Olympiáda? Pro Soči může být zkázou, varují ekologové i aktivisté

14. srpen 2012
02695383.jpeg

Po britské metropoli přebírá olympijskou štafetu ruské Soči, které bude už za rok a půl hostit zimní hry. Černomořské letovisko se na obrovský sportovní podnik pilně připravuje. Mnozí ekologové a místní obyvatelé však sledují přípravy s obavami.

Stadióny, olympijská vesnička, sportoviště, zázemí pro média i fanoušky, dopravní infrastruktura – mnohé z toho už na okraji Soči stojí. Další budovy konkrétní obrysy pomalu získávají, i když se zatím trochu ztrácejí v prachu a hluku z desítek bagrů, jeřábů a kamiónů, které křižují hlavní dějiště, příměstí Adler i nedaleké horské středisko Krásnaja Poljana.

Organizátoři z firmy Olimpstroj ujišťují, že se všechno stihne včas. Mnozí místní si však kladou otázku, jakou cenu za to přímořské letovisko nakonec zaplatí. Jedním z nich je zdejší aktivista Alik Le, který monitoruje olympijské přípravy od samotného počátku.

„Lidem se žije velmi těžko. Staví se dnem i nocí, na odsouhlasené rozvrhy nikdo nedbá. Mnozí dělníci jsou nekvalifikovaní, havárie velkých těžkých náklaďáků jsou na denním pořádku. K tomu přidejte nekonečné dopravní zácpy, prach, nepořádek. S klidem přímořského letoviska to nemá nic společného. Turistů ubývá a místní nemají z čeho žít,“ upozorňuje Alik Le.

Obává se, že se situace příliš nezlepší ani po olympiádě. Zákazníci podle něj budou prchat do čistší a klidnější sousední Abcházie.

Rusko zatím není ekologicky gramotné

Podobného názoru je i ekolog Vladimir Ostapuk, poradce starosty Soči pro otázky spojené s životním prostředím. Škody napáchané mamutím stavebním projektem na unikátním ekosystému subtropické zóny označuje za nevyčíslitelné.

„Možná můžete spočítat, kolik stála ta která kachna, na kolik přijde stěhovavé ptactvo, které zmizelo z Imeretínského údolí, kde vyrůstá olympijský park. Ale jak oceníte, co konkrétně tohle zvířectvo znamenalo pro celý ekosystém? Řada endemických rostlin je nenávratně zničená, prostředí narušené. Důsledky plně poznáme až časem,“ upozorňuje ekolog.

Ruské úřady podle něj varovné hlasy expertů ignorují. Ostapuk předpokládá, že na vině je také zatím jen minimální ekologická gramotnost ruské veřejnosti.

„Někdejší letovisko se změnilo v jednu velkou stavbu. Je namístě se ptát, proč to bylo třeba. Namísto jednorázové olympiády, ve které se nenávratně topí obrovské prostředky, tu mohlo fungovat klidné rekreační a léčebné středisko. Dlouhodobě by takový přístup měl mnohem vyšší ekonomický potenciál,“ uvažuje.

Problémem je i korupce a podmínky, v nichž žijí dělníci

Ekologie je pouze jedním z mnoha problémů, které s sebou zimní olympiáda v ruských subtropech přináší. Obyvatelé Soči otevřeně mluví o podezření z korupce a z pokusů o zpronevěru miliardových částek, které už vyšetřují i samotné ruské úřady.

Stín na přípravy vrhají i podmínky, ve kterých žijí dělníci svážení na stavbu z chudých ruských regionů a střední Asie. A také rostoucí napětí mezi nimi a nespokojeným, mnohdy xenofobně naladěným místním obyvatelstvem.

Na pláži na dohled od obřího staveniště zatím ve vlnách Černého moře dovádějí nejen stavaři o polední pauze, ale i hluku odolní turisté. Mnozí místní se obávají, že jim s blížící se olympiádou a rostoucím tempem stavby dojde odhodlání a i ti nejtrpělivější na svůj oblíbený region zanevřou. Možná navždycky.


Zvětšit mapu: Soči

  • Reportáž
  • Rusko
  • ekologie
  • olympiáda
  • Soči