Operátoři si už našli možnosti, jak konec roamingu obcházet

Od čtvrtku Češi volají z ciziny za stejné ceny jako v Česku. Roamingové poplatky v rámci Evropské unie a dalších vybraných států skončily také u internetu a sms zpráv. Výhody ale neplatí pro všechny zákazníky. Někteří operátoři se totiž snaží evropské nařízení obejít a nastavují různá omezení.

Společnost T-Mobile rozeslala některým firemním zákazníkům dopis. V něm jim dává na vybranou mezi roamingem nebo benefity.

„Buď si ponecháte svoje stávající smlouvy, které už mají obsažený roaming tak, jak je, nebo tu smlouvu přejednáme, dáme vám evropský roaming, ale budeme přejednávat i ty ceny ostatních služeb,“ doplňuje mluvčí firmy Martina Kemrová.

Čtěte také

Podle Českého telekomunikačního úřadu je ale takové jednání v rozporu s evropským nařízením. „Operátor nemůže říct, že abyste dostali evropsky regulovaný roaming, musíte udělat cokoliv. Pokud zákazník nebude na tu výzvu reagovat a sám aktivně si nezvolí nějaký jiný tarif nebo jinou službu, tak by měl mít k 15. 6. automaticky aktivovánu roamingovou nabídku za evropské regulované ceny,“ potvrzuje mluvčí úřadu Martin Drtina.

Roaming podle nových pravidel nenabízí ani společnost O2, a to u roamingového tarifu Volání bez hranic. Jestli chce klient volat za stejné ceny jako doma, musí si o aktivaci zažádat. A třeba u některých datových tarifů společnosti Vodafone nebude roaming fungovat vůbec.

„Datové tarify jsme vytvářeli pro využití v Čechách. Se změnou podmínek roamingu se ale mění náklady, které na zajištění služby máme a na to jsme museli reagovat,“ vysvětluje mluvčí firmy Markéta Kuklová.

Pokuta do 10 milionů korun

Takový postup je už podle evropských pravidel. „Žádný operátor není povinen ke všem svým tarifům roaming poskytovat, ale pokud ho poskytuje, musí ho umožnit čerpat způsobem, se kterým pravidla počítají,“ potvzuje Martin Drtina z Českého telekomunikačního úřadu.

Beztrestně obešel regulaci i slovenský operátor Orange. Všem svým zákazníkům snížil objem dat. Ke každému tarifu pak nabízí internetový balíček, který ale klienti nemůžou bezplatně čerpat v cizině. Právě za internet si totiž operátoři mezi sebou účtují nejvíc.

Pokud lidé zjistí, že za roaming v cizině neprávem platí příplatky, můžou se na operátora obrátit s reklamací. Za porušení evropského nařízení hrozí operátorům pokuta až do výše deseti milionů korun.

autor: zus
Spustit audio