Osobní doklady a povinnost prokázat totožnost

16. březen 2005
Vaše téma

Každému z nás se čas od času stane, že musí prokázat svou totožnost. Ať je to na úřadech, nebo za volantem vozu. Ale musíme mít u sebe občanský průkaz, když si jdeme třeba jen na chvilku zaběhat, či sednout na lavičku do parku? Na to dnes budeme hledat odpověď. Ano, osobní doklady jsou dnes Vaším tématem, námětem, o který jste si zatelefonovali.

Vyjdeme hned z toho základního, na co se náš posluchač ptal. Jestli člověk musí mít u sebe stále nějaký doklad totožnosti. Úplně přesné vysvětlení nám poskytla Zdeňka Tomášová, která má na Ministerstvu vnitra na starost odbor správních činností.

Tomášová: V současné době není stanovena žádným právním předpisem povinnost nosit u sebe občanský průkaz nebo jiný osobní doklad. Pro občana ale vyplývá povinnost svou totožnost prokázat.

To je důležité zejména pokud nejsme v blízkosti svého bydliště.

Pochopitelně, pokud bychom byli, můžeme si nakonec pro doklad dojít domů.

Nebo i jiná osoba nám může pomoci. Třeba manžel, manželka, která má u sebe doklady, také soused, který by se za dotyčného zaručil a svou totožnost je v tu chvíli schopen prokázat. Což na malých městech asi není velký problém.

Co ale dělat v případě, že by po ruce taková osoba opravdu nebyla?

Pokud člověk nemůže hodnověrně svoji totožnost prokázat, potom, podle Zdeňky Tomášové, přináší to trochu komplikací.

Tomášová: Jako je například sejmutí otisků prstů, předvedení na služebnu, kde se osoba vylustruje a podobně. Doporučujeme občanům, kteří cestují mimo své trvalé bydliště, aby raději nějaký osobní doklad u sebe měli. Abychom se komplikacím vyvarovali, je skutečně nejlepší u sebe nějaký doklad totožnosti mít.

A je to jedno jaký?

Je jedno, jestli je to cestovní pas nebo řidičský průkaz, ale přece jen nejlepší je ten univerzální občanský průkaz.

Tomášová: Protože má největší rozsah údajů a kromě toho se jedná o doklad povinný pro občana staršího 15 let s trvalým pobytem na našem území.

Cestovní nebo řidičské průkazy jsou sice také doklady, které se také počítají mezi takzvané veřejné listiny, ale nejsou to doklady povinné, to znamená, kdo nejezdí autem nemusí mít řidičský průkaz, kdo nechce cestovat za hranice, nepořizuje si pas, ale občanský průkaz musí mít od zmiňovaných 15 roků každý.

Čili univerzální doklad rovná se občanský průkaz.

Ano a jestliže má člověk k tomu i ten pas a řidičský průkaz, přesto není povinnost nosit všechny tyto tři průkazy pohromadě. Naopak povinností občana je chránit doklady před zcizením, takže stačí mít u sebe jen ty, které v danou chvíli ke své činnosti potřebuje. Řídíme-li auto tedy občanský průkaz a průkaz řidičský, při cestování buď občanský průkaz, nebo pas. A těmi se prokázat.

autor: vva