Osmičková výročí, prezidentské volby i zimní olympiáda. Co přinese rok 2018?

Dalo by se říci, že nový rok bude rokem osmiček. Připomeneme si rovných sto let od vzniku Československa, ale třeba i okupaci z roku 1968. Čeká nás ale celá řada dalších událostí – sportovních, domácích i zahraničních.

Dvě nejsledovanější sportovní události budou asi zimní olympijské hry a fotbalové mistrovství světa. Hry v Pchjongčchangu začnou 9. a skončí 25. února, reálně bojovat o medaile na nich může hned několik sportovců a sportovkyň.

„Stálicí je rychlobruslařka Martina Sáblíková, která ale měla v této sezóně zdravotní problémy. Ty možná vyřadily další domácí sportovní hvězdu, biatlonistku Gabrielu Koukalovou, u té se neví, jestli vůbec do Jižní Koreje pojede,“ říká sportovní redaktor Mirko Vasič.

K českým nadějím ale patří snowboardistky Eva Samková a Ester Ledecká, které se věnuje i alpskému lyžování. A uvidí se, jak si poradí hokejisté s olympijským turnajem, na kterém nebudou poprvé od roku 1998 hráči z NHL.

Kdo bude český prezident?

Nejdůležitější domácí události se v Česku z velké části odehrají hned v prvních letošních měsících – hned na úvod nás čekají další volby, tentokrát prezidentské.


První kolo prezidentské volby bude 12. a 13. ledna, a pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími o dva týdny později.

„Vybírat budeme stejně jako před pěti lety z devíti kandidátů. Stejné bude zřejmě i to, že se mnoho voličů pro kandidáta rozhodne až na poslední chvíli, prezidentské kampaně tak v následujících dnech naberou na intenzitě,“ říká redaktor Vojtěch Koval.

Prezident T. G. Masaryk na sjezdu československých legionářů 1. července 1928 na Staroměstském náměstí v Praze

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO by měl také požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru pro svůj menšinový kabinet 10. ledna. Podle dosavadních vyjádření sněmovních stran ale vláda důvěru zřejmě nedostane. A pak bude na Miloši Zemanovi, jestli mu dá druhý pokus.

Rok osmiček

Letošní rok je spojený s takzvanými osmičkovými výročími. Tím hlavním je rovných sto let od vzniku Československa. Mnoho akcí je k tomuto výročí naplánovaných jak v hlavním městě, tak v regionech. Chystají se výstavy, festivaly nebo třeba velká vojenská přehlídka.

Kromě zmíněného stoletého výročí si ale Česko bude připomínat třeba i podepsání mnichovské dohody v roce 1938, komunistický převrat v únoru 1948 i okupaci v roce 1968. Od té letos uplyne rovných 50 let.

Válka slov

V zahraničí bude stejně jako loni i v novém roce velká pozornost upřená na Severní Koreu a její jaderný a raketový program.

„Loni mezi KLDR a Spojenými státy létaly výhrůžky nebo posměšné přezdívky. Americký prezident Donald Trump tak označil severokorejského vůdce za šílence nebo tlusťocha. Na oplátku si vysloužil slova o starém bláznovi a vzteklounovi,“ přibližuje Ondřej Klapal.

Donald Trump

Vlivný americký senátor Lindsey Graham dává tak třicetiprocentní šanci tomu, že tato válka slov letos přeroste ve skutečnou válku. Prakticky celé území Spojených států je totiž od listopadu v dosahu severokorejských raket, Pchjongjang navíc vyhrožuje už sedmým jaderným testem.

autoři: Mirko Vasič , vok , kla
Spustit audio