Ozvěny dne 20. července 2006

20. červenec 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Zvolení nového šéfa Sněmovny se opět vzdaluje.

Česko zasáhla tropická vedra. Už druhý den padají teplotní rekordy.

Evropská unie poskytne Libanonu 10 milionů eur jako humanitární pomoc.

Českému letadlu v Chorvatsku hořel motor. Cestující i posádka jsou v pořádku.

I zítřek bude tropický, očekáváme slunečno a teploty až 35 stupňů.

Začínají Ozvěny dne. Hezký večer vám přeje Tereza Tomášková.

Další komplikace povolebního jednání stran

Cesta k fungující Sněmovně se opět zkomplikovala. Nového předsedu poslanci pravděpodobně nezvolí ani tento pátek. Šéfové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek totiž před chvílí připustili, že se termín volby odsune na příští týden. Dnešní politická jednání sledovaly zpravodajky Radiožurnálu Lucie Husárová a Milada Richterová.

Milada Richterová: Paroubek a Topolánek se domluvili, že budou dál jednat. ODS totiž chce, aby s ní ČSSD vyjednala nejen obsazení vedení a výboru Sněmovny, ale i program trojkoalice. Jinak Zaorálka do čela dolní komory nepodpoří. Paroubek poté nevyloučil, že Zaorálkovu kandidaturu ČSSD stáhne.

Jiří Paroubek: Ale mrzí nás to, protože samozřejmě jsme měli představu, že už ty věci se odblokují, ale je lépe asi ty věci nějakým způsobem o nich ještě diskutovat v průběhu týdne.

Milada Richterová: Také šéf ODS Topolánek další jednání s ČSSD vítá.

Mirek Topolánek: Musí započít hned začátkem příštího týdne a v tomto smyslu ta zítřejší volba Lubomíra Zaorálka by byla zbytečná, protože bychom do ni bez těchto jednání a bez jejích výsledků nešli.

Lucie Husárová: Zelení budou pro kandidáta Sociální demokracie hlasovat jen tehdy, když ČSSD stáhne výrok o tom, že definitivně nepodpoří trojkoaliční projekt, řekl to předseda Strany zelených Martin Bursík.

Martin Bursík: Tahle podmínka Sociální demokracie, která je takříkajíc vetknuta před závorku, vytváří nulový prostor pro jednání o podpoře trojkoaliční vlády. Tohle je moment, na kterém jsme se jako předsednictvo Strany zelených i poslanecký klub zastavili.

Lucie Husárová: Zaorálek nemá jistou podporu ani KSČM. Dnes večer má jít kandidát na křeslo šéfa Sněmovny jednat na poslanecký klub KSČM. Této straně vadí, že právě Zaorálek na posledním sjezdu ČSSD inicioval usnesení, které zakazuje Sociální demokracii spolupráci s komunisty.

Poslanec KSČM: Protože v roce 2002 to byl právě on, který zveřejnil tu možnou spolupráci mezi námi a Sociální demokracií a co se tedy stalo za ty čtyři roky, že byl on iniciátorem takového usnesení.

Lucie Husárová: Volba předsedy Poslanecké sněmovny je tedy i tentokrát nejistá.

Trápí nás tropická vedra

Česko zasáhla tropická vedra. Už druhý den po sobě padají teplotní rekordy, například v Plzni na Mikulce naměřili meteorologové 36,8 stupně Celsia. V pražském Klementinu odpoledne teploměr ukázal 34,4 stupně. Rtuť se ale možná ještě dostane výš. Na konečné výsledky měření se proto čeká do večerních hodin. V Moravskoslezském kraji padlo hned několik teplotních rekordů. Nejvíc ale rtuť v teploměrech stoupala v Ostravě Porubě, kde naměřili 34,8 stupně Celsia. Ostravský redaktor Českého rozhlasu Ivan Sekanina zaznamenal, že snad nejvíc horko sužuje řidiče a horníky. Zjišťoval, jak se s vedrem vyrovnávali i ostatní lidé ve městě.

Ivan Sekanina: V centru Ostravy pracovali zedníci, ti jsou na sluníčko zvyklí.

Občan: Hlavně aby pokrývka hlavy byla, že a dostatek pití, no.

Ivan Sekanina: Jestliže ráno bylo v centru města poměrně rušno, kolem poledne se vylidnilo. Jak vedra snášejí lidé.

Anketa: Je třeba splachovat ty ulice, protože čím víc je prachu, tak tím to horko se hůře snáší.

Samozřejmě vadí mě to, tím pádem se pomaleji hýbu, pomaleji pijeme i to pivo a pijeme ho více.

Tady skoro není žádný vánek a ten vzduch opravdu stojí, takže dost hrozné, že to je jak sedět v sauně.

Ivan Sekanina: Všichni oslovení potvrdili, že pamatují na pitný režim. Ve vedrech bychom měli vypít tři litry tekutin denně. Co je kromě vody nejvhodnější?

Lýdie Ryšavá: Ovocný čaj nebo některé minerální vody.

Ivan Sekanina: Říká doktorka Lýdie Ryšavá ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Tropická vedra potrvají nejméně do soboty.

Hizballáh dále útočí na Izrael

Rakety radikálního šíitského hnutí Hizballáh dnes znovu dopadaly na Haifu a řadu dalších míst severního Izraele. Operace izraelských ozbrojených sil pokračuje akcemi speciálních jednotek na jihu Libanonu. Z Tel Avivu pokračuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Jaromír Janev: Příslušníci izraelských jednotek přepadali a ničili posty a odpalovací zařízení raket Hizballáhu. Izraelské letectvo dnes bombardovalo pozice šíitského hnutí v Balbeku v údolí Biká. Izraelský ministr obrany Amir Perec oznámil, že nevylučuje rozsáhlou pozemní ofenzívu izraelské armády v Libanonu. Odmítl ale, že by to znamenalo okupaci libanonského území. Pokud by k pozemní invazi došlo, byla by podle Perece krátkodobá a měla by vést ke splnění cíle. Propuštění unesených izraelských vojáků a odzbrojení Hizballáhu. Podle izraelských analytiků pokračující raketové útoky svědčí o tom, že se šíitské hnutí několik let na válku připravovalo.

Evropská unie poskytne humanitární pomoc lidem, které konflikt v Libanonu postihl. V Bruselu to dnes oznámila Evropská komise. Pomoc je určena především lidem, kteří kvůli bombardování museli opustit své domovy. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Vít Pohanka, pětadvacítka zároveň vyzývá k okamžitému příměří.

Vít Pohanka: Už začátkem týdne uvolnila komise pět milionů eur. Partnerské humanitární organizace ale varovaly, že je to příliš málo. Dnes proto rozhodla, že uvolní celkem 10 milionů eur, určených pro naléhavou humanitární pomoc, uvedl jeden z mluvčích komise Amadeu Alta Fajtardio. Asi půl milionu lidí uprchlo podle něj před bombardováním uvnitř Libanonu. Potřebují stany, dodávky vody a zdravotnických zařízení. Unijní pomoc by měla na místo dorazit za několik dnů a bude rozdělená prostřednictvím specializovaných agentur Organizace spojených národů i nevládních organizací. Unie současně vyzvala účastníky konfliktu, aby respektovali mezinárodní humanitární právo.

K situaci na Blízkém východě se před chvílí vyjádřil také generální tajemník OSN Kofi Annan, který o tomto problému bude vůbec poprvé dnes večer jednat s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Jeho vystoupení sleduje náš severoamerický zpravodaj Alexandr Pícha.

Alexandr Pícha: Generální tajemník OSN Kofi Annan upozornil, že za rozpoutání nynější krize má zodpovědnost hnutí Hizballáh, které uneslo izraelské vojáky a ostřelovalo raketami civilní cíle v Izraeli. Zdůraznil přitom, že nepřátelství a utrpení civilistů musí přestat. Generální tajemník OSN ale nevyzval k okamžitému zastavení palby. Řekl, že Izrael má právo na vlastní obranu. Libanon podle něj musí dostat mezinárodní podporu, aby mohl zajistit vlastní bezpečnost. Kofi Annan také požadoval, aby Hizballáh propustil unesené izraelské vojáky a předal je libanonským silám. V Libanonu také musí být zajištěn volný pohyb sil OSN a humanitárních organizací.

Alexi, dá se očekávat, co se na půdě OSN bude dít dál?

Alexandr Pícha: Ano, poznatky z cesty po Blízkém východě má dnes sumarizovat vyjednávací tým OSN. Organizace spojených národů přitom usiluje o mezinárodní konferenci, na které by se dojednaly stabilní mírové podmínky v oblasti ale také záruky do budoucnosti. Kofi Annan se také každou chvíli setká s ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou a budou jednat o konfliktu v Libanonu a Izraeli.

Do Spojených států děkujeme našemu zpravodaji Alexandru Píchovi.

Porucha našeho letadla v Chorvatsku

Návrat českých turistů z dovolené v Chorvatsku zkomplikovala porucha Airbusu 321 Českých Aerolinií. Charterový let z Rijeky do Prahy v úterý večer neplánovaně skončil na letišti v Pule. Při nouzovém přistání se nikomu z více než stovky cestujících ani posádky nic nestalo. Podle mluvčí ČSA Jany Víškové se zřejmě z porouchaného motoru odlomila součástka a žhavý kousek kovu zapálil trávu na letišti.

Jana Víšková: Piloti letadla však pohotově zareagovali, okamžitě vypnuli postižený motor a přívod paliva a provedli start s jedním motorem. Letadlo tak krátce před 11 hodinou v noci bez problému přistálo na letišti v nedaleké Pule a všech 159 cestujících a 7 členů posádky vystoupilo z letadla zcela standardním způsobem. V tranzitní čekárně pak vyčkali do příletu náhradního letadla, které je dopravilo zpět do České republiky.

Podle informací Chorvatské televize motor hořel a uhasilo ho až automatické hasící zařízení. Letadlo se přitom nemohlo vrátit na letiště v Rijece, kde při startu vznikl malý požár a tím byla snížena viditelnost. Proto odletělo do nedaleké Puly. Podle ředitele letiště v Pule Bruna Roboviče tam porouchané letadlo stále stojí.

Bruno Robovič: Čekáme přílet mechaniků společnosti ČSA, kteří by měli přiletět dnes. Měli by přivézt nový motor pro výměnu na tom letadle. Je to standardní procedura, nic zvláštního, vše je v pořádku.

Pokuta pro policejního prezidenta

Policejní prezident Vladislav Husák, kterého novináři přistihli, jak jede svým autem rychlostí 190 kilometrů za hodinu se na tři měsíce vzdá řidičského průkazu. 10 tisíc korun pak poukáže na konto Nadace národ dětem. Od července platí novela silničního zákona, která zavedla pro neukázněné řidiče přísnější tresty než v minulosti a nový bodový systém. Nový zákon by tak Husákovu jízdu ohodnotil přísněji, než jak to udělal sám policejní prezident. Dostal by mimo jiné pokutu 22 a půl tisíce korun a přišel by o řidičský průkaz. Ministr vnitra František Bublan udělil podle mluvčí resortu Radky Kovářové Husákovi výtku.

Radka Kovářová: Ministr vnitra uvítal rozhodnutí policejního prezidenta, který podle něj přijal morální odpovědnost a ze svého jednání vyvodil patřičné důsledky. Zároveň využil svého zákonného práva a udělil policejnímu prezidentovi výtku podle zákona o služebním poměru. V současné době ministr vnitra neplánuje další kroky, je přesvědčen o tom, že podobná situace se již opakovat nebude a nebude tak znovu ohrožena pověst policie.

Přehled dalších zpráv

V Lovosicích vyroste obří továrna na zpracování řepky na výrobu biomasy. V areálu Lobochemie ji chce za miliardu korun postavit Agrofert známého podnikatele Andreje Babiše. Metylester řepkového oleje se má začít od ledna příštího roku přidávat do nafty a benzínu a měl by se prodávat s příměsí biolihu.

Nejmladší tuzemský mobilní operátor Vodafone zastavil přípravu na spuštění rychlé datové sítě UNTS. Důvodem je nízká návratnost investice. UNTS umožňuje rychlý přístup k internetu, videohovory, sledování televize nebo stahování hudby.

Policie obvinila řidiče autobusu, který v neděli havaroval na teplické dálnici D 8 u Zdib nedaleko Prahy. Při nehodě zemřelo 6 cestujících. Vyšetřovatel se domnívá, že devětapadesátiletý šofér se dopustil obecného ohrožení z nedbalosti.

Pozor na opalování

Lékaři varují před melanomy a rakovinou kůže. Nebezpečný nádor zjistí každoročně u 1.500 Čechů. Na celém světě je podle Světové zdravotnické organizace zjištěno každý rok přes 130 tisíc těchto případů. Polovina pacientů na tuto nemoc umírá. Jak uvádí reportérka Václava Vařeková, kromě častého slunění zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže i častá návštěva solárií. Evropská komise proto vydala veřejné varování.

Václava Vařeková: Čeští kožní lékaři se dělí na dvě skupiny. První návštěvy solárií nedoporučují vůbec, druzí říkají, že v omezené míře nevadí. Podle dermatologa Miloše Kravciva mají ultrafialové paprsky v soláriu na kůži stejný vliv jako slunce.

Miloš Kravciv: Spíš vidím souvislost v tom, že se lidi spálí na normálním slunci, na koupališti, kdy si vlastně tu kůži poškodí tím, že si způsobí spáleniny. V soláriu si myslím, že pokud ti lidi dodržujou normální dobu pobytu, nemůže k takovýmu poškození kůže dojít.

Václava Vařeková: Evropská komise nemá pravomoc do provozu solárií v jednotlivých zemích zasahovat. Chce proto po normalizačních úřadech jasné limity pro povolené záření. Provoz solárií u nás kontrolují hygienici, podle Dagmar Jírové ze Státního zdravotního ústavu zatím větší problémy nenašli.

Dagmar Jírová: Já se domnívám, že u nás je to poměrně dobře ošetřená, že hygiena na to dohlíží, existuje Asociace soláristů, kde i vlastní provozovatelé dohlížejí a vzájemně vlastně se kontrolují a hlídají a mají podobné návody.

Co se starými mobily?

Češi se každý rok zbaví až několika milionů starých mobilních telefonů. Ty, které už není možné prodat, pak většinou skončí v popelnici. Ne každý totiž ví, že i mobily je třeba ekologicky zlikvidovat. Všichni tři tuzemští operátoři vybírají bezplatně staré telefony ve svých značkových prodejnách, stejná povinnost platí pro výrobce a ostatní prodejce. V zemích, kde je technický pokrok kupředu, se podle expertů stávají nepotřebné telefony doslova časovanou bombou. Podrobnosti má reportér Pavel Otto.

Pavel Otto: Odborníci odhadují, že při maximálně dvouleté životnosti mobilních telefonů skončí ročně na celém světě v odpadu na půl miliardy přístrojů. To představuje 30 tisíc tun plastu a stovky tun cínoolověných pájek a dalších kovů, včetně chrómu, kobaltu a rtuti. Michal Ruskin z jedné pražské prodejny říká, jak často si jeho zákazníci kupují nové mobily.

Michal Ruskin: Většinou jednou do roka, když se blíží vlastně od jejich minulého telefonu nějakej nástupce, tak vždycky šáhnou po tý vyšší verzi toho přístroje.

Pavel Otto: Recyklaci nepotřebných přístrojů u nás zastřešuje systém Rema, který funguje teprve od poloviny loňského roku. Podle internetových stránek mobil.cz zatím svezl na 200 kilogramů přístrojů a nabíječek. Ekologicky zlikvidované telefony ale tvoří v oblasti IT a telekomunikací jen tři procenta. Problém je totiž v tom, že lidé většinou o recyklaci mobilů buď nestojí, anebo o její nutnosti neví.

Občan: Kdyby ta prostě možnost byla, věděl jsem nějaký bližší informace, tak to bych asi o to měl zájem, no, z hlediska prostě nějakého životního prostředí a úspory finanční, kdyby to bylo třeba i levnější, tak určitě ano.

Pavel Otto: Například ve Velké Británii, která má na 60 milionů obyvatel, odevzdali lidé loni k recyklaci okolo 15 milionů mobilů. Rakousko zase sbíralo nepoužívané přístroje a ty, které byly ještě funkční pak posílalo do zemí třetího světa.

Maratón koncertů v Ostravě

V Ostravě začíná čtyřdenní maratón koncertů Colors of Ostrava. Akce se koná v severomoravské metropoli už popáté. Pozvánku připravila redaktorka Michaela Vetešková.

Michaela Vetešková: Představí široké hudební spektrum, jak světové špičky world muzic nebo rockové scény, tak i neznámé kapely. Uvádějí pořadatelé tohoto pátého ročníku v propagačních letácích, slibují také vystoupení krále africké hudby Salifa Keity.

Zlata Halušová: Samozřejmě, že je také rekordní v počtu zahraničních kapel, bude jich více než 30, je rekordní v počtu velkých hvězd nebo hvězdy současné koncertní sezóny Gogol Bordelo, Rezindox.

Michaela Vetešková: Říká ředitelka festivalu Zlata Halušová.

Michaela Vetešková: Mezi nimi takové výjimky, jako je třeba divadelní scéna na Hradě, kde vystoupí třeba Divadlo Sklep, komedie Dalát s Pavlem Liškou a řada afrických akrobatů.

Michaela Vetešková: V klubech v centru Ostravy narazíte na irské folk rockery The Friends a vrcholem festivalu bude koncert Roberta Plenta.

Závěrečný přehled zpráv

A na závěr ještě přehled nejdůležitějších událostí.

Zvolení nového šéfa Sněmovny se opět vzdaluje. Předsedové ODS a Sociální demokracie Mirek Topolánek a Jiří Paroubek po dnešní schůzce nevyloučili, že bude zítřejší volba odsunuta na příští týden. Podle nich by bylo dobré pokračovat v jednání.

Česko zasáhla tropická vedra. Teploty už druhý den po sobě lámou rekordy, například v Plzni na Mikulce naměřili meteorologové 36,8 stupně Celsia. V pražském Klementinu odpoledne teploměr ukázal 34,4 stupně, ale rtuť se možná dostane ještě výš.

Evropská unie poskytne Libanonu mimořádnou humanitární pomoc, 10 milionů eur. Peníze dostanou hlavně lidé, kteří museli kvůli bombardování opustit své domovy. Unie zároveň vyzývá k okamžitému příměří.

Českému letadlu v Chorvatsku hořel motor. Charterový let ČSA z Rijeky do Prahy neplánovaně skončil na letišti v Pule. Při nouzovém přistání se nikomu nic nestalo, na palubě byla asi stovka pasažérů.

Takové byly Ozvěny dne, které připravila zpravodajská směna Igora Maňoura.

autor: tet
Spustit audio

    Více z pořadu