Onemocnění legionelou, prevence
Ve Velké Británii stoupl počet lidí nakažených legionářskou nemocí. V severozápadní Anglii dokonce už zemřel na legionelu jeden muž. Jaké nebezpečí nákazy hrozí u nás, co legionelu způsobuje, jak se léčí a jak se jí dá bránit? Přirozeným prostředím bakterií legionely je vlhko.
Šašek: Jedná se o běžnou bakterii, která je obecně rozšířená ve vodním prostředí, ve vlhké půdě, zahradnickém substrátu a i jinde.
Potvrzuje doktor Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu. Znamená to tedy, že se legionela drží také ve vodovodním potrubí. V rodinných domech obvykle nebezpečí přemnožení bakterií není velké. Horší je to v rozlehlých budovách, kde voda často zůstává v potrubí několik dní a navíc jsou zde i slepá ramena vodovodu, kde se legionela může tvořit také. Záleží i na materiálu, ze kterého je vodovodní potrubí vyrobeno, protože každý materiál nějak podporuje rozvoj mikroorganismů. Navíc kovové potrubí, ať už z mědi, olova nebo pozinkovaného železa má tendenci korodovat.
Šašek: Koroze prospívá rozvoji mikroorganizmů. Tvrdá voda, která vytvoří v potrubí povlak, vliv materiálu překryje.
Zcela bezpečné není ani plastové potrubí, záleží na složení plastu. Podle doktora Šaška onemocnění způsobují především vdechnuté bakterie a také pití kontaminované vody. Ovšem ne každý, kdo bakterie vdechne, musí zákonitě onemocnět. To záleží na více okolnostech.
Šašek: Prvním faktorem je imunitní, obranný systém jedince.
Bakterie nejúčinněji zaútočí na oslabené lidi - děti, staré osoby, nemocné.
Šašek: Druhý faktor je virulence, potenciální schopnost legionel nakazit organizmus. Některé druhy jsou nepatogenní. Nepřímo záleží na množství legionel.
Bakterie legionely způsobují dva druhy onemocnění. Horší z nich je pneumonie, tedy legionářská nemoc.
Šašek: Začíná s inkubační dobou 2 až 10 dnů, průvodní jsou bolesti hlavy a na prsou, zvracení, průjem, suchý kašel, celková schvácenost, stoupání teploty. Klasickým způsobem se začnou rozvíjet symptomy pneumónie.
Nemoc se léčí antibiotiky, důležité je včas ji odhalit.
Šašek: Druhá choroba způsobená legionelou je jednodušší, nazývá se pontiacká horečka, projevuje se zimnicí, horečkou, bolestmi hlav. Nedochází k postižení plic a vede ke spontánnímu uzdravení.
Prevence proti legionele záleží zčásti na každém z nás. To znamená zdravou životosprávou a stylem života udržovat obranyschopnost organismu. Samozřejmě je potřeba omezovat výskyt bakterií ve vodovodu. Vyměnit zkorodované potrubí, případně je dezinfikovat. Účinné je také odtočení vody před napitím, protože ve stojaté vodě, která byla dlouho v potrubí, se bakteriím daří lépe. Můžeme omezit i vodní rozprašovače, včetně příliš jemných sprch. Dá se toho udělat dost a navíc podle doktora Šaška se bakteriím legionely daří ve vodě teplé mezi dvaceti a šedesáti stupni. Vyšší teplotu špatně snášejí a ani studená voda jim neprospívá.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odsouzený manažer řídil jedno z provozních oddělení vojenské nemocnice. Jinde zpronevěřil půl milionu
-
‚Ať je s vámi mír.‘ Papežem je poprvé Američan, Robert Prevost si vybral jméno Lev XIV.
-
Paliatr: Pacientům se zboří svět, mají málo informací. Eutanázii bych neuzákonil
-
V Čeladné na Frýdecko-Místecku se propadl strop v hotelu. Sutiny zavalily dva lidi, hasiči je vyprostili