil jednání o vytvoření nové vlády. Pokračuje spolupracovník Radiožurnálu v Polsku - zpravodaj České televize Miroslav Karas.

Miroslav Karas: Marczinkiewicz o důvodech demise nehovoří. Není ale tajemstvím, že neměl nejlepší vztahy s předsedou strany Právo a spravedlnost. Nejsilnější vládní strana se ho proto rozhodla nahradit svým předsedou Jaroslawem Kaczynským - bratrem současného prezidenta. Marczinkiewicz bude kandidátem na primátora Varšavy. Premiérem by se měl stát nepříliš populární Jaroslaw Kaczynski. Jeho nástup do funkce nebude oddalován. Vláda by mohla být jmenována příští týden a mohla by získat i důvěru Parlamentu. Podle ekonomů nástup nového premiéra oslabí měnu a ovlivní i varšavskou burzu.

Invaze na palestinském území pokračuje

Invaze na palestinském území pokračuje. Izraelští vojáci dnes v rámci pozemní operace otevřeli novou východní frontu a dostali se tak ještě blíž k městu Gaza. Při následných střetech zahynuli 4 Palestinci. Invaze do pásma trvá více než týden. Podle izraelské armády při ní zahynulo přes 40 palestinských radikálů. Jiné zdroje ale uvádějí, že jsou mezi oběťmi i civilisté. Pokračuje spolupracovník Radiožurnálu na blízkém východě Michal Kotyk.

Michal Kotyk: Palestinský premiér Hanýa vyzval obě strany ke klidu zbraní a k obnovení vyjednávání o propuštění uneseného izraelského vojáka. Podmínky jeruzalémské vlády se však nezměnily - okamžitou svobodu pro Gilada Šalita a zastavení raketových útoků. Nehledě nato zrealizovaly v ranních hodinách jednotky izraelské armády bleskovou akci ve východním předměstí města Gazy. Údajně zničily nový tunel sloužící teroristům. Ve stejné době však začal na severu i odsun tanků z oblasti, která slouží radikálům jako odpalovací základna pro rakety Kasan. Obě strany tedy ukazují dobrou vůli.

Ofenzívu v pásmu Gazy vyvolal únos izraelského vojáka. Gilada Šalita drží tři radikální skupiny, mezi nimiž je i ozbrojené křídlo vládního Hamasu. Jeho zástupci oznámili, že je voják naživu. Stále ale trvají na tom, že ho propustí jenom výměnou za vězněné Palestince. Izrael ale vyjednávání odmítá.

Papež Benedikt XVI. zahájil dvoudenní návštěvu španělské Valencie

Papež Benedikt XVI. zahájil dvoudenní návštěvu španělské Valencie. Zúčastní se tam mimo jiné pátého světového setkání katolických rodin, které vyvrcholí zítřejší mší. Papeže na letišti přivítal král Juan Carlos. Hlava katolické církve pak uctila památku více než 40 obětí nedávné havárie v místním metru. Papež se v blízkosti stanice Jezus pomodlil za oběti neštěstí i za uzdravení zraněných. Návštěvu Benedikta XVI. ve Španělsku sleduje tamní spolupracovnice Radiožurnálu Lubica Zlochová.

Lubica Zlochová: První den návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Valencii pokračoval po . odpočinku v arcibiskupském paláci sérií dalších setkání. Nejprve se papež opět setkal s královskou rodinou tentokrát však kompletní včetně nejmenších královských vnoučat. Po tomto rodinném setkání pokračoval Benedikt XVI. v rozhovoru se španělským premiérem Sabaterem. Na počest svatého otce se má uskutečnit i setkání s viceprezidentkou Sabaterovy vlády Mariou Teresou Fernandés de La Vega. Večer se potom Josef Ratzinger přesune do areálu města umění ., kde se mají uskutečnit . akty pátého světového setkání rodin. Vyzdobené město Valencie v žlutobílých barvách Vatikánu připravilo papežovi mimořádně vřelé přijetí a podle předběžných komentářů se zatím první oficiální návštěva papeže ve Španělsku odehrává v mimořádně pozitivní atmosféře porozumění.

Američtí astronauti z raketoplánu Discovery už déle než 3 hodiny pracují ve volném prostoru

Američtí astronauti Piers Sellers a Mike Fossum z raketoplánu Discovery už déle než 3 hodiny pracují ve volném prostoru. Instalují tam držáky na vnější přístroje a důkladně kontrolují tepelný štít raketoplánu. Nejnovější informace přidává ze Spojených států zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Alexandr Pícha: Práci amerických kosmonautů ve vesmíru, jak Američané říkají vesmírnou procházku, teď sleduje a komentuje řídicí středisko v texaském Houstonu. Celá střecha úložného prostoru Discovery je teď otevřena a kosmonauti v tomto prostoru připevňují na zvláštní konstrukce přístroje pro testy. Mají také vysunuté nové dlouhé robotické rameno. Je to náročná práce, ale neobejde se samozřejmě bez vtipů. Kosmonauti si s úsměvem stěžují, že je Houston horší než televizní Big Brother.

A už jsou známy nějaké výsledky kontroly povrchu raketoplánu? A mají kosmonauti nějaké nové údaje o poškozeních tepelného štítu?

Alexandr Pícha: Řídicí středisko si vyžádalo další snímky lehce poškozeného krytu kamery na povrchu Discovery. Toto poškození nemá vliv na samotný raketoplán, ale Houston chce vědět, jestli další dva kryty obstojí výheň při průletu atmosférou během návratu Discovery. NASA chce také prověřit, jestli bude nutné opravit kousek tkaniny, který vyčnívá z těsnění mezi tepelnými destičkami na břiše Discovery. To by Američané udělali asi poslední 13. den, o který jim dnes Houston díky dobrým zásobám energie prodloužil pobyt.

Přehled zpráv

Policisté chtějí do konce prázdnin zbavit silnice přebytečných dopravních značek. Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka jde hlavně o značky, které omezují rychlost nebo upozorňují na stavební práce na silnicích, kde už nikdo nepracuje.

Odpůrci nového zákona o silničním provozu zřídili na internetu specializovaný informační portál Chcetezmenu.cz - Motoristé proti šikaně. Ještě v červenci chtějí založit i stejnojmenné občanské sdružení a žádat odstranění pasáží, které údajně šikanují motoristy.

Sportovní letadlo Zlín odpoledne nouzově přistálo u Ledkova na Plzeňsku. Letoun měl zřejmě technickou poruchu. Pilot vyvázl bez zranění.

Občanské sdružení Tešínské zrcadlo požaduje veřejný soud se starostou Českého Těšína Jindřichem Šnapkou

Občanské sdružení Tešínské zrcadlo požaduje veřejný soud se starostou Českého Těšína Jindřichem Šnapkou. Ten musí podle výsledku neveřejného řízení karvinského okresního soudu zaplatit pokutu 160 000 korun, jinak půjde do vězení. Starosta totiž podplácel členky opoziční organizace v Českém Těšíně a nabízel jim i křesla na radnici. Podle Těšínského zrcadla by se měla závažná starostova korupce řešit veřejným procesem. Předseda karvinského soudu Jan Chovaněc ale po rozsudku řekl, že stačí vynést takzvaný trestní příkaz. Ten zatím ještě není pravomocný, dodává Chovaněc.

Jan Chovaněc: Je tam možnost podání odporu. Součástí trestního příkazu je i zákaz činnosti v zastupitelstvu.

Jindřich Šnapka se ale podle svých slov odvolávat nebude. Nemá prý zájem záležitost dále rozmazávat.

Pracovníci Temelína odstavili druhý blok jaderné elektrárny

Pracovníci Temelína odstavili druhý blok jaderné elektrárny. Jak Českému rozhlasu potvrdil tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář, jde o plánovanou zkoušku regulačního zařízení reaktoru.

Milan Nebesář: Zkoušky prověřují chování palivových souborů a regulačních orgánů v čase. Sledujeme, zda nedochází k nějakým významnějším změnám. O tom, že palivo mění svoji geometrii, víme již od konce roku 2004 a od té doby vlastně vývoj chování pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme.

Elektrárna nebude dodávat do sítě žádný proud až do zítřejšího večera, protože první blok Temelína je od začátku června mimo provoz kvůli výměně paliva.

Za pár chvil skončí Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Za pár chvil skončí Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Křišťálové glóby převezmou za celoživotní přínos světové kinematografii režisér Jan Němec a dřívější distributor jeho filmů v současnosti producent Pána prstenů Robert Shay. Na závěrečný ceremoniál a konečné výsledky v hlavní soutěži čeká v dějišti festivalu reportér František Lutonský.

František Lutonský: Už jenom okamžiky dělí festivalové hosty a diváky od chvíle, než se dozví jména vítězů. O favoritech se živě diskutuje zvlášť poté, co tu české želízko v ohni Hřebejkova Kráska v nesnázích sklidila ovace vestoje.

Josef Abrhám: Jestli to takhle zapůsobilo, já jsem z toho opravdu vyvedenej z míry.

František Lutonský: U diváků ale i přes obrovský úspěch, o kterém dojatě mluvil Josef Abrhám, předstihl Krásku třeba celovečerní slovenský dokument Jiné světy Marka Škopa. Ten se snažil zachytit život v osadě Šariš na východě země.

Marek Škop: Když jsme natáčeli ten videoklip v romské osadě, věděl jsem, že to bude komplikované, ale jak jsme začali natáčet v exteriéru, tak se sběhla celá osada 800 lidí. S takovým komparsem, si myslím, že už v životě nebudu pracovat, ale byl to úžasný zážitek. . baví tvořit atmosféru . být upřímný. Já jsem se snažil být upřímný celou dobu vlastně k těm lidem a když mám když mám o nich ., tak potom se i . .

František Lutonský: Favoritem hlavní soutěže jsou podle některých kritiků údajně norská Repríza, francouzský snímek Dcera té druhé a americký film Cherry Baby. Zda tomu tak skutečně bude, to se dozvíte ve 20 hodin.

Přehled nejdůležitějších událostí

Česko zasáhla vlna bouřek. Přívalový déšť zaplavil desítky domů. Varování před silnými srážkami a krupobitím platí až do zítřejší 23. hodiny.

Nejoblíbenější polský politik premiér Kazimerz Marczinkiewicz po 8 měsících ve funkci končí. V pondělí oficiálně podá demisi. Zřejmě ho nahradí šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski.

Z raketoplánu Discovery vystoupili poprvé do vesmíru. Během více než 6 hodinového pobytu ve volném prostoru mají prověřit všechna problematická místa a zjistit, zda budou možné případné opravy na plášti raketoplánu.

V Karlových Varech vrcholí Mezinárodní filmový festival. Křišťálové glóby za celoživotní přínos světové kinematografii převezmou režisér Jan Němec a dřívější distributor jeho filmů v současnosti producent Pána prstenů Robert Shay.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu