Operace Anthropoid mohla dopadnout jinak. Rozhodla náhoda, připomíná historik Eduard Stehlík
Před 105 lety se narodil jeden z největších mužů československé historie. Jan Kubiš, tehdy 28letý, dokázal společně s Jozefem Gabčíkem smrtelně zranit říšského protektora Reinharda Heydricha. Věc v tehdejší Evropě naprosto nevídaná – a přitom byl Jan Kubiš „pouhý“ náhradník.
Náhrada, která předčila původní plány. I tak o Janu Kubišovi mluví historik Eduard Stehlík v rozhovoru s Lucií Výbornou. „Operace Anthropoid se původně měl účastnit Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Karel Svoboda se ale zranil při doplňujících seskocích, musel proto být vyřazen. Jozef Gabčík tedy navrhl svého kamaráda Jana Kubiše.“
Tři neuvěřitelně šťastné náhody, které stály za úspěchem výsadku Anthropoid ještě před atentátem
Selhání stengunu a smrtící účinek bomby hozené na nepochopitelně stojící mercedes Reinharda Heydricha. To nebylo jediné štěstí. Musíte si uvědomit, že Britové tehdy měli málo letadel. Na výcvik nebylo moc času. A Němci o výsadku věděli od začátku…
Ukázalo se, že to byla vynikající volba. A jak dopadl původně zamýšlený účastník akce Karel Svoboda? „Když se podíváme na jeho další životní osudy, nemůžeme se ubránit myšlenky, že šlo o člověka se štěstím na smůlu,“ uvažuje historik.
„Vehementně usiloval o to, aby byl nasazen do dalšího výsadku. Mezitím mu ale v protektorátu popravili oba rodiče i manželku. Byla snaha ho do akce nepouštět, přesto si vyvzdoroval účast ve výsadku Wolfram. Jako jediný padl do německého zajetí, ale naštěstí se dožil konce války. V roce 1948 pak omylem způsobil zatčení svého bývalého kolegy a on sám se stal spolupracovníkem Státní bezpečnosti.“
Možná kdyby šel s Gabčíkem Karel Svoboda, nemusela by se akce povést.
historik Eduard Stehlík
Jak dopadl největší zrádce Anthropoidu a českého odboje vůbec?
Karel Čurda stojí za smrtí stovek lidí. Jeho zrada je reakcí na vyvraždění Lidic. Tam teoreticky můžeme jeho chování rozumět. Ne ho omlouvat. Ale to, co se s ním stalo pak, je obludné, říká vojenský historik Eduard Stehlík. Proč byl konfident Čurda vůbec do výsadku vybrán?
„Najděte si zatáčku“
I díky mnoha náhodám se tak mohl v noci z 28. na 29. prosince 1941 se rotmistři Kubiš s Gabčíkem na padácích snesli na území protektorátu. Začala tak operace Anthropoid, která skončila v prudké zatáčce v pražské Libni.
„Při výcviku vždy Gabčíkovi a Kubišovi říkali: Až na něj budete útočit, můžete buď v místě, kde bydlí, nebo v úřadu – ale ideální je cesta. Po cestě je nejzranitelnější, najděte si prudkou zatáčku.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.