Ozvěny dne 17. června 2005

17. červen 2005
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Summit EU v Bruselu

O peníze jde vždy až v první řadě. Nejinak tomu je i dnes během druhého dne summitu šéfů států a vlád pětadvaceti členských zemí Evropské unie v Bruselu. Po euroústavě je na jednacím stole další neuralgický bod programu, výhled unijního rozpočtu na léta 2007 až 2013. Jednání ovlivňuje hlavně strnulá stanoviska Velké Británie a Francie k návrhu Lucemburska, jakožto předsednické země. Rozpočtová jednání v Bruselu sleduje náš zvláštní zpravodaj Pavel Novák.

Pavel Novák: Jednání o výši a struktuře šestiletého rozpočtu se komplikují. Londýn se nechce vzdát svého rabatu, který si na unii před 21 lety vydupala někdejší premiéra Thatcherová. Británie na základě této dohody dostávala z unijní pokladny zpět část toho, co zaplatila na příspěvcích jako členská země. Paříž brání štědrou podporu zemědělství, na kterou jsou francouzští farmáři zvyklí. Londýn žádá revizi zemědělské politiky. Vše sledují menší státy jako Česká republika, které nejsou největšími přispěvateli do rozpočtu. Dohodnout se musejí velké státy. Vše ale nasvědčuje tomu, že jejich dohoda je, i přes značně vstřícný postoj Německa, co by největšího plátce, v nedohlednu. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody ale ještě není vše ztraceno.

Cyril Svoboda: Není to důvod k spáchání sebevraždy, není třeba si kupovat metr kvalitního lana a skobu, ale je to určitě důvod k tomu, aby se začalo jednat dál, protože čas ještě je a nejsme v presu, že kdyby tu nedošlo k dohodě dneska, takže je to konec.

Pavel Novák: Jak uvedl premiér Jiří Paroubek, například pro nás by ale byl výhodnější kompromis dosažený teď na bruselském summitu, než na nějaké specielní schůzce později.

Jiří Paroubek: V tuto chvíli je mnohem cennější kompromis, který by byl realistický, než abychom odjeli vůbec bez nějakého výsledku, protože výsledky jednání za půl roku by mohly být horší než ty, kterých bylo dosaženo dosud.

Pavel Novák: Šéfové států zemí pětadvacítky stále o rozpočtu jednají.

Podle agentury STEM by Češi odmítli ústavu EU

Češi by v této chvíli v případném referendu evropskou ústavu odmítli. Podle průzkumu agentury STEM by proti ní hlasovalo 58 procent lidí. Přitom před nedávnými plebiscity ve Francii a Nizozemsku by naši občané evropskou ústavu schválili. Téměř polovina Čechů se ale někdy cítí být občany Evropské unie, naopak 41 procent lidí na to nepociťuje hrdost. Jak také ukázalo šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, členství v unii vnímá negativně 11 procent Čechů, zatímco na jaře 2004 to bylo 14 procent.

Snaha ministryně Emmerové nevyšla

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová už poněkolikáté neuspěla se svou snahou zakázat převod krajských nemocnic na obchodní společnosti. Nejnověji byl tento zákaz dodatečně dopsán do nesouvisející novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která měla mimo jiné zpřesnit prevenci proti infekčním nemocem. Senátoři ale tuto novelu zamítli, a to právě kvůli takzvanému přílepku o nemocnicích. Přítomnost ministryně Emmerové v horní komoře Parlamentu provázela velmi bouřlivá atmosféra. Potvrzuje přímo z místa náš zpravodaj Vít Dvořák.

Vít Dvořák: Co na to ministryně?

Milada Emmerová: Já se nedivím. Já se tomu nechci smát, ale já jsem to čekala.

Vít Dvořák: A debata moc příjemná nebyla, dodává ministryně.

Milada Emmerová: Byla ostrá, ani to mě nepřekvapilo a já jsem možná taky nebyla zrovna nejmírnější.

Vít Dvořák: Krajské nemocnice převedené na obchodní společnosti by totiž podle ministryně nemusely zaručovat takovou péči, jakou by měly. Řada senátorů ale tvrdí, praxe ukazuje něco úplně jiného. Názory Milady Emmerové je zvedly ze židlí.

Tomáš Julínek: To je další naprostá šílenost, kterou si jako ministryně dovolila a považuji za naprosto neschopnou vůbec dodržovat nějaký právní řád a udržet nějaký koncept ve své činnosti.

Vít Dvořák: Popisuje senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Milada Emmerová: Je to pořád na jedno bych řekla, jak se tak říká, kopyto.

Vít Dvořák: Přestože většina senátorů označuje plány ministryně s krajskými nemocnicemi za protiústavní, Milada Emmerová se jich vzdát nechce. Věří, že odpor senátorů poslanci už brzy přehlasují a že její záměry dostanou zelenou.

Přehled dalších zpráv

Dopravní omezení před halou pražského Ruzyňského letiště je podle náměstka primátora Rudolfa Blažka protiprávní. Vedení letiště po vyhodnocení situace opatření před hodinou zrušilo.

Státní zastupitelství zrušilo obvinění exministra informatiky Vladimíra Mlynáře kvůli založení společnosti Testcom servis. Zároveň ho ale ve stejné věci obvinilo jako spolupachatele.

Více než 16 stovek stížností předalo Občanské sdružení majitelů domů Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Majitelé žalují Českou republiku kvůli regulaci nájemného.

Volby v Íránu

Nečekané množství obyvatel Íránu se rozhodlo volit hlavu státu. Ústřední volební komise proto prodloužila možnost vhodit do urny hlasovací lístek o dvě hodiny. Zejména v Teheránu se u volebních místností tvořily fronty. Volby by tedy měly skončit v půl sedmé večer našeho času. Pokračuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Jaromír Janev: Jen za prvních pět hodin odvolila téměř třetina íránských voličů. Odborníci na volby v Íránu zatím očekávají, že žádný ze sedmi kandidátů na druhý nejvyšší post v zemi, nezíská více než 50 procent hlasů voličů. Jen to by mu umožnilo zvítězit už v prvním kole. Jak uvedla íránská tisková agentura IRNA, největší šance se dávají středovému politikovi, exprezidentovi Alí Akbar Hášemí Rafsandžánímu. Překvapit ale mohou konzervativní bývalý šéf policie Mohamed Kaliba nebo reformista, univerzitní profesor Mustafá Moín, oblíbený zejména mezi mladými.

Američané chtějí návrat svých vojáků z Iráku

Američané dávají stále hlasitěji najevo, že si přejí návrat svých vojáků z Iráku. Američtí zákonodárci z obou politických táborů vyzvali prezidenta George Bushe, aby oznámil stahování vojsk. Bush odpoví veřejnou kampaní, jejímž cílem je uklidnit Američany a dát válce v Iráku nějaký časový rámec. Hlásí se washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Miroslav Konvalina: Prezident Bush si na konec měsíce připravuje větší projev k situaci v Iráku. 28. června v něm připomene první výročí předání suverenity Iráčanům a změny role Američany vedené koalice v Iráku. Ještě předtím ale přijme v Bílém domě iráckého premiéra Ibrahima Al Džaafarího, který vede přechodnou vládu vzešlou z lednových voleb. Prezident Bush, po kterém část republikánských a demokratických kongresmanů žádá, aby oznámil zahájení stahování vojsk z Iráku v říjnu příštího roku, má mít k demokratizaci a bezpečnosti v Iráku několik vystoupení v amerických rádiích a na veřejnosti. Američany znepokojilo to, že počet jejich obětí v Iráku překročil 1.700 a přesto se tam bezpečnostní situace nelepší.

Protesty v Kyzgyzstánu

Napětí ve středoasijském Kyrgyzstánu se stupňuje. Ráno zaútočilo několik stovek neozbrojených demonstrantů na vládní budovu v kyrgyzské metropoli Biškeku. Protestovaly proti tomu, že k prezidentským volbám nebyl zaregistrován jejich kandidát. Do budovy, kde sídlí i Ústřední volební komise se podařilo proniknout asi 150 demonstrantům. Kyrgyzská policie asi po hodině dostala situaci pod kontrolu, útočníky z budovy vyhnala a okolí uzavřela. Zástupci demonstrantů se pak sešli s volební komisí, aby našli pokojné řešení problému. Agentury zatím mlčí, k jakému výsledku schůzka dospěla.

Termín výměny řidičských průkazů prodloužen

Zájemci o výměnu řidičských průkazů se už nemusejí obávat dlouhých front na dopravních úřadech. Lhůta pro jejich povinnou výměnu byla totiž prodloužena. Podrobnosti od redaktorky Vlasty Valentové.

Vlasta Valentová: Povinná výměna starších typů řidičských průkazů je nutná kvůli sladění právní úpravy naší republiky s normami Evropské unie. Ministerstvo dopravy ale radí nepropadat panice. Výměna bude probíhat ve třech etapách. Ti, kdo mají průkaz z let 94 až 2000 na to mají čas do roku 2010. Průkazy vydané do dubna 2004 platí až do konce roku 2013. o výměně by nejdřív tedy měli uvažovat majitelé nejstarších řidičských průkazů, vydaných od roku 1964, které mají podobu růžové otvírací knížky. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského se ale i jim termín výměny prodloužil, a to až do konce roku 2007.

Milan Šimonovský: Proto budeme průběžně apelovat na všechny držitele těchto řidičských oprávnění, to znamená ta růžová knížečka, aby během dvou let využili možnosti bez front, bez paniky si vyměnit na dopravním úřadě pověřené obce svůj řidičský průkaz za nový a za dvacet dní mají krásný řidičský průkaz velikosti kreditní karty.

Vlasta Valentová: V České republice je evidováno na 6 milionů řidičů. Výměna dříve vydaných řidičských průkazů se bude v příštích letech týkat dvou třetin z nich.

Jak to bude s rozhlasovými a televizními poplatky

Zřejmě příští týden se dozvíme, jestli a o kolik se zvýší rozhlasové a televizní poplatky a zda z obrazovek České televize postupně zmizí reklama. Názory zákonodárců se různí. Někteří nechtějí měnit poplatky vůbec, jiní podporují návrh zvýšit televizní odvody v roce 2007 na 120 korun a o rok později na 135 korun. Jak ale doplňuje parlamentní zpravodajka Radiožurnálu Milada Richterová, ve hře jsou po dnešku i další návrhy.

Milada Richterová: Například záměr Ladislava Skopala z ČSSD zvýšit televizní poplatky postupně na 135 korun a spolu s tím do roku 2008 utlumovat reklamu.

Ladislav Skopal: S tím, že příští rok by nebylo snížení, pouze by nebyla možnost převádět z ČT 2 na ČT 1 ten reklamní čas.

Milada Richterová: Názory zákonodárců nejen na tento návrh, ale i na zvýšení poplatků se zatím stále různí. Za ODS to potvrzuje Kateřina Dostálová.

Kateřina Dostálová: Je potřeba, aby všechny kluby měly dostatečný prostor k jednání, protože ne všichni s tím budou souhlasit.

Milada Richterová: Jednotně proti změnám poplatků za rozhlas a televizi jsou jen komunisté. Šéf mediální komise Jaromír Talíř z KDU-ČSL podporuje komplexní návrh, který počítá i s efektivnějším výběrem koncesionářských poplatků.

Jaromír Talíř: Protože to není jenom otázka navyšování nebo té hodnoty toho poplatku, ale je tam řešena celá řada dalších problémů, jako jak se vede evidence poplatníků, jakým způsobem se vymáhají ty poplatky, kdo je vlastně poplatníkem.

Milada Richterová: O všech návrzích má Sněmovna rozhodnout příští týden.

Ekologická havárie v Aši

11 tisíc litrů síranu železitého uniklo včera večer z areálu Čistírny odpadních vod v Aši. Chemikálie se dostala do Ašského potoka, který teče přes hranice do Německa. Ve vodě se pak objevily uhynulé ryby. Na místě ekologické havárie natáčel redaktor Jiří Brechličuk.

Jiří Brechličuk: Chemikálie do potoka vytekla z prasklé nádrže. Ještě v areálu čistírny, kterou provozuje akciová společnost Chevak, se podařilo část síranu železitého zadržet. Zbytek pak museli hasiči neutralizovat vápencem přímo v korytu potoka. Jak řekl mluvčí Chevaku Jiří Irber, přitom nádrž byla proti podobné havárii dobře zajištěná.

Jiří Irber: To znamená dvojitej obal, kde je jištěno, že když praskne ten první, tak je tam ještě další kolem, ale bohužel, i nádoby obě ujely ve dně a odtrhlo se to ode dna a v okamžiku, kdy to se stalo, tak celá ta nádrž vytekla najednou.

Jiří Brechličuk: Proč se tak stalo, budou nyní zkoumat znalci. Stejně tak způsobené škody po havárii byla rovněž informována německá strana.

Případ vyšetřuje policie. Podniku Chevak hrozí trestní řízení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškozování životního prostředí.

Letní Shakespearovské slavnosti

V půl deváté večer odstartují komponovaným večerem Shakespearovi šašci Letní Shakespearovské slavnosti. Představení můžete navštívit v nejvyšším purkrabství Pražského hradu, na hradě Špilberk v Brně i na Bratislavském hradě. Milovníky divadla opět čeká zajímavá podívaná v neobvyklých venkovních prostorech. Detaily zjišťovala reportérka Hana Jurášková.

Hana Jurášková: Tři premiéry a dvě reprízy, právě tak budou vypadat letošní Shakespearovské slavnosti. Starší představení letos zastoupí Romeo a Julie s Hamletem. Nově můžete vidět Večer tříkrálový, Kupce benátského a Shakespearovy šašky. V tomto představení hraje také David Suchařípa.

David Suchařípa: Většinou jsou to komedie Shakespearovy, ale samozřejmě, že tam je i Král Lear, kde ten šašek je dost tragickej a myslím si, že to je druhá hlavní postava po Learovi.

Hana Jurášková: K dostání jsou zatím vstupenky na všechny hry. Výjimku tvoří pouze hra Kupec benátský, kde jsou volná už pouze představení v Bratislavě. Podrobné informace o festivalu najdete na stránkách www.shakespeare.cz nebo v Kulturních přehledech.

Magdalena Bičíková: V Brně je to v předprodeji vstupenek na Běhounské ulici, v Praze je předprodejce Tiket Pro a v Bratislavě na www.tiketportal.

Hana Jurášková: Říká mluvčí slavností Magdalena Bičíková. Už devátý ročník divadelního festivalu Letní Shakespearovské slavnosti potrvá až do 10. září.

Rekapitulace

Krizový summit Evropské unie v Bruselu se neblíží závěru. Státníci zatím marně hledají kompromisní návrh rozpočtového výhledu na příštích sedm let.

Senát zamítl novelu, která zakazuje krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti. Norma se vrací do Sněmovny, která senátorské veto ještě může přehlasovat.

Íránští voliči vybírají nástupce proreformního prezidenta Mohammada Chatámího. Spojené státy kritizovaly volební proces v zemi jako nedemokratický.

Ve středoasijském Kyrgyzstánu znovu roste politické napětí. Stovky demonstrantů zaútočily na vládní palác v metropoli Biškeku.

autor: pan
Spustit audio

Více z pořadu