Odsouzení, platba za pobyt a stravu, práva

10. červenec 2002
Vaše téma

Jsou naše věznice "fešáckým" kriminálem? Jaká práva mají odsouzení a doplácejí na ně daňoví poplatníci? Kolik vězni platí za pobyt a stravu? Každý bez rozdílu, je jich u nás kolem 18 tisíc, musí zaplatit za každý den ve věznici 45 korun. To nepokrývá ani desetinu nákladů vězeňské služby za jednoho odsouzeného.

Trtíková: Celkové náklady na jeden den a jednoho vězně se pohybují kolem 500 korun.

Upřesňuje Jana Trtíková z tiskového oddělení Vězeňské služby. Zmíněnou částku platí vězni většinou z toho co vydělají. Z příjmů vězňů by se měly hradit i škody obětem trestných činů, soudní výlohy a v neposlední řadě také závazky vůči rodině, tedy například výživné dětem. To vše samozřejmě za předpokladu, že odsouzení mají možnost pracovat.

Trtíková: Pokud pracuje, tak se mu náklady na úhradu srážejí z čisté odměny, jestli pobírá nějaký důchod a je mu zasílán do věznice, tak se mu příslušná částka srazí také.

Za některé dny výkonu trestu odsouzení platit nemusí, například tehdy, když je nemocný.

Trtíková: Pokud ovšem má zdravotní pojištění, dále při přerušení výkonu trestu, je-li na útěku či dočasně předán do ciziny.

Jestliže odsouzený neplatí, vzniká mu samozřejmě u Vězeňské služby dluh.

Trtíková: Podobu výkonu trestu nelze od vymáhání nákladů upustit a to ani v případech, kdy odsouzený je třeba práce neschopný ze zdravotních důvodů nebo práce v daném čase a na daném místě není dostupná. Vězeňské službě tedy nezbývá, než pohledávku, poté co odsouzený opustí věznici, vymáhat. To se ale příliš nedaří.

Trtíková: Za rok 2001 se to podařilo u přibližně 3,1 procenta z celkového objemu pohledávek za propuštěnými vězni

Kromě toho, po výkonu trestu, už může vězeňská správa propuštěnému dluh prominout. Pokud si ovšem napíše žádost a doloží, že jeho příjmy dlouhodobě nedosahují ani životního minima.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu