Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Olympijské město Jokohama je moderní metropole. Její historie ale upomíná také k Čechům

Nejen Tokio je olympijské. Jedním z olympijských měst je také Jokohama – největší japonský přístav a město, které několikrát v minulosti zasáhlo doslova katastrofické zemětřesení. Na konci války ho prakticky kompletně zničilo americké bombardování, ale i poté dokázala Jokohama povstat z popela. A místa, která přežila, dodnes nesou i zajímavé české stopy.

Japonci sice tuhle písničku neznají, já si ji přesto od rána prozpěvuji a z nádraží v Jokohamě jdu na jisto rovnou sem – do starého přístavu, k cihlovým dokům na nábřeží Tokijského zálivu.

Památné cihlové doky

Právě tady totiž čekal na evakuační loď můj pradědeček. Před sto třemi lety se jako československý legionář vracel z Velké války a jeho evakuační transport vedl přes Vladivostok do Jokohamy. A u tohoto cihlového skladiště čekali legionáři několik týdnů na japonskou loď jménem Oka Maru, která s nimi potom zamířila před Singapur, Indii a Suez až do Terstu.

Tyhle cihlové sklady jsou jediné, co zbylo z tehdejšího přístavu. Všechno ostatní vybombardovalo americké letectvo v roce 1945. A nový, moderní přístav vyrostl tamhle naproti – na druhé straně zátoky,“ ukazuje mi na nábřeží paní Takaši.

Čtěte také

Čtyřmilionová Jokohama je dnes supermoderním městem s vlastní univerzitou a špičkovým baseballovým i fotbalovým týmem. Za zády mám čínskou čtvrť, kousek od ní je korejská a tamhle za tím modrým mrakodrapem sídlí i světoznámé Muzeum misky nudlí. Ale Jokohama je hlavně obrovskou zásobárnou pracovní síly pro nedaleké průmyslové uzly Tokio a Kawasaki.

Na českou stopu se nezapomíná

Pracuji tady ve firmě, která vyrábí nabíječky na elektromobily a elektroskútry. Je to skvělé místo pro život. Silná zahraniční komunita, lidé bez předsudků a kuchyně z celého světa. Jsem šťastný, že můžu žít právě tady – neměnil bych,“ chválí Jokohamu pan Tang, singapurský inženýr, kterého sem singapursko-čínský zaměstnavatel vyslal už před osmi lety.

A ještě jednu, výraznou českou stopu v Jokohamě najdete – a sice bránu na hřbitově cizineckých legií. Navrhl ji jeden z vůbec nejznámějších Čechů tady v Japonsku, architekt Jan Letzel.

Při vší úctě k českým olympijským medailistům, jejich jména Japonci za pár týdnů zapomenou, kdežto pojmy jako Letzel, Dvořák nebo Smetana – ty znají skutečně napříč generacemi.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související