Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Češi na olympiádě nejen sportují, ale také technicky zajišťují reportáže. A prý jsou skvělí!

Napadlo vás někdy při sledování olympiády, kdo pro vás vyrábí obraz a zvuk? Rozhlasový komentář vám dodává Český rozhlas, obraz zase Česká televize, ale Mezinárodní olympijský výbor má svůj vlastní tým, z jehož práce v době olympiády žije doslova celý svět. A jeho důležitou a oceňovanou součástí jsou i Češi.

Časový rozdíl, který pomáhá

V Tokiu je o sedm hodin více než v Praze a být časově napřed je pro olympijského novináře určitě mnohem lepší, než stejný časový rozdíl dohánět.

„Spousta sportovních disciplín tady začíná, když je doma ještě hluboká noc. Pro všechny ty olympijské souhrny a denní bilance je to lepší – máte na to víc času. Určitě lepší, než čas dohánět, jako třeba když jsou velké sportovní akce v Americe,“ říká mi dánský kameraman Lars.

Televizní signál ze všech sportovišť vyrábí Olympic Broadcast Service – což jsou stovky kameramanů, techniků, zvukařů a redaktorů, jejichž práci Mezinárodní olympijský výbor prodává za velké peníze jako olympijský televizní signál.

Češi jsou součástí

Čtěte také

A v tomhle týmu jsou i Češi, pro které má jejich španělský nadřízený Juan Canadell jen slova chvály: „Naši čeští spolupracovníci pro nás technicky zajišťují přenosy ze závodů na divoké vodě. A můžu vám říct, že jsou stejní jako vaši olympionici v téhle disciplíně – čili světová špička. Skutečně jsou velmi dobří.

Sportovní redaktoři Českého rozhlasu komentují v Tokiu v podstatě úplně všechny sporty. Petr Kadeřábek říká, že už komentoval v podstatě leccos, včetně šermu nebo akvabel. A tady v Tokiu se po čtyřech letech znovu vrátil třeba k řeckořímskému zápasu.

Slyšet sport

„Člověk se musí naučit nejen pravidla, ale u zápasu i chvaty, koršuny, záručáky... Ruská záruč je jeden z chvatů, musíme je poznat v té rychlosti a popsat je rozhlasovému posluchači. V televizi to vidí, ale rozhlas to musí poznat,“ vysvětluje úskalí své profese.

A protože Česko má své zástupce v Tokiu i mezi rozhodčími, dá se říct, že jediné místo, kde chybí česká vlajka nebo české zastoupení, jsou ochozy a tribuny. Jenže tam vlastně tentokrát chybějí diváci z celého světa.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.