Orchestr amerického letectva při inauguraci B. Obamy

20. leden 2009
Zblízka

Když řeknu, že oči celého světa se dnes upírají k Washingtonu, nebudu asi příliš přehánět. Dnešní inaugurace Baracka Obamy přiláká podle odhadů miliardy televizních diváků. Jak to asi prožívá jeden z důležitých aktérů, který bude také velmi viditelný, a to už za pár hodin? Washingtonský zpravodaj Vít Pohanka se kvůli reportáži Zblízka vypravil za kapelníkem orchestru amerického vojenského letectva.

Vít POHANKA:
V předvečer inaugurace vyhrávají v ulicích v centru Washingtonu pouliční muzikanti. Mnoho z početných kolemjdoucích to přiměje k malému tanci na zahřátí. Už za několik hodin tady ale bude znít úplně jiná muzika. Orchestr amerického letectva nechyběl v žádném inauguračním průvodu od roku 1949 a bude v něm mít čestné místo i letos. Mužem, který drží taktovku, je plukovník Dennis Leyendecker. Když mu řeknu, že jsem z Čech, okamžitě pookřeje.

Dennis LEYENDECKER, dirigent orchestru amerického letectva:
Milujeme české pivo a jídlo. Češi jsou tak vřelí a skvělí lidé. Poznal jsem vás, když jsem byl velitelem orchestru amerického letectva v Evropě v letech 1995 až 2002. Sídlili jsme na základně Ramstein v Německu, ale často jsme zajížděli hrát i do okolních zemí, včetně České republiky. Měl jsem tak možnost poznat Plzeň a další krásná města.

Vít POHANKA:
Co vlastně pro plukovníka Leyendeckera osobně inaugurační koncert znamená?

Dennis LEYENDECKER, dirigent orchestru amerického letectva:
Je to určitě jeden z vrcholů kariéry, vždyť se koná jenom jednou za čtyři roky. A potom je to jedna z těch vzácných chvil, kdy my přece jako muzikanti, ale přesto příslušníci amerických ozbrojených sil, můžeme vzdát hold našemu nejvyššímu veliteli. Pro mě jako pro vojáka je to nesmírně významný moment. Osobně to beru jako velkou poctu, že povedu náš orchestr při inauguraci už podruhé. Je výjimečné, když se to povede člověku jednou, a já mám to štěstí, že se mi to podaří podruhé. Navíc jsem dojatý jako člověk, který se narodil a vyrůstal ve městě Springfield ve státe Illinois, a teď máme prezidenta, který je taky ze státu Illinois.

Vít POHANKA:
Účast na inauguraci ale znamená pro orchestr i pro jeho velitele také spoustu práce. Koneckonců se na oslavu soustředí pozornost nejen Ameriky, ale bez přehánění celého světa.

Dennis LEYENDECKER, dirigent orchestru amerického letectva:
Na tuhle inauguraci už se logisticky připravujeme skoro rok. Přibíráme na ni do orchestru další muzikanty a teď jsme tak devadesáti devítičlenné hudební těleso. Jen si představte, co to pro mě jako pro velitele znamená. Samozřejmě, že kolegové stejné hodnosti jako já u jiných jednotek mají víc podřízených, ale reprezentativní orchestr, to je přece jen něco jiného. Já se musím starat o to, abychom měli dobře sestavený repertoár, dobře hráli a drželi přitom pochodový tvar. Musím dbát na to, aby všichni měli všechno dobře nazkoušené. Zároveň aby měli nejen dobré uniformy, ale aby měli skvělé uniformy a vypadali tak, jak se sluší a patří, a reprezentovali vzdušné síly. Při inauguraci se nesmí nic zanedbat, nic pokazit. Je to přece nádherný okamžik.

Vít POHANKA:
Plukovníku Leyendeckerovi je trošku líto, že celou tu slávu jeho nejbližší neuvidí přímo, ale v televizi.

Dennis LEYENDECKER, dirigent orchestru amerického letectva:
Mám velkou rodinu, byl jsem za třicet let manželství požehnán šesti dětmi a je pro mě taky požehnáním, že se žena, která si mě vzala za manžela, postarala o všech šest, když jsem s nimi nemohl být, a taky s nimi vždycky být nemohu. Bez rodinné opory bychom nemohli plnit naše vojenské úkoly.

Vít POHANKA:
Taková slova samozřejmě mohou znít od vojáka skoro jako klišé, ale věřte, že do Washingtonu přijeli na inauguraci lidé z celých Spojených států za vlastní peníze ve vlastním volném čase. Dokládá to význam, jaký Američané, plukovníka Leyendeckera z toho nevyjímaje, dnešnímu dni přikládají. Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vpo
Spustit audio